Antwort Jak naklíčit mrkev? Weitere Antworten – Jak Naklicit mrkev

Jak naklíčit mrkev?
Semena mrkve klíčí dlouho, 3–4 týdny, pro vyznačení výsevu mrkve se používá příměs ředkviček a/nebo kopru. Řádky cca 20 cm od sebe, vyjednotit v řádcích po vzejití na 3–5 cm. Nebo lze sít plošně a také pak vyjednotit. Roste-li moc hustě, vypěstujeme tenké nitky.Z toho vyplývá i důvod, proč většina pěstitelů kvetoucí mrkev a následně její semínka nevidí – mrkev se na jejich zahrádce druhého roku růstu prostě a jednoduše nedočká. Pěstována je totiž kvůli kořene a tak ji sklízíme hned v létě nebo na podzim.Vysévat ji můžete od dubna až do poloviny července, do řádků vzdálených cca 20–30 cm. Chcete-li mrkve po sklizni uskladnit, je lepší vysévat je dál od sebe. Postupným vyséváním si zajistíte přísun čerstvé mrkve v sezoně po delší dobu. Semena vkládejte nanejvýš 1 cm hluboko, můžete také použít tzv.

Jak daleko od sebe řádky mrkve : Mrkev vyséváme nejčastěji na jaře. Semínka sejeme přímo do záhonu, přibližně v březnu až dubnu. Řádky by od sebe měly být vzdálené 30-40 centimetrů. Zemina v záhonu by měla být dobře prokypřená a hlavně prohnojená, protože během vegetace už mrkve nehnojíme.

Jak naložit mrkev

Nakrájenou zeleninu vsypeme do mísy, na 1 kg mrkve a petržele použijeme 30 dkg soli. Směs pečlivě promícháme, nejlépe rukama. Pak už stačí opět jen napěchovat do uzavíratelné sklenice. Před použitím v kuchyni doporučujeme směs propláchnout na sítku, aby jídlo nebylo přesolené.

Jak uchovat nakrájenou mrkev : Mrkev můžete i zamrazit

Chcete uskladnit mrkev a máte dostatek místa v mrazáku Neváhejte a zamrazte si přebytečnou zeleninu na později. Mrkev uchovávejte očištěnou a nakrájenou na kousky, abyste ji mohli po rozmrazení rovnou použít. Mrkev uložená v krabičce v mrazáku vám vydrží bez problémů i několik měsíců.

Zálivka závisí na stáří mrkve. Z počátku zaléváme pravidelně, abychom udrželi půdu vlhkou a rostlinka mohla vzejít a dobře zakořenit. Až má nať výšku okolo deseti centimetrů, se zálivkou musíme již opatrně. Zaléváme sice velkou dávkou, ale jen v době, kdy je opravdu déle trvající sucho.

Samostatnou kategorií je kořenová zelenina, která vyžaduje vysokou vlhkost. Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě.

Jak uchovat oloupanou mrkev

Když vezmeme v potaz červnovou mladou mrkev s natí

Kořenovou část mrkve uchováme velmi dobře v lednici v sáčku. Mrkev má ráda chladno a vlhko, proto při krátkodobém skladování je prostředí lednice pro ni ideální. Mrkev uložená do lednice v sáčku bez natě je i po 14 dnech jako čerstvě sklizená.Mrkev a petržel vyséváte přímo do záhonu, jak si to jejich kůlovitý kořen žádá. Jde o zeleniny druhé tratě, které potřebují půdu ve staré síle, tedy jim najděte záhon hnojený chlévskou mrvou rok či dva před výsadbou a živiny během pěstování – na rozdíl třeba od plodové zeleniny – nedoplňujte.Mrkve dobře propereme, neškrábeme, předvaříme je ve vroucí vodě, pak dobře ochladíme, aby dále neměkly. Slupky stáhneme, mrkev nakrájíme na stejné kousky a narovnáme do sklenic. Zalijeme roztokem a sterilujeme. První sterilace 50 minut při 100 °C, druhá 20 minut při 100 °C.

Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě. Pokud není ve sklenici voda, zabalíme zeleninu do vlhké utěrky a skladujeme ji nastojato v lednici.

Proč neklíčí mrkev : Mrkev a hlavně petržel často neklíčí tak, jak byste si představovali. Příčinou jsou kumariny obsažené v semenech.

Jak nejlépe zpracovat mrkev : Mrkev je vynikající syrová v pomazánkách a salátech i vařená v polévce, dušená či pečená jako příloha a uplatní se i v moučnících. Její sladká a současně kořeněná chuť ji totiž přímo předurčuje k použití ve slané i sladké kuchyni.

Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.


Ředkvičky mají rády fazole, mrkev, salát i rajčata. Kamarádí se i s jahodníkem a řeřichou. Cukety vedle sebe uvítají fazole, hrách i cibuli. Prospěje jim také sousedství bazalky a hrášku.Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě. Pokud není ve sklenici voda, zabalíme zeleninu do vlhké utěrky a skladujeme ji nastojato v lednici.

Co klíčí nejrychleji : Z obilovin nejrychleji klíčí žito, ostatní – pšenice, ječmen a oves potřebují přibližně den navíc. Při klíčení štěpí škroby na cukry a může vás překvapit, jak zesládnou. Skvěle tak dochutí živé obilné kaše nebo granolu.