Antwort Jak nanášet Štěpařský vosk? Weitere Antworten – Jak pracovat se štěpařským voskem

Jak nanášet Štěpařský vosk?
Lze úspěšně použít i k ošetření po řezu jednoletých výhonů. Návod na použití: Na štěp nebo na oblast po roubování naneseme dřevěnou nebo plastovou špachtlí rovnoměrnou vrstvu vosku, rozetřeme a poté necháme zaschnout, případně ovážeme. Znečištěné nástroje nebo oděv lze vyčistit za pomocí technického lihu nebo benzínu.Při teplotách nad 60°C se vosk dokonale rozpustí. Poté nechejte zahřátou směs oleje s voskem vychladnout. Směs tak značně „zhoustne". Ochlazenou směs je pak možné „naředit" na aplikační viskozitu některým z ředidel (pomerančový olej, terpentýnový olej, bezaromátový lakový benzín LB-60 nebo LB-40).Před použitím přípravek promíchejte, až dosáhne jednotné konzistence. Balzám použijte ihned po provedení řezu nebo co nejdříve po každém poškození dřeviny. Vrstvu blazámu nanášejte na očištěné rány a 2 cm kolem jejich okrajů. Balzám můžete používat po celý rok, neaplikujte ale v období mrazů.

Jak vyrobit Steparsky vosk : Rozdrcenou kalafunu, lůj a včelí vosk rozpustíme za stálého míchání na mírném teple – bez otevřeného ohně – a do chladnoucí homogenní směsi postupně pomalu vmícháme líh. Rychnovští připomínají, že hodně vyrobených kilogramů vosku použili k ošetření roubů, řezných ran a poranění stovek stromů s plným úspěchem.

Co je Štěpařský vosk

Štěpařský vosk je žlutohnědá polotuhá pasta směsi kalafuny, parafínu a včelího vosku určená k roubování a ošetření ran po řezu a oděrech v sadařství. Hojně se využívá ve vinařství a v ovocných školkách. Vosk je dokonale roztíratelný již při 15° C. Po nanesení a ztuhnutí vytváří ochranný film a výborně odpuzuje vodu.

Čím Zatřít strom po řezu : Na ošetření stromu po řezu aplikujte stromový balzám, který chrání čerstvý řez před infekcí a dřevokaznou houbou, což by mohlo mít nepříznivý vliv na hojení rány stromu. Každou řeznou ránu můžete preventivně natřít stromovým balzámem.

Vosk se vždy nanáší pouze na očištěné a správně obroušené dřevo. K nanesení vosku se používá hadřík, štětec nebo nástřik. Nanese se na menší plochu a hned se roztírá. Nechá se zaschnout a hned se musí rozleštit.

Horká voda vosk rozpustí a měl by se uvolnit ze dna. Jakmile je voda dostatečně chladná, abyste se jí mohli dotknout, můžete vosk vyklopit do sítka, aby se zachytil, a poté jej zlikvidovat. Tento způsob je nejlepší řešení i pro větší svíčky. To je skvělá volba pro malé svíčky.

Jak ošetřit řez stromů

Ošetření stromů po řezu

Pokud odřezáváte větve silnější než 4 cm, tak rány ošetřete stromovým balzámem, který zabrání napadení obnaženého dřeva plísněmi a bakteriemi. Menší ranky není potřeba ošetřovat, neboť s těmi si strom dokáže poradit sám. Tímto balzámem ošetřujte i případné praskliny na kmeni nebo jiná poranění.Řezy ošetřujte, protože rány větší než tři centimetry jsou ideální vstupní branou pro stromové choroby. K ošetření použijte štěpařský vosk, speciální hojivý balzám, nebo alespoň k ochraně latexový nátěr. Dbejte na to, aby nástroje byly patřičně ostré, protože tak minimalizujete poškození v místě řezu.Stromový balzám lze vyrobit jednoduše z olejů, éterických olejů a dalších přírodních složek. Například směs oleje, vody a medu může sloužit jako základ pro výrobu balzámu. Jaký je postup výroby stromového balzámu Namočte kořenovou kostku do vody a následně ji přelijte olejem.

Rány po řezu doporučujeme zamazat: bílou latexovou barvou + fungicid + růstový stimulátor. stromovým balzámem.

Jak správně prořezávat stromy : Tipy pro správný prořez ovocných stromů

Dodržujte ideální poměr hlavních větví, vzrůstem a plodným obrostem. Při prosvětlování větve tvarujte říznutím nad očkem mířícím do volného prostoru tak, kam nesměřuje jiná větev. Zanedbaný strom omlazujte postupně. Omlazený strom v jednom roce vyžene větve úplně z každého očka.

Jak nanášet tvrdý voskový olej : Před aplikací nátěru pečlivě z povrchu odstraňte prach (kartáčem nebo vysavačem). Aplikace: Přípravek naneste v tenké vrstvě Osmo štětcem, Osmo podlahovým štětcem (220 mm) nebo Osmo válečkem z mikrovlákna ve směru vláken dřeva a pečlivě rozetřete. Během schnutí (8 – 10 hodin) zajistěte dostatečné větraní.

Jak natírat Osmo

BARVY A OCHRANA UVNITŘ

Ano, s Osmo Tvrdým voskovým olejem barevným nebo s Osmo Dekoračním voskem. Naneste nátěr pevným štětcem z přírodních vláken, nechte nátěr pár minut působit a odstraňte přebytečný materiál hadříkem ve směru vláken dřeva.

Horká voda vosk rozpustí a měl by se uvolnit ze dna. Jakmile je voda dostatečně chladná, abyste se jí mohli dotknout, můžete vosk vyklopit do sítka, aby se zachytil, a poté jej zlikvidovat. Tento způsob je nejlepší řešení i pro větší svíčky.Žehličku si nastavte na nižší teplotu a opatrně přejíždějte po savém papíru položeném na skvrně od vosku, dokud do papíru nevsákne. Místo papíru můžete použít také jemné látkové utěrky. Využít můžete místo žehličky i fén. Fénem ohřejete vosk dokud se nerozpustí a setřete ho jemně utěrkou.

Čím se natírají stromy : Čím stromy natírat

Klasickým přípravkem je vápenné mléko, které si lehce každý pěstitel namíchá doma. Hašené vápno (hydroxid vápenatý) smícháte s vodou a „mléko“ je hotové. Optimální je 20% roztok, do nějž můžete přidat i trošku hlíny. Hlína se přidává do směsi z důvodu lepšího přilnutí barvy ke kůře.