Antwort Jak léčit poporodní depresi? Weitere Antworten – Jak se dostat z poporodní deprese
Jak si můžete sama pomoct při poporodní depresi
- buďte k sobě laskavá a říkejte si o pomoc, a to jak svému okolí, tak i psychologovi či psychiatrovi,
- dbejte na hygienu a osobní péči – i malé věci, jako je sprcha nebo hezky se obléct, i když zůstáváte doma, vám mohou zlepšit náladu,
Poporodní depresi zažívá asi 16 procent rodiček a nejčastěji se projeví v období 6 až 12 týdnů po porodu. Jako hranice, kdy by měla deprese odeznít, se uvádí 14 dnů. Pokud přetrvává, měla by matka vyhledat pomoc odborníka.Jak rozpoznat poporodní depresi Běžné poporodní splíny (například plačtivost, podrážděnost, úzkostné pocity, výkyvy nálad…) trvají jen několik dní po porodu. Jestliže nedochází ke zlepšení stavu ani do tří týdnů od narození miminka, může se jednat o poporodní depresi.
Jak se projevuje poporodní psychóza : Laktační psychóza, často označovaná jako poporodní psychóza, je závažné psychické onemocnění, které může postihnout ženy po porodu. Charakterizuje ji ztráta kontaktu s realitou, výkyvy nálad, halucinace a delirium. Ačkoliv se na základě názvu může zdát, že má stav spojitost s kojením, není tomu tak.
Co dělat s úzkosti
Zuzana Krajíčková
- Co když se vy sami ocitnete ve stavu silné úzkosti
- Všimněte si, co se děje ve vaší mysli a těle. Pojmenujte to.
- Připomínejte si, že to, co prožíváte, odezní
- Snažte se dostat pod kontrolu svůj dech.
- Uvolněte svaly.
- Zaměřte se na odvedení pozornosti.
- Nebojte se vyhledat pomoc.
- Dopřejte si dostatek odpočinku.
Co to je poporodní deprese : Jako poporodní deprese se podle Americké psychologické asociace označují i depresivní stavy, kterými trpí žena během těhotenství. Postihují především ženy, ale mohou jimi trpět i muži. Hlavními příznaky jsou deprese, anhedonie, únava, nechutenství a poruchy spánku. Jedná se o stav odlišný od poporodní psychózy.
Pokud ale během několika týdnů nedochází mezi matkou a dítětem k navázání pouta a matka má problém se o dítě postarat, můžeme spekulovat o poporodní depresi. Ta potkává asi 10 – 15 % žen a může ženu ochromit na dlouhé měsíce.
Jaké jsou příčiny deprese Příčiny deprese nejsou doposud uspokojivě objasněny. Známe pouze některé rizikové faktory, které se na vzniku depresí mohou podílet. Patří zde např.: biologická zátěž (porod, léčba steroidy), genetické dispozice, psychologická zátěž (ztráta zaměstnání, partnera) nebo určité vývojové momenty.
Kolik žen trpi Poporodni depresi
Pokud ale během několika týdnů nedochází mezi matkou a dítětem k navázání pouta a matka má problém se o dítě postarat, můžeme spekulovat o poporodní depresi. Ta potkává asi 10 – 15 % žen a může ženu ochromit na dlouhé měsíce.Úzkost se projevuje jak psychicky, tak fyzicky např. lekavostní, podrážděností, nervozitou, bušením srdce, nevolností, poruchami spánku. Deprese je vážnější, dlouhotrvající porucha psychiky, která dokáže obrátit život naruby.Denní klinika – stacionář, je zdravotnické zařízení kam pacienti docházejí na léčení z domu denně v pracovní dny po nějaký čas- zpravidla 6-8 týdnů. Aby byla léčba úcinná, minimum jsou 4 týdny, maximum je zpravidla 12 týdnů, vše podle doporučení lékaře. Psychóza je závažné onemocnění.
Úzkost je z lékařského (psychiatrického) pohledu složitá kombinace emocí, zahrnující strach, zlé předtuchy a obavy. Často je doprovázena fyzickými příznaky, jako je bušení srdce, pocit nevolnosti, bolest na hrudi, zkrácené dýchání, chvění rukou. Úzkost je nepříjemný emoční stav, jehož příčinu není možné definovat.
Co se děje v mozku při úzkosti : Emoce: Při úzkosti je typický citový zmatek a rychlý sled různých, často i protichůdných emocí. Úzkostný člověk pociťuje především pocity viny, dále stud, pocit beznaděje a méněcennosti. Psychosomatické obtíže: Patří k nim bušení srdce, sucho v hrdle, svírání hrdla, ztráta hlasu, závratě nebo pocit na omdlení.
Co spouští úzkosti : Úzkost může způsobit nahromaděný stres, dlouhodobá únava s nedostatkem odpočinku. To spustí v mozku proces, kdy je uměle vyvolán strach, přestože nemusí jít o nic konkrétního. Lidé se od nepaměti potýkali s akutní úzkostí, kdy převažoval stres a obavy o holý život.
Co je to poporodní Bonding
Za bonding můžeme označit proces, kdy se bezprostředně po porodu utváří vztah mezi maminkou a miminkem. Plný bonding, tedy kontakt kůže na kůži – skin to skin, lze nejlépe realizovat při porodu donošeného miminka s dobrou poporodní adaptací. Optimální trvání kontaktu skin to skin je 2 hodiny po porodu.
Kam se obrátit
Můžete se svěřit svému obvodnímu lékaři, na gynekologicko-porodnickém oddělení vaší porodnice (většinou mají možnost využívat psychiatrických konziliárních služeb) nebo rovnou využít specializované psychiatrické péče.Pokud se budete nutit, brzy vám dojdou síly a budete zklamáni, a to zhorší vaši depresi. Během deprese nedělejte žádná závažná rozhodnutí (jako je rozchod v důležitém vztahu, odchod od rodičů, změna bydliště, finanční investice, změna zaměstnání apod.). Depresí je rozhodování výrazně ovlivněno.
Jak antidepresiva mění lidský mozek : Efekt antidepresiv na lidský mozek je dlouhodobý a zahrnuje i změny neuroplasticity a neurogeneze, které souvisí s ovlivněním genové exprese. Nejvíce prostudovanými a nejzásadnějšími v mechanismu účinku antidepresiv jsou faktory CREB a BDNF. V poslední době se rovněž pozornost zaměřuje na Fos rodinu nebo NF-κB.