Antwort Jak namnožit dřišťál? Weitere Antworten – Jak stříhat dřišťál
Řez je u živého plotu trochu odlišný. Provádíme jej totiž dvakrát až třikrát do roka – začínáme koncem jara, kdy odstraňujeme všechny přerůstající výhonky a listy. Další řez můžeme provádět po odkvětu a ten poslední necháváme na konec srpna až začátek září.Dřišťál Juliin není náročný na péči. Roste nejlépe na slunném až polostinném stanovišti v dobře propustné půdě. Při výsadbě je vhodné půdu zlepšit kompostem nebo jiným organickým hnojivem.Dřišťál se rozmnožuje roubováním a řízkováním, vegetativně brzy na jaře před pučením. Je mrazuvzdorný a na slunném místě bohatěji kvete.
Kdy se sází dřišťál : Dřišťál zakořeňuje poměrně pomalu, takže na podzim se doporučuje zasadit jej 1,5 měsíce před nástupem podzimního chladného počasí. Sazenice s otevřeným kořenovým systémem se doporučuje vysazovat od 28. dubna do 15. května a na podzim od 25.
Jak rychle roste dřišťál
Roste středně rychle do výšky a šířky kolem 1,5 metru. Můžete jej pěstovat v téměř jakékoli půdě, pokud není silně podmáčená.
Kdy stříhat zakrslý šeřík : Řez: Tento druh roste pomalu a přirozeně kompaktně, není proto potřeba jej tvarovat a pravidelně řezat. Pokud je to nutné, provádí se řez co nejdříve po odkvětu, aby se na nově narostlých výhonech ještě během vegetace vytvořily květní pupeny pro příští rok.
Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.
Kopřivový výluh prospívá zelenině i okrasným rostlinám – obsahuje spoustu dusíku a vhodný je především v období růstu. Zelenině, zvláště rajčatům a lilkům, prospívá také výluh z kostivalu, který mimo jiné obsahuje dostatek draslíku, nebo z přesličky, který je bohatý i na posilující křemík.
Jak pěstovat dřišťál
Daří se mu v propustné, humózní a vlhké půdě, jinak je poměrně nenáročný. Dřišťály se považují za otužilé keře, uplatní se i tehdy, když je vysadíme do výživné, sušší a vápenaté půdy. Dobře snáší znečištěné ovzduší. Lze je pěstovat v půdách mírně kyselých až mírně zásaditých, proto jsou vhodné téměř pro každou zahradu.Dřišťál Thunbergův 'Evita' dává přednost polostinným polohám, protože na přímém slunci bývají zlatožluté listy často poškozovány slunečním zářením. Daří se mu v propustné, humózní a vlhké půdě, jinak je poměrně nenáročný. Dřišťály se považují za otužilé keře, vhodné jsou výživné, sušší i vápenaté půdy.Pokud sázíme sazenice habru ve dvou řadách, použijeme trojúhelníkový spon. Habry na živé ploty se vysazují nejčastěji o výšce sazenic v rozpětí 80-100 cm až po 180-200 cm. Je možné bez problémů sázet i větší, ale většinou není potřeba živý plot větší výšky.
Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.
Jak tvarovat šeřík : Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby. U stromkových forem odstraníme všechny proschlé a poškozené větve a ostatní seřízneme na délku asi 20–30 cm. Nové výhony začnou vyrůstat po několika dnech.
Čím hnojit rajčata a papriky : Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.
Jak si vyrobit domácí hnojivo
Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.
Kopřivový čaj
ale velmi oblíbený je čaj z čerstvé kopřivy! Omyté čerstvé listy stačí zalít vroucí vodou a nechat asi 5 minut louhovat. Čaj si můžete připravit také ze sušených listů.Kopřivová jícha je bohatá na železo, vápník, kyselinu křemičitou, organické a minerální látky a především na dusík. Můžete ji využít na zeleninu, především na papriky a rajčata v době růstu rostliny a nasazování květů.
Co je to dřišťál : Dříšťál obecný je až 3 m vysoký, opadavý keř, původní v Evropě. Má hladkou bělavě zelenou kůru a hluboce rýhované slámově žluté větve. Je to trnitý keř, jehož charakteristické trojčetné trny jsou listového původu (přeměněné listy s palisty).