Antwort Jak lze rozdělit majetek mezi děti? Weitere Antworten – Jak nejlepe rozdelit majetek
Jednoznačně nejlepší, nejrychlejší a nejméně bolestné řešení je dohoda o vypořádání majetku. Ta je ostatně jednou z podmínek tzv. nesporného rozvodu, stejně jako dohoda o tom, kdo se bude starat o děti. Pokud se manželé dohodnou na dětech i majetku, rozvod je rychlý a soud nezkoumá, proč se pár rozvádí.Příklad: Zesnulého přežila jedna dcera a tři vnoučata ze strany syna, který již zemřel. Dceři náleží polovina dědictví, zatímco vnoučata si mezi sebou musí rozdělit druhou polovinu – tedy tu polovinu, která by jinak náležela jejich otci.Po smrti člověka musí proběhnout dědické řízení. Je tomu tak i v případě, kdy zemřelý neměl žádný majetek. Pokud jste vypravitelem pohřbu nebo patříte do okruhu dědiců, měl by vás oslovit notář, který dědické řízení zpracovává. Není nastavena žádná lhůta, do kdy vás musí notář kontaktovat, obvykle to trvá 6 – 9 měsíců.
Jak se dělí majetek po smrti : Nejčastěji se dědí v první dědické třídě – do té patří manžel(ka) a děti, každý rovným dílem. Pokud některé z dětí nedědí, jeho podíl přejde na jeho potomky, tedy vnoučata, případně pravnoučata zůstavitele (zemřelého). Pozor, na byt či dům nemají nárok nesezdaní partneři pozůstalých.
Jak rozdelit majetek mezi děti
Chci dědice podělit spravedlivě
Chcete-li svůj majetek mezi potomky rozdělit podle jejich zásluh, lze využít již zmiňovanou darovací smlouvu. Tu uzavírá zůstavitel s budoucím dědicem (nebo s tzv. odkazovníkem) ještě za svého života. Druhá strana musí s takovou smluvou souhlasit, což se stvrzuje notářským zápisem.
Kdo plati dluhy po rozvodu : Dělit se budou ty dluhy, které jsou součástí společného jmění manželů. To jsou všechny dluhy, které jste převzal/a buď pouze vy osobně nebo vy oba společně během trvání manželství. Dluhy vzniklé před svatbou a dluhy po rozvodu bude splácet ten, kdo je udělal.
první třída – zůstavitelovi potomci (obdobně jako nyní; mezi vzdálenější potomky se pozůstalost dělila in stirpes) druhá třída – zůstavitelovi rodiče, popřípadě jejich potomci. třetí třída – zůstavitelovi prarodiče, popřípadě jejich potomci. čtvrtá třída – zůstavitelovi praprarodiče, popřípadě jejich potomci.
Povinný díl nezletilého syna činí 3/4 zákonného podílu, tedy podílu na pozůstalosti.
Kdo platí notáře při dědictví
Dědické řízení vede notář, kterého určí soud; vybrat si pro tento účel konkrétního notáře není možné. Odměnu notáře platí dědici, případně stát tehdy, kdy je dědictví předlužené.Jaká je cena Odměna notáře za sepsání notářského zápisu o závěti činí včetně jejího zápisu do evidence vedené Notářskou komorou ČR cca 3.300,-Kč. Základní cena může být zvýšena v případě, že se jedná o komplikovanější závěť, zejména obsahuje-li závěť vydědění.Nezletilému potomkovi patří vždy ¾ zákonného dědického podílu, zletilému dítěti ¼ zákonného dědického podílu. Zákonný dědický podíl je to, co by dítě (případně vnouče) dědilo podle zákonné posloupnosti (tj. dle dědických tříd popsaných výše).
V případě, že nemáte děti, tak se bude dědit v tzv. druhé zákonné skupiny. V této skupině jsou dědici manžel zůstavitele, jeho rodiče a také ti, kteří se zůstavitelem žili ve společné domácnosti nejméně jeden rok před jeho smrtí, pečovaly o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
Kolik peněz stojí rozvod : vypořádání společného jmění manželů nebo určení poměrů nezletilého dítěte). Platí se za podání návrhů Za podání návrhu na rozvod manželství zaplatíte soudní poplatek 2 000 Kč. Za návrh na zahájení řízení o vypořádání společného jmění manželů zaplatíte soudní poplatek 2 000 Kč.
Co vše se dělí při rozvodu : Podle občanského zákoníku do něj patří vše, co manželům náleží a má majetkovou hodnotu. A to včetně dluhů. Naopak do něj nepatří věci k osobní potřebě, dědictví či dar jednoho z manželů, bolestné po úrazu v práci, majetek získaný před uzavřením manželství nebo věci, které z něj byly vyloučeny předmanželskou smlouvou.
Kdo dědí jako první
Zákonná dědická posloupnost je stanovena v tzv. dědických třídách. V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem. Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti.
Co spadá do dědictví
Předmětem dědictví bývají nejčastěji věci movité (předměty) a věci nemovité (domy, byty, pozemky), ale mohou do něj spadat také například autorská práva. V dědickém řízení je ale třeba vyřešit vše, co zemřelý vlastnil, a to jak výlučně (byl jediným vlastníkem), tak v podílovém vlastnictví.Častým “nástrojem”, jak aktivně vypořádat svůj majetek ještě za života, je klasická závěť. Jde vlastně o jednostrannou “poslední vůli”, tedy instrukci, jak má být s majetkem naloženo. Je možné ji sepsat jednak vlastní rukou s podpisem, či se svědky. Nejjistější je však sepsat závěť formou veřejné listiny.
Kolik peněz si bere notář : Poplatek notáři při dědictví
z prvních 500.000,-Kč | 2%, minimálně však 2.000,-Kč |
---|---|
z částky od 500.001,-Kč do 1.000.000,-Kč | 0,9% |
z částky od 1.000.001,-Kč do 3.000.000,-Kč | 0,5% |
z částky od 3.000.001,-Kč do 30.000.000,-Kč | 0,1% |
z částky od 30.000.001,-Kč do 100.000.000,-Kč | 0,05% |