Antwort Jak nachystat vánoční stůl? Weitere Antworten – Jak nachystat štědrovečerní stůl

Jak nachystat vánoční stůl?
V případě, že bojujete s nedostatkem místa, sáhněte po útlých vysokých svících a svícnech, které jsou nenáročné na prostor a působí velmi slavnostně. Nakonec můžete stůl dozdobit drobnými vánočními dekoracemi v podobě přírodnin (větviček, šišek, oříšků apod.), nebo drobných sošek jelenů, skřítků či andělů.Tradičně bývá na vánočním stole velký ubrus, uprostřed běhoun a na každém místě prostírání. Vše ideálně látkové, slavnostní. Na stole nesmějí chybět ubrousky – buď látkové (ty se pokládají na talíře, třeba v kroužku), nebo papírové (můžete je hezky složit a například postavit doprostřed talíře).Lidé věřili, že by se rodina o dalších Vánocích nesešla celá. Zatímco v minulosti nesměla vstát hospodyně od stolu, dnes může obsluhovat ostatní právě pouze ten, který jídlo připravuje. Pokud vstane někdo jiný, říká se, že příští rok u Štědrovečerní večeře nebude.

Jak správně nachystat příbor : Příbory se odebírají zprava, tedy první z vnější strany a dále směrem k talíři. První je dezertní příbor, následuje lžíce, dále druhý dezertní a třetí masový. Nůž patří na pravou stranu vedle talíře, lžíce se zakládá z pravé strany vedle něj. Ostří nože směřuje vždy dovnitř.

Co by nemělo chybět na vánočním stole

Co nesmí chybět na vánočním stole

  • BRAMBOROVÝ SALÁT SE ŠUNKOU.
  • SUŠENÁ JABLKA.
  • HOUBOVÝ KUBA S BYLINKAMI.
  • OŘECHOVÉ PERNÍČKY.
  • VÁNOČNÍ KAPŘÍ FILETY.
  • ZIMNÍ SILVESTROVSKÉ BOWLE.

Proč se na Štědrý den nesmí zametat : Přes den se nemá zametat a vynášet odpadky, protože byste spolu s nimi vynesli z domu štěstí a vymetli duchy zemřelých, kteří v tyto dny přicházejí na návštěvu. Stejně tak je na Štědrý den zakázáno prát, i to přináší neštěstí a smůlu.

První talíř, který na něj položíme, je talíř pro hlavní chod (16). Poté následuje talíř na polévku nebo salát (15). Vlevo nad klubovým talířem je místo pro talíř na pečivo (1). Ten sice není povinností, ale je velmi praktický, protože chrání ubrus před znečištěním.

Žádné prádlo ani stlaní postele, na Boží hod se má odpočívat! Na Boží hod neboli Slavnost Narození Páně by se mělo odpočívat, rozjímat a užívat si Vánoc. Podle lidových tradic jsou zakázány jsou domácí práce, dokonce i stlaní postele!

Kdy se jí štědrovečerní večeře

Štědrovečerní večeře

Ke stolu by se mělo usednout, až tehdy, když vyjde první hvězda na obloze a zahájí Vánoce. Během večeře se nesmí vstávat od stolu a odcházet – ten, kdo se tímto pravidlem neřídí, nemusí se příštích Vánoc dožít.Platí jednoduché pravidlo – příbor se prostírá tak, aby byl v pravý čas přímo po ruce. Ten, který budeme používat nejdříve, tedy založíme nejdále od talíře. Lžíci a nůž samozřejmě na pravou stranu (a to i pro případné leváky), nože ostřím k talíři.Během jídla se příbor odkládá křížem, držátky směrem k sobě – to je pokyn pro obsluhu, aby vám neodnesla talíř, protože ještě chcete v jídle pokračovat. Po jídle se položí příbor vedle sebe, aby držátka směřovala na pravou stranu. Lžička se při pití ze šálku v něm nenechává, stejně jako se tam neukládá po dopití.

Slavnostní stůl se prostíral pro sudý počet osob, když byl počet členů domácnosti lichý, prostřel se jeden talíř prázdný. Podle lidové pověry chodí smrt těsně před večeří obhlížet stoly a kde by napočítala lichý počet talířů, tam by se v následujícím roce pro někoho vrátila.

Co se jedlo na Vánoce : Tradiční vánoční menu je u nás velmi zakořeněné a ve většině domácností zcela neměnné. Polévka je rybí nebo hrachová, jako hlavní jídlo se podává smažený kapr s bramborovým salátem, někdo jí vinnou klobásu, nesmí chybět houbový kuba, vánočka a vaječný koňak.

Co se smí a nesmí na Štědrý den : Na Štědrý den se nesmí čistit chlévy a stáje, aby dobytek nezačal kulhat. Na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Je zvykem, že se prostírá jeden talíř a příbor navíc do sudého počtu.

Kdy se nesmi uklizet na Vánoce

Od večeře až do mše se nesmí chodit přes pole. Kdo zvyk poruší, do roka zemře. Na Boží hod se podle tradice nesmí pracovat, stlát postele, prát a věšet prádlo nebo uklízet.

Ubrus by měl být o něco větší než samotný stůl, aby se dal dobře přehnout přes okraje a zajistil dostatečný prostor pro nohy. Ideálně by měl ubrus přesahoval vždy okraj stolu o 20 až 30 cm na každé straně. Pokud nechceme překrývat celý stůl je vhodné použít běhoun – jedná se o pás podobný ubrusu jen je výrazně užší.4. Příbory

  1. Příbory se řadí v pořadí, v jakém se používají – zvenčí dovnitř. Tzn.
  2. Lžíce a nože patří vpravo. vidličky vlevo, dezertní nad talíř – lžíce na moučník s rukojetí vpravo, vidlička naopak.
  3. Vedle sebe by měly ležet maximálně tři kusy, například tři nože.
  4. Každý chod má svůj příbor.

Co se dělá 26. prosince : V minulosti lidé věřili, že v den svatého Štěpána musí být podávána drůbež – pekla se tak kachna, husa nebo kuře. I dnes se v mnohých českých domácnostech na druhý svátek vánoční podává k obědu slavnostní pečený kur, ať už se jedná o kachnu, husu, krocana nebo kuře.