Antwort Jak pestovat hlívu doma? Weitere Antworten – Jak pěstovat doma hlívu

Jak pestovat hlívu doma?
Hlíva ústřičná se může pěstovat v uzavřených prostorech po celý rok. Ideálně se k tomu hodí sklepy, altány a garáže. Pytel se substrátem prorostlé podhoubím, pěstujeme v místě, kde teplota nepřesahuje 22 ° C, nicméně, nejvhodnější teplota je mezi 10 ° C a 16 ° C.Hlíva ústřičná se hodí k pěstování v zimě, na jaře a na podzim, kdy jsou venkovní teploty nízké. Hlíva plicní a miskovitá jsou ideální na léto, kdy teploty přesahují 20 °C. Základem pro pěstování je substrát, který necháme prorůst podhoubím.V domácích podmínkách lze hlívu ústřičnou pěstovat po celý rok. Použití do dřeva: Hlívu ústřičnou pěstujeme na dubovém, bukovém, březovém, topolovém popř. vrbovém dřevě. Můžeme také použít dřevo jabloně a ořešáku.

Jak pěstovat hlívu na slámě : Prostory pro pěstování

Místnost s teplotou od 8 °C do 18 °C pro hlívu ústřičnou, pro hlívu plicní teplota až 22 °C, nad 22°C pro hlívu miskovitou s rozptýleným světlem a možností udržovat vyšší vzdušnou vlhkost a větrat (např. sklepy s okénkem, garáže, haly, bývalé stáje).

Kdy brát hlívu ústřičnou

Hlívu ústřičnou s rakytníkovým olejem je vhodné užívat především v období jara, podzimu či zimy. Kapsle obsahují deklarovaný obsah beta-glukanů z hlívy ústřičné, což z něj dělá vysoce kvalitní produkt s ověřeným účinkem.

Jak nejlépe upravit hlívu ústřičnou : Houby můžete smažit, grilovat, gratinovat, fritovat, dusit nebo si je vychutnat syrové v salátu. S trochou másla na pánvi se připravují asi 3–5 minut v závislosti na jejich velikosti. Houby lze také dobře usušit (např. v troubě) a poté použít jemně mleté jako chutné koření do salátů, rýže, těstovin a omáček.

Pařez můžete naočkovat násadou rozmanitých druhů hlív, prodávanou v dřevěných kolících, které do předvrtaných otvorů v pařezu jednoduše zasunou. Otvory vyvrtejte čistým vrtákem o průměru 10 mm. Nebo lze zakoupit samotné podhoubí, které aktivuje smíchání s vodou.

Hlívě ústřičné aktuální počasí svědčí. „Začíná růst totiž až po ochlazení, to znamená od podzimu a někdy až do jara," odhaduje Libor Hejl. Na výstavě, kde bylo k vidění 277 druhů hub, byla obrovská hlíva jednoznačně největším lákadlem.

Co se dá dělat z hlívy ústřičné

Populární hlíva ústřičná

Stačí ji očistit a nakrájet. Nejčastěji ji dáváme do polévek, gulášů a pod maso. Je ale skvělá i do pomazánek, rizot, k zapékání, na grilování nebo na řízky v trojobalu. Přebytek hlívy lze nakládat, mrazit nebo usušit a ve formě prášku používat jako koření.Sadbou v této podobě můžete očkovat slámu i dřevo. Pro očkování slámy roztrhejte karton s podhoubím na menší kousky a promíchejte se slámou. Při očkování dřeva použijte metodu "pod pokličku" nebo "sekyrkovou". Jen místo klasické zrnité sadby vložte na dřevo svoji vlastní sadbu kartónovou.Houbu, která vám dodá životní energii, vitalitu a krásu. Její pravidelné užívání vede ke stimulaci imunity, snižuje cholesterol v krvi a má řadu dalších pozitivních účinků na organismus. Hlíva ústřičná je houba, která roste v České republice po celý rok.

Namarinovanou hlívu vyskládáme na plech vyložený pečicím papírem. V domácích podmínkách můžeme houby sušit v otevřené troubě při teplotě 60 stupňů, anebo v sušičce a případně i na topení. Trvá to 6 až 12 hodin v závislosti na teplotě sušení. Denisa doporučuje usušit je do konzistence, kdy jsou ještě trochu gumové.

Jak dlouho se dusí hlíva ústřičná : Hlívu očistíme, nakrájíme a podusíme na tuku nejméně 20 minut. Podušené houby necháme vychladnout. v misce smícháme vychlazenou hlívu s nasekaným kuřecím masem, nebo šunkou, osolíme, opepříme. Vše promícháme podle chuti s octem a sterilovanou zeleninou a necháme v chladničce uležet.

Co zasadit do pařezu : Skvěle se pro to hodí cibulky tulipánů, narcisů nebo ladoňky. V pařezu se budou skvěle vyjímat také kapradiny či macešky. U sázení si dejte pozor pouze na to, zda je pařez umístěn na slunné straně zahrady nebo spíše v polostínu až stínu. Podle toho následně zvolte vhodnou sazeničku.

Jak dlouho péct hlívu ústřičnou

Hlívu očistěte a větší hlavičky natrhejte na menší kusy. Houby vsypte do pekáčku, přihoďte nevyloupané stroužky česneku, nakrájenou cibuli, přidejte olej, máslo, rozmarýn a šalvěj. Osolte, opepřete a vše promíchejte. Dejte do trouby a pečte 30–45 minut.

Namarinovanou hlívu vyskládáme na plech vyložený pečicím papírem. V domácích podmínkách můžeme houby sušit v otevřené troubě při teplotě 60 stupňů, anebo v sušičce a případně i na topení. Trvá to 6 až 12 hodin v závislosti na teplotě sušení. Denisa doporučuje usušit je do konzistence, kdy jsou ještě trochu gumové.Upravuje krevní tlak, zlepšuje stav cévního systému a pomáhá udržet správnou hladinu cholesterolu v krvi. Je využívána také pro podporu střevní peristaltiky, při alergii, pro zlepšení metabolismu cukrů, tuků a dalších látek a celkovou regeneraci organismu.

Jak dlouho se dělá hlíva ústřičná : Hlívu očistíme, nakrájíme a podusíme na tuku nejméně 20 minut. Podušené houby necháme vychladnout. v misce smícháme vychlazenou hlívu s nasekaným kuřecím masem, nebo šunkou, osolíme, opepříme. Vše promícháme podle chuti s octem a sterilovanou zeleninou a necháme v chladničce uležet.