Antwort Jak Naklicit kličky? Weitere Antworten – Jak Naklicovat
Jak naklíčit semínka
Vrstva semen by neměla být vysoká, ideálně by semínka měla být v jedné, maximálně dvou vrstvách. Umístěte poblíž okna, ne na přímém slunci, v normální pokojové teplotě. Klíčící semena minimálně 2× denně proplachujte vlažnou vodou. Doba klíčení se liší podle druhu a velikosti semena.Příprava klíčených zrn ovsa je jednoduchá – semena necháme 8-10 hodin namočená ve vodě, poté vodu slijeme, zrna propláchneme a necháme 3-6 dní naklíčit v nakličovací misce. Během klíčení je vhodné semínka jednou až dvakrát denně propláchnout.Luštěniny nejprve nechte přes noc nebo celý den máčet ve vodě, poté je slijte, propláchněte a vložte do PET lahve (případně klíčící nádoby). Luštěniny takto ponechte při pokojové teplotě zhruba 2-3 dny, dokud nevyrostou klíčky, u každého druhu to trvá jinak dlouho.
Jak Naklicit semínka k jidlu : Semínka vhodná ke klíčení koupíte v obchodech s potravinami nebo ve zdravé výživě. Klíčky je lepší jíst pouze v syrovém stavu, (tepelnou úpravou se ničí vitamíny a zejména enzymy), klíčky lze sypat na pečivo s máslem nebo pomazánkou, polévky, vařenou nebo pečenou zeleninu, přidat jako přílohu k hlavnímu jídlu.
Jak naklíčit doma
- Semena namočte do vody přímo ve sklenici na přibližně 8 hodin, aby nabobtnala a probudila se k životu. Poté vodu slijte a postavte na odkapávací "stanici" dnem vzhůru.
- Proplachujte semínka 2x denně.
- Většina semen začne klíčit již druhý den a během 5-7 dnů je můžete sklízet.
Proč jíst naklíčená semínka : Bílkoviny: Naklíčená semínka jsou dobrým zdrojem rostlinných bílkovin, jejichž aminokyselinový profil se během klíčení často zlepšuje. Vitamíny: Obsah vitamínů, zejména vitamínu C, skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6), a vitamínu E, se během klíčení zvyšuje.
Když si nechávám předklíčit pšenici špaldu nebo žito na vaření kaší, postupuji velice obdobně jako při klíčení luštěnin. Zrníčka na talíři zaliji vodou a nechám je první den celé ponořené. Další den je vodou již jenom promývám a mám je přikryté sítkem, přes které položím utěrku, aby neosychaly.
Jedním z důvodů proč namáčet luštěniny je, že se tak zbavují nestravitelných oligosacharidů, které z velké části vyplaví do namáčecí vody, kterou pak vylijeme. Druhým z důvodů, ryze praktický je, že se namáčením zkrátí doba varu a to hodně podstatně. Ještě více se pak stravitelnost zvýší, když luštěniny i naklíčíme.
Proč nejíst luštěniny
Na rozdíl od obilovin obsahují luštěniny ve větším množství nestravitelné oligosacharidy (alfa-galaktosidy), které způsobují mimo jiné i nadýmání.Pokud konzumujeme celé lněné semínko, je nutné jej dobře rozkousat nebo mírně pomlít čí rozdrtit, jinak je z těla vyloučeno a žádná z jeho živin se do organismu nedostane. Pokud užíváte lněné semínko k mírnění příznaků zácpy, lněná semínka užívejte celá a předem je namočte.V čem nakličovat
Nakličovat se dá v obyčejné sklenici, kdo se nevyhýbá používání plastů, může použít i obyčejnou zastřiženou PET lahev. Nejjednodušší hlavně kvuli dennímu proplachování je každopádně nakličování v elegantní klíčící sklenici nebo v sadě nakličovacích misek.
Lístky na vatě
Semena řeřichy, ředkvičky nebo salátu je lepší nechat klíčit na vlhké vatě, dokud se neobjeví první lístečky, které pak odstříháváme. Do hlubokého talíře na vatu rozložíme poměrně hustě semínka a vatu prolijeme vodou, talíř postavíme na světlé místo a dáváme pozor, aby vata nevyschla.
Která semínka jsou nejzdravější : Semínka jsou na první pohled nenápadná, ale skrývají v sobě překvapivě velké množství živin. V první radě se pyšní obsahem zdravých tuků, ale nezaostává za nimi ani vláknina, vitamíny či další antioxidanty. Ať už zvolíte lněná, chia, konopná, dýňová nebo sezamová semínka, určitě vaše zdraví potěšíte.
Jak nechat naklíčit pšenici pro slepice : Na staré plechy
A jak na samotné naklíčení Velmi jednoduše. Takto připravené obilí už jenom namočte na 12 hodin do studené vody. Po uplynutí této doby jej zbavte přebytečné tekutiny a v tenké vrstvě rozprostřete na rovnou plochu.
Co obsahuje Naklicena pšenice
Klíčky pšenice obsahují mnoho zdraví prospěšných výživných látek, řadu vitamínů, mikroelementů a enzymů. Obsahují velké množství lehce vstřebatelného železa, mědi a vitamínu B6 a řadu dalších, jako jsou vitamíny A, B, C, E a F. Obsahují magnezium, fosfor, vápník, niacinové a tiaminové látky včetně kyseliny pantetonové.
Obecný postup přípravy luštěnin:
- Namočit – druhy luštěnin, které se musí namáčet (ale můžeme všechny luštěniny), zalijeme dostatečným množstvím vody a necháme minimálně 6-16 hodin dle druhy luštěniny v pokojové teplotě máčet.
- Slít – vodu z luštěnin slijeme a luštěniny propláchneme.
Jedna luštěnina však z nich vyniká nejvíce. Řeč je o cizrně. Ta patří mezi nejzdravější luštěniny a je vhodná pro všechny věkové kategorie. Obsahuje plnohodnotné živiny, které obohacují naše tělo a organismus.
Kolik luštěnin denně : Jezte denně vařené luštěniny, nejméně půl šálku. Luštěniny jsou podstatnou součástí diety modrých zón. V průměru obsahují 21 procent proteinů, 77 procent komplexních sacharidů a málo tuku a jsou vynikajícím zdrojem vlákniny.