Antwort Jaké maso patří do boršče? Weitere Antworten – Jaké koření patří do boršče

Jaké maso patří do boršče?
Kromě nezbytného pepře, česneku a kopru tato směs koření na boršč obsahuje koriandr, který dokonale doplňuje chuť červené řepy. Ta je nezbytnou součástí boršče a dává mu typickou sytě červenou barvu. Modrá pískavice je ideální k vařenému hovězímu nebo vepřovému masu, které v tradičním boršči nesmí rovněž chybět.Suroviny

  1. 1 kg hovězích kostí
  2. 500 g hovězího masa – přední, kližka, krk, hrudí atd.
  3. 250 g bílého hlávkového zelí (případně 150 g kysaného – viz TIPY)
  4. 100 g petržele.
  5. 150 g celeru.
  6. 200 g mrkve.
  7. 500 g červené řepy.
  8. 4 bobkové listy.

hovězí vývar (voda, hovězí maso a kosti), hovězí maso přední, rajčatový protlak (voda, rajčatový protlak, sůl), zelí hlávkové, červená řepa sterilovaná (červená řepa, voda, ocet, cukr, sůl, aroma), vepřové maso (plec), smetana, rýžová mouka, kukuřičná mouka, kořenová zelenina (mrkev, celer, pastinák, petržel), brambory …

Odkud je pravý boršč : Pochází z Ukrajiny a je velmi rozšířená snad ve všech státech východní Evropy. Kromě Ukrajiny, Polska a Ruska sahají kořeny boršče až do Arménie, Rumunska, Litvy či Běloruska, zvláštní verzi boršče nalezneme dokonce i v Číně.

Jaké maso se dává do boršče

Suroviny

  1. hovězí kližka 150 g.
  2. hovězí maso (hovězí přední s kostí) 150 g.
  3. vepřová plec 150 g.
  4. nové koření 5 kuliček.
  5. bobkový list 5 ks.
  6. cibule 1 ks.
  7. mrkev 1 ks.
  8. celer 1/2 bulvy.

Jak zahustit boršč : Někdo boršč lehce dohušťuje jíškou, nebo přidá do základu 2-3 brambory, které se rozvaří a také lehce zahustí. Servírujte se lžící kyselé smetany.

Poprášení moukou: Nejjednodušší způsob zahuštění spočívá v poprášení moukou, když už se dušení zelí blíží ke konci. Žádná jíška, žádná zápražka, žádné dlouhé prováření. Tohle je těch slibovaných pět vteřin, víc není potřeba. Přes malý cedníček obdaříte měkké zelí lehkým popraškem hladké mouky.

Vaříme levně: Recepty na jídlo do 100 korun

  • Sýrový chléb. Recept ještě nebyl hodnocen 5,0.
  • Brambory zapečené s medvědím česnekem, sýrem a smetanou v remosce. Recept ještě nebyl hodnocen 5,0.
  • Bramborový bochníček.
  • Gazdovský chléb.
  • Pečené batáty.
  • Krkonošské kyselo.
  • Jitčin ovocný koláč
  • Čočková pomazánka s Lučinou a mrkví

Jak dlouho se vaří boršč

Do velkého hrnce vlijte dva litry vody, vložte omyté maso, osolte a přiveďte k varu. Na mírném plameni ho povařte do změknutí (trvá to asi dvě hodiny).Chuť boršče je lehce nasládlá, nakyslá, ale celkově jde o souznění vývarů s vyváženou chutí ostatních surovin. Z koření se přidává bobkový list, tymián, pepř, nové koření. Boršč má sice svá pravidla, nicméně můžete ten svůj připravit podle vlastních představ, pohrát si s vývarem, masem i zeleninou.Do hrnce s vodou dáme pokrájené (kdo chce proprané) zelí, na kostičky nakrájené maso a na velmi malé kostičky pokrájenou zeleninu. Zalijeme kečupem, přidáme bobkový list, nové koření a pepř a necháme vařit do měkka. Když je vše měkké, přidáme sůl. Na talíři podáváme se zakysanou smetanou.

Suroviny

  1. 300. g cibule nakrájená na nudličky nebo půlkolečka.
  2. 350. g sůl lépe bez jódu.
  3. stroužek česnek 8-
  4. g kmín max. ne víc.
  5. ks křen nakrájený na menší špalíčky.
  6. ks snítka kopru.
  7. kg hlávkové zelí nastrouhané

Jakou moukou se zahušťuje zelí : Kyselost regulujeme přiléváním láku ze zelí. Nakonec dochutíme cukrem, případně solí, a kdo má rád, i pepřem. Bramboru oloupeme, nastrouháme najemno a vmícháme do zelí (nebo zahustíme lžící polohrubé mouky) a necháme ještě provařit. Zelí můžeme podávat posypané osmaženou cibulí nebo škvarečky slaniny.

Co vařit když nejsou peníze : Mezi ta ultralevná patří luštěniny, pak rýže, případně těstoviny. Z pečiva doporučuji chleba, rohlíky jsou hladové, na večeři v momentě kdy teče do bot polévky – zasytí, jsou teplé a levné. Případně obyč. jídla typu knedlík s vajíčkem a k tomu klidně okurkový, rajčatový, zelný salát.

Jak vařit co nejlevněji

10 rad, jak vařit opravdu levně: Plánujte, využívejte zbytky a vařte taky bez masa!

  1. Týdenní plán.
  2. Nakupujte ve větším množství
  3. Nechoďte do obchodu hladoví
  4. Vyberte ten správný obchod.
  5. Dávejte přednost sezónním a regionálním potravinám.
  6. Odhadněte, co budete opravdu potřebovat.
  7. Využívejte zbytky.
  8. Nevyhazujte jídlo zbytečně brzy.


Postup přípravy

Nakrouháme, popř. koupíme krouhané zelí, nasypeme je do vaničky, posolíme (na kilo zelí 3 dkg soli), posypeme kmínem a celým pepřem, necháme aspoň 3 – 4 hodiny pustit šťávu.Vařte i bez masa

Jíst méně masa je také dobrý způsob, jak ušetřit peníze a současně obohatit jídelníček o rostlinné zdroje bílkovin, které jsou levné a velmi výživné. Plánujte si do jídelníčku pravidelně luštěniny, tofu, tempeh nebo pokrmy s vejci, například špenát nebo fazolky, květákový mozeček, lečo apod.

Co mít doma pro přežití : 7 nejdůležitějších věcí pro přežití v přírodě

  • Rozdělání ohně
  • Filtrace vody.
  • Zdroje energie.
  • Světlo.
  • Nůž
  • Lékárnička.
  • Ponožky.