Antwort Jak nejlépe zasadit rajčata? Weitere Antworten – Jak hluboko se sází rajčata

Jak nejlépe zasadit rajčata?
Sazenice vysazujeme mírně šikmo a hlouběji než rostli v květináči, neboť pak mají bohatší kořenový systém. Pokud jste si však pořídili roubovanou sadbu, tak tu nesmíte vysadit hlouběji. Rýčem nebo sázecí lopatkou připravíte jamku tak, aby byl kořenový bal maximálně deset centimetrů hluboko.Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).Nepodceňujte to, jinak se dobré úrody nedočkáte. Rajčata se pěstují ve sponu 60 × 60 až 80 × 80 centimetrů, papriky sázejte do řádků vzdálených od sebe 60 centimetrů, mezi rostlinami nechte místo 25 až 40 centimetrů.

V jaké vzdálenosti sázet rajčata : Jak pěstovat rajčata v zahradě

Rostliny nevysazujte blízko sebe, nechte mezi nimi dostatečnou vzdálenost, abyste zabezpečili dobrou cirkulaci vzduchu v půdě. Takzvaná tyčková rajčata se doporučuje sázet do sponu 80×40 centimetrů, keříčková rajčata by měla mít v zahradě spon alespoň 70×20 centimetrů.

Jakou teplotu snesou sazenice rajčat

Teploty pod 10 ° C rajčatům nesedí, zastavují u nich růst i vývoj. Optimální denní teplota je mezi 18 – 28 ° C. Je to poměrně široké rozmezí, vaše rostliny ale budou růst i při nižších, či naopak vyšších teplotách. Nižší teploty zpomalí růst i dozrávání plodů.

Jak přikrýt rajčata : Teplomilná plodová zelenina (papriky, rajčata, lilky, cukety, dýně, melouny) nesnese mráz, proto je třeba hlídat případné přízemní mrazíky a plody včas sklidit, nebo rostliny chránit netkanou bílou textilií. Pokud je důkladně obalíme, přečkají bez úhony i mrazík do –4 °C. Pomohou také přenosné foliové kryty a rukávce.

Rajčata potřebují v malém množství i další prvky jako je měď, zinek, síra, mangan nebo bór. Několik z nich může být rovněž příčinou výše zmíněné chlorózy rajčat. Tajemství dobré úrody ale nespočívá pouze ve správném hnojení rajčat, nýbrž i v tak základní věci, jako je správné zalévání.

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Kdy začít hnojit sazenice rajčat

První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem. Stačí posypat kolem rostliny dávku jedné polévkové lžíce tak, aby vrstva nebyla moc silná a tak se hnojivo snadno rozkládalo.Na záhonu. S výsadbou na záhon musíte počkat, až bude stabilně teplejší počasí. Vyberte takové místo, kam svítí sluníčko většinu dne. Sazenice sázejte po dvou, aby se o sebe mohly opřít, když bude foukat, a nezlomily se.Pěstování okurek ve skleníku a fóliovníku

  1. jsou náročné na vlhkost a zálivku.
  2. polévejte je ke kořenům, ne na listy.
  3. tvoří hustý porost, proto sázejte cca 8 rostlin okurek nakládaček na 1 čtvereční metr ve vzdálenosti 10 – 20 cm a zhruba 3 – 4 rostliny salátových okurek v řádcích širokých 30 – 40 cm.


Teploty pod 10 ° C rajčatům nesedí, zastavují u nich růst i vývoj. Optimální denní teplota je mezi 18 – 28 ° C. Je to poměrně široké rozmezí, vaše rostliny ale budou růst i při nižších, či naopak vyšších teplotách. Nižší teploty zpomalí růst i dozrávání plodů.

Jak daleko od sebe sázet rajčata ve skleníku : Správná vzdálenost výsadby je rozhodující. Dbejte na to, abyste na zeleninovém záhoně sázeli alespoň 60 cm od sebe a ve skleníku alespoň 50 cm od sebe. Rajčata tak budou mít dostatek prostoru pro růst a sníží se riziko chorob na zeleninovém záhoně.

Co dělat aby dozrála rajčata : Pokud chcete dozrávání v krabici urychlit, přidejte k rajčatům jedno nebo dvě zralá jablka. Zralé ovoce totiž uvolňuje do vzduchu etylen, který nastartuje rychlé dozrávání u ostatních plodů. Proto se například nedoporučuje skladovat ve sklepě jablka společně s bramborami, protože tam je takový účinek nežádoucí.

Jak přihnojovat rajčata

Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby. Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem.

Brambory se s rajčaty rády dělí hlavně o nemoci a plísně. Nesvědčí jim sousedství s fenyklem, kukuřicí, jahodami a zelím. Rajčatům okurky nevadí, ale samy jim škodí.Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK).

Co zasadit mezi brambory : Můžeme na záhony brambor přidat česnek, ale i mátu, a okolo záhonu vysadit aksamitník, měsíček, ale třeba i rozmarýn a tymián. No a k rajčatům nebo přímo mezi ně, vysadíme také česnek, a třeba i cibuli, či lichořeřišnici.