Antwort Jak na zásaditou půdu? Weitere Antworten – Jak zvýšit zásaditost půdy

Jak na zásaditou půdu?
Jak upravit pH půdy Máte-li půdu kyselou (s nízkým pH) můžete její kyselost snížit vápněním. Spotřeba vápna nebo dolomitové mouky se může podle kyselosti pohybovat podle kyselosti půdy od 0,5 kg do 1,5 kg na 1 metr čtvereční. Potřebujete-li naopak u zásadité půdy kyselost zvýšit, přidejte do záhonu rašelinu.pH půdy lze snadno a levně změřit doma nebo přímo na místě pomocí přísttroje LAQUAtwin. K dispozici jsou tři modely přístroje LAQUAtwin pH 11, 22, a 33. Tyto kapesní pH metry umožňují 2 až 5ti bodovou kalibraci s použitím NIST nebo USA pufrů.Půda s pH vyšším než 7 je zásaditá, půda s pH nižším než 7 je kyselá. Půda s pH 7 je neutrální. Hodnota pH půdy má vliv na to, jakým rostlinám se v dané lokalitě bude dařit.

Co zvyšuje pH půdy : Nejvíce pH ovlivňujeme zpracováním půdy, využíváním minerálních hnojiv s převahou amonného (DASA, kejda, dig.) nebo amidického dusíku (močovina, DAM, SAM). Nejsnažším způsobem, jak pH zvýšit, je vápnění, zásobní hnojení fosforem, draslíkem a pěstování meziplodin.

Co pěstovat v zásadité půdě

Na zásaditých půdách se pěstují rostliny, které se obecně označují jako bazifyty či alkalofyty. Patří mezi ně třeba bučiny, lipiny nebo společenstva bazofilních teplomilných dubů. Dále jsou to pak některá travní společenstva, sukulenty nebo vegetace vápnitých skal. Také ječmen nebo vojtěška patří mezi bazifyty.

Co škodí půdě : Půdě prospívají šetrné formy zemědělství, avšak škodí intenzivní pěstování spojené s chemizací a častými přejezdy těžkých strojů. Velkým ohrožením je eroze půdy. Přibližně 53 % z rozlohy ČR je ohroženo erozí. Téměř 20 % je potenciálně silně až extrémně ohroženo vodní erozí a více než 5 % větrnou erozí.

Půdě prospívají šetrné formy zemědělství, avšak škodí intenzivní pěstování spojené s chemizací a častými přejezdy těžkých strojů. Velkým ohrožením je eroze půdy. Přibližně 53 % z rozlohy ČR je ohroženo erozí.

Křídové vápno je jedním z nejčastěji používaných zlepšovačů kyselosti půdy používaných v zemědělství. Kdy hnojit tímto typem vápna Ihned po sklizni doporučujeme pokrýt půdu křídou. Pokud je půda velmi náchylná k okyselení, můžete ji několikrát ročně odkyselit vápnem, také před začátkem práce na polích brzy na jaře.

Jak snížit zásaditost půdy

Kyselost či zásaditost půdy můžete ovlivnit přimícháním různých běžných přísad. Neutrální či mírně alkalické půdy můžete okyselit například hnojem. Ten nejen sníží zásaditost půdy, ale obohatí ji i o živiny a mikroorganismy. Dále se rozhodně nabízejí kuchyňské zbytky ve formě použitých čajových sáčků a kávové sedliny.Nejsnazším způsobem je vápnění, zásobní hnojení fosforem, draslíkem a pěstování meziplodin. Vápněním zvýšíme přijatelnost živin, výnos a snížíme náchylnost rostlin ke stresům. Zvýšení obsahu vápníku v půdě je totiž zásadní pro správný růst a vývoj rostliny a pro dobrý zdravotní stav půdy.Pro vyjádření míry kyselosti se používá stupnice pH od 0-14, hodnota pH 7,0 odpovídá z chemického hlediska neutrálnímu bodu. Potraviny s hodnotou pH nižší než 7,0 jsou kyselé, s pH nad 7,0 zásadité. Čím nižší pH, tím je kyselost (acidita) potravin vyšší, čím vyšší pH, tím je kyselost nižší.

Připravte si půdu: Půda musí být propustná, vhodná je písčitá nebo písčito-hlinitá a dobře zásobená organickou hmotou. Pokud je půda kyselá, pokuste se ji odkyselit přidáním vápna. Můžete také přidat perlit nebo rašelinu k lepšímu odvodnění – pozor ale rašelina je spíše kyselá.

Co roste na Zasadite půdě : Na zásaditých půdách se pěstují rostliny, které se obecně označují jako bazifyty či alkalofyty. Patří mezi ně třeba bučiny, lipiny nebo společenstva bazofilních teplomilných dubů. Dále jsou to pak některá travní společenstva, sukulenty nebo vegetace vápnitých skal. Také ječmen nebo vojtěška patří mezi bazifyty.

Čím člověk ničí půdu : Jsou to zejména kyselé deště, vysušování, likvidace velkých ploch lesů a intenzivní zemědělství s aplikací průmyslových hnojiv a pesticidů a monokulturním pěstováním plodin a hloubkovým obděláváním půdy, které ničení půdy provádějí.

Co lze na orné půdě

Na orné půdě lze tedy zřídit plantáž na vypěstování rychle rostoucího dřeva, kterým budete topit, nebo ovocný sad, ale také plantáž vánočních stromků. To se mnohým může zdát jako jednoduchý výdělek, ale podle pěstitelů to tak není.

Jedná se o ceny stanovené vyhláškami a měly by odrážet kvalitu půdy v konkrétním katastrálním území, nebo u konkrétních pozemků. Úřední ceny se pohybují od půd nejnižší bonity s vyhláškovou cenou cca 1 Kč/m2 až po nejvyšší bonitu ohodnocenou úřední cenou cca 18 Kč/m2. Vyhláškové ceny půdy naleznete ZDE.K vápnění půdy se nejčastěji používá pálené vápno nebo mletý vápenec. Pálené vápno rychleji přijímá vlhkost a je vhodnější do těžké půdy, mletý vápenec uvolňuje vápník pomaleji a je vhodný pro vápnění lehkých a středně těžkých půd. Vyzkoušet můžete například dusíkaté vápno Perlka nebo dusíkaté vápno Forestina.

Jak odvodnit půdu : Úžasně jednoduchým řešením je založení živého plotu z vrby. Stačí zasázet vrbové proutí, které rychle obrazí a vyroste z něj husté roští. Takový plot bude při vhodné péči pohledný a navíc bude vysušovat půdu, stačí jen každý rok provést brzy na jaře řez – zkrátit větvičky. Vrba dovede vypít mnoho vody.