Antwort Jak obarvit vlněný svetr? Weitere Antworten – Jak obarvit ovčí vlnu

Jak obarvit vlněný svetr?
Vlnu můžeme také obarvit přímo přírodním materiálem. Hojně používané jsou: cibulové slupky, kurkuma, ořešák vlašský, třezalka tečkovaná, červená řepa, vratič (jedovatý) s modrou skalicí, kručinka barvířská s kamencem, svízel syřišťový s modrou skalicí, zlatobýl s kamencem a další.Barvení vlny v hrnci

vlnu namočte do vlažné vody s octem/kyselinou citronovou – na půl kýblu vody cca 2dl octa/v lžíce kyseliny citronové, nechte tak 20min. Můžete vlnu namočit přímo v hrnci, ve kterém budete barvit.Praní v pračce by mohlo vlněný svetr poškodit a proto doporučujeme prát svetry zásadně ručně při nízké teplotě vody (cca 30)° – lze použít šampón na vlasy a v ideálním případě i kondicionér. Svetry jsou velmi elastické – proto je třeba sušit je naležato, jinak by se mohli dosti protáhnout.

Jak prát vlnu : Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů. Případně můžete zvolit suché čištění, které najdete dnes snad již v každé čistírně.

Kam vyhodit ovčí vlnu

Surová ovčí vlna je i plně kompostovatelná. Jedná se o dusíkatý materiál a do zahradního kompostéru je možné ji nastříhanou na menší kousky přidat.

Jak prát svetr z ovčí vlny : Jak prát vlněný svetr

Vlněné svetry perte ideálně v ruce, v teplé vodě maximálně dosahující 30 °C. Do kýblu, lavoru nebo pračky napusťte vodu, přidejte trošku šetrného pracího prášku bez bělidel a v ruce jemně properte. Snažte se svetr příliš nemačkat, abyste jej neponičili.

Uvařte silný heřmánkový čaj (ze zhruba čtyř polévkových lžic sušené byliny na čajový hrnek vody). Přidejte lžíci medu a šťávu ze dvou citronů. Ještě teplou směs použijte buď jako přeliv, nebo ji smíchejte s kelímkem bílého jogurtu (pro ještě lepší výživu vlasů) a nanášejte jako barvu na vlasy.

Připravte barvicí roztok s horkou vodou, pokud chcete, aby byly obarvená místa jasně ohraničená, nebo s vlažnou vodou, pokud chcete, aby se barvy prolínaly. Barvicí roztok aplikujte přímo na přízi pomocí dávkovacích lahviček nebo naléváním. Pokud chcete dosáhnout rovnoměrného krytí, otočte přízi a aplikaci opakujte.

Jak se starat o vlnu

Jak prát vlnu

Doporučují se speciální prací prostředky s lanolinem. Ty vlákno čistí, hloubkově ošetří a prodlouží jejich životnost. Vlna vodu ráda nemá a už vůbec ne vodu příliš teplou. Vyzkoušet můžete suché čistění v čistírně, někdy stačí dokonce výrobek jen nechat pořádně vyvětrat.Zatímco vlněný svetr snese bez problému praní v pračce, do domácího praní zimního kabátu se rozhodně nepouštějte. Pokud si kabát ušpiníte, setřete nečistotu vlhkou houbičkou. Kabát následně pověste na ramínko nejlépe do volného prostoru, kde dobře proschne. Pak teprve můžete uložit kabát do skříně.Moderní pračky nabízí i speciální programy na vlnu, případně simulaci ručního praní. Důležité je, zvolit nízkou teplotu (30 stupňů) a otáčky (400-500 za minutu). K praní vlny vždy používejte speciální přípravek na vlnu. Nehodí se na ně klasické bio prací gely, jelikož enzymy požírají kromě nečistot i vlákna.

Praní při maximální teplotě 40°C, výlučně program na vlnu (ideálně certifikovaný společností Woolmark), který nestřídá studenou a teplou vodu. Oblečení se nesmí bělit. Oblečení lze sušit v bubnové sušičce na nižší teplotu (60°C) – programem na vlnu.

Co s ostříhanou ovci vlnou : Ostříhaná vlna se před samotnou prací musí vyprat a vyčesat. Pere se ručně nebo hodně opatrně v pračce – při nešetrném zacházení a nárazových změnách teplot se vlna zplstí do chuchvalců a tím se znehodnotí. Při praní si můžete pomoct solí nebo sodou na praní.

V čem prát ovcí vlnu : používejte prací prostředky výhradně určené pro vlnu (dostupné běžně v prodeji nebo speciální, ekologické). Doporučujeme v rámci údržby impregnovat lanolinem (lanolin = vlnotuk), pro zvýšení vlně přirozené ochranné bariéry. perte v pračce naruby, šetrným programem na vlnu nebo ruční praní.

Kam vyhodit ovcí vlnu

Surová ovčí vlna je i plně kompostovatelná. Jedná se o dusíkatý materiál a do zahradního kompostéru je možné ji nastříhanou na menší kousky přidat.

Nejlépe použít přírodní hennu, nebo práškovou lawsonii, kterou smícháme s citronovou šťávou nebo jiným kyselým roztokem. Před tím, než začneme barvit vlasy hennou, připravenou směs necháme několik hodin stát, aby se uvolnila barviva. Po této době ji nanášíme na vlasy, necháme asi hodinu působit a opláchneme.Šípky a paprika – lžíci šípků asi deset minut povařte v šálku vody, nechte vychladnout a sceďte. Do misky nasypte sáček červené mleté papriky a přidejte tolik šípkového čaje, aby vznikla kašička, kterou naneste na vlasy. Nechte asi půl hodiny působit a smyjte. Vlasy by měly mít červený odstín.

Proč ředit barvu : Ředění barvy

To je nejčastější chyba, které se lidé u vodou ředitelných barev dopouštějí. Malé množství vody se do barvy dá přidat, ale pouze za účelem jemného doladění viskozity, například pro aplikaci stříkáním. Každá přidaná voda zhoršuje kryvost a vlastnosti nátěrového filmu, čímž způsobí jeho budoucí defekty.