Antwort Jak pecovat o Vlneny koberec? Weitere Antworten – Jak vysávat vlněný koberec
Vlněné koberce běžně udržujeme vysáváním po směru vláken, s nastaveným výkonem vysavače na střední stupeň. Nevhodné je používání kartáčů, které by poškodily (trhaly) vlasy, v žádném případě nepoužívejte rotační či klepací kartáče.PRANÍ A ČIŠTĚNÍ
Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů. Případně můžete zvolit suché čištění, které najdete dnes snad již v každé čistírně.Hustá a mastná srst zaručuje výbornou ochranu proti zašpinění. Vylité víno či kávu jen setřete, a nemusíte se ani bát sáhnout po vysavači klidně den poté, kdy si koberec pořídíte. Navíc koberec z takové vlny je antistatický, nepřitahuje prach a je dokonce nehořlavý.
Jak vycistit koberec z ovčí vlny : Při čištění koberce z ovčí kůže je důležité vyhnout se drsným chemikáliím, které mohou poškodit vlákna. Používejte jemné čisticí prostředky a vyhněte se bělidlům nebo jiným drsným čisticím prostředkům. K odstranění skvrn a zápachu můžete použít také přírodní čisticí prostředky, jako je ocet a citronová šťáva.
Jak poznat vlněný koberec
Základním kritériem, podle něhož dělíme vlněné koberce, je to, zda mají dlouhý vlas či jsou hladce tkané. Hladce tkané koberce vydrží větší zátěž, a proto se hodí do frekventovaných míst, jako jsou třeba předsíně. Jsou také praktičtější na údržbu, pokud se znečistí a zároveň mají daleko větší odolnost vůči sešlapu.
Co je vhodné dát pod koberec : Nejvhodnější podklad koberce je mřížkový podklad. Ať již se jedná o mřížku typu AB (Action Backing), Juta (mřížka z jutového vlákna), Duotex (kombinace mřížky a slaboučkého filcu), atp. Samostatnou třídou jsou tkané koberce typu Axminister, které mají nejkvalitnější podkladní vrstvu.
Vlněné oblečení perte vždy obrácené naruby. Nepoužívejte agresivní prací prostředky, „biologické“ přípravky s obsahem enzymů nebo prostředky s bělidly. Nejlépe uděláte, když si koupíte speciální prostředek na vlnu. Svetry složte do skříně na pevnou polici, abyste je ochránili před natahováním.
Vlněné výrobky můžete svěřit prověřené čistírně, nebo si vyprat sami doma. NIKDY NEPERTE V PRAČCE! Vlnu perte ručně a samostatně ve studené vodě, ideální je teplota do 30 °C, s pracím práškem na jemné prádlo, ideálně přímo na vlnu. Nepoužívejte mýdlo, nebo šampon.
Jak srovnat vlny na koberci
Pokud objevíte povytažené vlákno/ vlas, tak ho nevytahujte ven, nýbrž zastříhněte do výšky vlasu koberce. Střižní vlna je díky obsahu přirozeného tuku vysoce elastická a má snahu se narovnat sama. Pokud chcete tato slehlá místa rychle odstranit, tak stačí místo navlhčit rozprašovačem a vykartáčovat proti vlasu.Jak prát vlnu
Doporučují se speciální prací prostředky s lanolinem. Ty vlákno čistí, hloubkově ošetří a prodlouží jejich životnost. Vlna vodu ráda nemá a už vůbec ne vodu příliš teplou. Vyzkoušet můžete suché čistění v čistírně, někdy stačí dokonce výrobek jen nechat pořádně vyvětrat.Kvalitu a cenu koberce určuje množství vláken nášlapné vrstvy (na metr čtvereční) respektive jejich hmotnost. Přitom platí, že čím více vláken na metr čtvereční je, respektive čím vyšší hmotnost/m2 tyto vlákna mají, tím kvalitnější a tedy i dražší je koberec.
Charakteristickým znakem je decentní lesk. Odolnost perských koberců je dána obsahem lanolinu ve vláknech, ze kterých jsou utkány. Čím více je ve vláknech lanolinu, tím je vlna kvalitnější a koberec má vyšší hodnotu. První, čeho si po pořízení perského koberce všimneme, je postupné ztrácení vlněného chmýří.
Jak správně řezat koberec : Při řezání je vhodné koberec zatlačit do rohu mezi podlahu a stěnu a vytvarovat ohyb přesně v místě, kde bude koberec řezán. Poté přitlačíme nůž v úhlu cca 45° ke do rohu mezi stěnu a podlahu a provedeme přesný řez koberce. Ořízneme všechny přesahující strany koberce a máme hotovo.
Jakou izolaci pod koberec : Podložky pod koberce jsou vysoký tepelný izolant a pomáhají snižovat tepelné ztráty skrze podlahu. Díky tepelnému odporu je zaručena dodatečná izolace koberce, necítíte tak chlad od nohou a nemáte takovou potřebu ohřevu v místnosti. Špičkový zvukový izolant.
Jak prát 100% vlnu
Praní při maximální teplotě 40°C, výlučně program na vlnu (ideálně certifikovaný společností Woolmark), který nestřídá studenou a teplou vodu. Oblečení se nesmí bělit. Oblečení lze sušit v bubnové sušičce na nižší teplotu (60°C) – programem na vlnu.
Vlněné oděvy žehlete naruby, žehličkou s nízkou teplotou a malým množstvím páry. Můžete je také vyžehlit zavěšením v zapařené koupelně. Pára pomůže odstranit záhyby.Moderní pračky nabízí i speciální programy na vlnu, případně simulaci ručního praní. Důležité je, zvolit nízkou teplotu (30 stupňů) a otáčky (400-500 za minutu). K praní vlny vždy používejte speciální přípravek na vlnu. Nehodí se na ně klasické bio prací gely, jelikož enzymy požírají kromě nečistot i vlákna.
Jak zakrýt koberec : Koberec je možné zafixovat buď oboustrannou samolepicí páskou nebo lepidlem na koberce. Záleží na tom, jak velkou místnost máte a jak moc budete koberec zatěžovat. Obecně platí, že oboustranná páska je vhodná do menších místností do velikosti 20 m². Podlepením zabráníte následnému vzniku boulí a zvlnění koberce.