Antwort Jak leštit dřevo? Weitere Antworten – Jak vyleštit lak na dřevě

Jak leštit dřevo?
Brusný papír a plochu lehce postříkejte finálním čisticím prostředkem. Na ETS 150/3 nastavte otáčky na stupeň 3–4. Nyní pohybujte nářadím po dřevě bez tlaku a pomalými pohyby do kříže. Vzniklý prach z broušení otřete po broušení z povrchu šedým lešticím hadrem.Čím brousit dřevo

Jako brusivo se nejčastěji používá korund, který je všestranný. Důležitou roli hraje zrnitost brusiva – při broušení dřeva si vystačíte se zrnitostí od 60 do 220. Brusné pásy se hodí na broušení rovných povrchů a hran. Ubírají více materiálu, proto jsou ideální na hrubé tvarování dřeva.Při hrubém broušení dřeva zvolte P80, P100 nebo P120. Pokud dřevo připravujete broušením pod nátěr, zvolte P120 a P150. Jemného broušení povrchů docílíte zrnitostí P120, P150 a P180. Při finálním přebroušení laku je nejvhodnější zrnitost P180 a P240.

Jak správně brousit dřevo : V průběhu broušení postupně střídáme brusné zrnitosti od nižšího čísla k vyššímu a nepřeskakujeme zrnitosti v řadě o více než jednu zrnitost. Je možné začít brousit zrnem 80 a pak skočit na 120. Není správné skočit až na zrno 150 atd. Pro běžné broušení dřeva si vystačíme se zrnitostí 80-100-120-150-180-220.

Čím se ředí lazura na dřevo

Dobrý den, k ředění je v případě nutnosti vhodné ředidlo Herbol V-40, balení je 0,7 L nebo 4 L. Firmy občas ředí i českým S 6006, zde je ale riziko, že barvy mají poté nižší lesk a hlavně déle schnou, což je v tomto podzimním období dost problematické už samo o sobě.

Jak Rozlestit lak po lakování : K leštění se nejčastěji používají leštící molitany, které přichytíte na leštičku pomocí suchého zipu nebo standardního závitu M14. Jelikož se liší svou tvrdostí, je vhodné použít druh molitanu kompatibilní s danou leštící pastou, obecně lze říci, že čím je leštící/brusná pasta hrubší, tím tvrdší molitan použijeme.

Pro měkké dřevo se hodí lazura

Jsou silně pigmentované, transparentní a zvýrazňují přirozenou kresbu dřeva. "Existují v klasických barevných odstínech, případně je možné si přesný odstín nechat namíchat na míru,“ vysvětluje Monika Linghartová, odbornice na barvy a laky z projektových marketů HORNBACH.

Čerstvé dřevo je potřeba co nejrychleji zpracovat.

Na to je nejlepším pomocníkem řetězová pila. Pro porcování kmenů a větví jde použít i kotoučovou pilu s kolébkou. Samozřejmě můžete dřevo řezat i ruční obloukovou pilou, nejlépe s korunkovým zubem na vlhké dřevo na plátku.

Čím obrousit trámy

Pro broušení dřevěných ploch se dnes v dílnách často používá velká pásová bruska. Lineárním brusným pohybem po směru žilkování se dosáhne velmi dobrého výsledku broušení. Alternativně k tomu, když například není k dispozici stacionární pásová bruska, existují různé ruční brusky.Při broušení dřeva byste měli postupovat po řádech zrnitosti brusného papíru např. 80-100-120-150-180. Bruste rovnoměrným pohybem ve směru vláken dřeva a na brusný papír příliš netlačte. Nikdy nedržte brusný papír jen v prstech – napněte ho na špalík, abyste na něj vyvíjeli rovnoměrný tlak.Ručně lze brousit především malé plochy. Potřebujete k tomu brusný papír a brusný blok pro ruční broušení. Na větší plochy jsou vhodnější elektrické brusky, jako je excentrická bruska. Přinášejí výhody v podobě vyššího výkonu na plochu a rovnoměrného obrusu.

Krok 5: Aplikace hlavní lazury

Lazuru před použitím důkladně promíchejte a nanesete ji pomocí měkkého štětce ve směru vláken dřeva. Optimální teplota pro nátěr by měla být mezi 10 až 30 °C. Lazuru nanášejte ve 2 až 3 vrstvách s odstupem 5 až 7 hodin mezi jednotlivými vrstvami.

Kolik vrstev lazury : Napouštědlem natíráme 1 vrstvu. Následně pak natřeme dřevo minimálně dvěma vrstvami lazury, přičemž mezi vrstvami je potřeba dodržet odstup 12-24 hodin.

Jak správně leštit lak : Leštičku nastavte na nejnižší otáčky a postupně pastu nanášejte na karoserii. Po nanešení leštěte na střední otáčky až na nejvyšší otáčky proto, abyste lak zahřáli do potřebné teploty. Postupujte vždy do mřížky (to znamená ze strany na stranu, ze shora dolů a odspoda nahoru).

Čím Rozlestit lak

Dílenské vybavení

  • Šroubové svěrky, Korpusové svěrky, Rychloupínací svěrky, Svěrky do vodících lišt,
  • Japonské pilky Ryoba, Japonské pily Dozuki, Japonské pily Kataba,
  • Olejové barvy,
  • Tesařská kladiva, Páčidla, Multifunkční děrovky,
  • Hřebíkovačky, Sponkovačky, Kompresory,
  • Organizéry malých kabelů, Svorky na střední kabely,


Malování akrylovými barvami a fixami na dřevo je skvělým způsobem, jak oživit dřevěné výrobky, dodat jím barevnost a osobní dotek. Akrylové barvy jsou výbornou volbou pro malování na dřevo, protože se s nimi pracuje jednoduše, rychle schnou a nabízejí širokou škálu barev. Akrylové fixy pak umožňují dodat detaily.Na podélné řezání měkkého i tvrdého dřeva se hodí pilové kotouče pro podélné řezání, které jsou dobrou volbou i pro vícelisté rozmítací stroje. Upínací otvory pilových kotoučů upravíme podle vašich potřeb. Do náročnějších podmínek jsou vhodné popouštěné pilové kotouče.

Jak řezat dřevo sám : Čerstvé dřevo je potřeba co nejrychleji zpracovat.

Na to je nejlepším pomocníkem řetězová pila. Pro porcování kmenů a větví jde použít i kotoučovou pilu s kolébkou. Samozřejmě můžete dřevo řezat i ruční obloukovou pilou, nejlépe s korunkovým zubem na vlhké dřevo na plátku.