Antwort Jak ošetřit dřevěné podlahy? Weitere Antworten – Čím napustit dřevěnou podlahu

Jak ošetřit dřevěné podlahy?
Připravenou venkovní dřevěnou podlahu je dobré nejprve předem napustit fungicidním prostředkem LAZUROL – IMPREGNAČNÍ ZÁKLAD – S1033, který dřevo chrání proti dřevokazným, dřevozbarvujícím houbám a hmyzu, ale zároveň upravuje i savost dřeva, a tak snižuje spotřebu laku.Péče o dřevěnou podlahu

Dřevo obecně nesnáší namáčení, a tak se při čištění vyhněte nadměrné či dlouhodobější vlhkosti. Pokud už je potřeba dřevěné podlahy umýt mokrou cestou, měli bychom to dělat vždy měkkým a dobře vyždímaným mopem. Mokrou a čistou podlahu následně ihned vytíráme do sucha.Spárovým tmelem BONA HOME zacelíte spáry a neduhy na dřevěné podlaze v interiéru. Určený do interiéru na rozměrově stabilní malé až středně velké dřevěné podlahy. Skvěle vyplní spáry o rozměru 0,1 – 2 mm a drobné neduhy jako např. díry po šroubech.

Čím ošetřit dřevěnou podlahu : Máme-li doma extrémní vlhko, zvolíme raději dřevěnou podlahu ošetřenou olejem a voskem, nebo vodou ředitelným lakem. Na rozdíl od syntetických laků je totiž prodyšný. Syntetické laky sice nejsou náročné na údržbu, ale nesnesou rozpínání dřeva.

Co se dává pod dřevěnou podlahu

Druhy podkladu pod dřevěnou podlahu

Pro pokládku dřevěných podlah je vhodný například betonový nebo anhydritový potěr. Používají se také různé desky na bázi dřeva (např. OSB), něco sádrovláknité podlahové dílce, ale za jistých podmínek je možné položit dřevěnou podlahu i na staré linoleum nebo dlaždice.

Jaký lak na dřevěnou podlahu : Pro nalakování dřevěné podlahy není lodní lak nejvhodnější. Vhodné jsou tvrdé laky jako je epoxidový lak S1300 Epolex lak na dřevo, V1305 Lazurol aqua ekohost. V1301 Bakrylex lak akrylurex, případně i syntetický lak S1020 Lazurol lak venkovní pochozí.

Použít můžete také speciální BONA mop na dřevěné podlahy s čistící náplní. Při větším znečištění použijte koncentrovaný prostředek, jako je OSMO intenzivní čistič nebo ADLER Legno Reiniger. O znovuoživení podlahy se postará OSMO vosková údržba, ADLER Legno Pflegeöl nebo Remmers emulze na údržbu olejovaných povrchů.

Kromě tmelu nebo klínů lze ještě k vyrovnání použít tzv. asfaltové střešní šindele, pomocí kterých se vyplní prohlubeniny. Šindele připněte na místo tak, aby se nepohybovaly až budete pracovat na podlaze.

Co dát pod dřevěnou podlahu

Druhy podkladu pod dřevěnou podlahu

Pro pokládku dřevěných podlah je vhodný například betonový nebo anhydritový potěr. Používají se také různé desky na bázi dřeva (např. OSB), něco sádrovláknité podlahové dílce, ale za jistých podmínek je možné položit dřevěnou podlahu i na staré linoleum nebo dlaždice.Sikaflex® Floor je vyvinut pro těsnění přípojných spár v podlahách, řezaných spár v průmyslových podlahách a spár v podlahách mezi prefabrikovanými betonovými prvky. Sikaflex® Floor je odolný vůči vodě, mořské vodě, ředěným alkáliím, cementovým omítkám a ve vodě rozpustným čistícím prostředkům.Pokud se budete chtít pustit do olejování podlahy, můžete volit mezi vytvrzovacími oleji a tvrdými voskovými oleji. Vytvrzovací oleje penetrují dřevo do hloubky, zatímco tvrdé voskové oleje, které obsahují přírodní oleje a vosky v jednom, zůstávají více na povrchu, kde zanechávají odolný film.

K zateplení podlahy se mohou využít desky z minerální vaty, EPS desky či izolační desky (polyuretanové s hliníkovou fólií). Jsou ideální v situacích, kdy není možné podlahu příliš zvyšovat (zvýšení nepřesáhne čtyři centimetry).

Co položit na dřevěnou podlahu : Podlahová prkna je nutné pokládat celoplošným lepením na pevný a rovný podklad. V praxi to znamená povolenou odchylku 2 mm na metr. Nejběžnější podklad dřevěné podlahy je dnes litý cement či anhydrid. Lze ale pokládat i na osb desky nebo starou dlažbu, pokud splňuje potřebné parametry.

Co na starou dřevěnou podlahu : Přímo na epoxidovou stěrku můžete také položit jakoukoliv podlahovou krytinu nebo kamenný koberec TopStone v provedení říčních oblázků nebo mramorových kamínků. Před pokládkou je ale nutné epoxidovou stěrku napenetrovat interiérovou penetrační hmotou TopFix interiér.

Jak vyrovnat starou dřevěnou podlahu

Pomocí vodováhy a pravítka určíte u podlahy nejvyšší bod. Na vyrovnání podlahy pak budete potřebovat klíny nebo tmel, který smícháte s vodou a poté nanesete na problémová místa. Kromě tmelu nebo klínů lze ještě k vyrovnání použít tzv. asfaltové střešní šindele, pomocí kterých se vyplní prohlubeniny.

Nastříkejte povrch Čističem na olejované podlahy, použijte utěrku z mikrovlákna Cleaning Pad a ponechte důkladně zaschnout. Pokud na dřevě vidíte zatmavení nebo skvrnu, voda prosákla do dřeva. Abyste skvrnu odstranili, přebruste povrch velmi jemným brusným papírem. Poté dané místo potřete olejem.Jestliže jste se rozhodli pro rekonstrukci podlahy a výše uvedené je váš případ, doporučuje se starou škváru určitě vyhodit. V současnosti jsou podlahové materiály zcela jiné, proto není vůbec žádný problém nahradit škváru adekvátně nahradit třeba odlehčeným cementovým potěrem v jakékoliv síle.

Čím spárovat dřevo : Woodchink se používá k těsnění a tmelení dřevěných spár srubů a roubenek. Tmel i po zaschnutí zůstává díky svému složení stále pružný, vyrovnává pohyb klád či trámů a pracuje společně s pohybem dřeva. Tato vlastnost zaručuje tmelům dlouholetou trvanlivost ve spárách bez nutnosti další údržby.