Antwort Jak kvetou jahody? Weitere Antworten – Kdy zacinaji Kvest jahody
Granulované hnojivo stačí použít jednou nebo se řídit doporučením výrobce. Až jahody začnou kvést, což bývá většinou v polovině nebo na konci května, podle odrůdy a počasí, je čas znovu přihnojovat.Stávající porosty je třeba brzy na jaře okopat, odplevelit a zejména odstranit všechny suché a skvrnité či jinak poškozené listy extirpací. Trháním byste mohli poškodit celou rostlinu a srdíčko, ze kterého vyrůstají nové listy. Po okopání dobře zavlažte, pokud je suché jaro nebo byla zima bez sněhu.Ale jestli vám několik rostlinek ani nekvetlo, znamená to, že buď ještě potřebují „dospět“, nebo jsou skutečně plané. Doporučujeme počkat, nevyhazovat, po sklizni jahod sazenice okopat, přihnojit a v době sucha zavlažovat. Sazenice, které letos nekvetly, si raději označte, abyste věděli příštím rokem, o které jde.
Jak často zalévat jahody : Jahody potřebují mírně kyselou půdu, alkalická jim neprospěje. Jahodníkům by se měla dopřát dostatečná vláha, přičemž platí, že je lepší vydatná zálivka jednou týdně, než zalévání každý den po troškách. Problém vzniká při delších deštích, kdy vlivem přílišné vlhkosti plody snadno chytají plísně.
Kdy jsou zralé jahody
Hlavní období sklizně je nejčastěji v červnu a červenci. Sklízené jahody mají svěže červenou barvu, která naznačuje, že jsou již dozrálé. Nezralé plody jsou zelené, či nažloutlé a přezrále pak tmavě rudé a na dotek již měkké.
Kdy sbirat listy jahodníků : Na sklizeň listů je ideální čas právě v létě, ale je možné sbírat je od května do září. Vybíráme mladé listy, protože starší listy hořknou. Suší se v tenkých vrstvách na vzdušných místech ve stínu nebo v umělých podmínkách při teplotě do 40 °C. Listy pěstovaných druhů jahod se k léčebným účelům nesbírají.
Hustota sazenic:
Na 1 m2 se sází přibližně 4 – 6 kusů jahodníkových sazenic. Spon sazenic je volitelný. Na zahrádce je vzdálenost řad 60 cm od sebe a sazenice v řadách jsou vzdáleny 30 cm od sebe. Málo sazenic způsobí nižší sklizeň, ale mnoho sazenic – znamená hustý porost, který se špatně sklízí a plody dříve hnijí.
Chceme-li zvýšit a uspíšit následnou letní sklizeň, musíme první květní pupeny vyštípat. V parném létě musíme denně zalévat (ideální je kapková závlaha) a v případě tropických teplot i zastiňovat. V letním období je dobré doplnit živiny přímo zálivkou, např. Kristalonem, vhodná je i kombinace hnojiva s Lignohumátem.
Jak se pečuje o Stáleplodící jahody
Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.„Tuzemské jahody se dostanou k lidem čerstvé, téměř okamžitě po utržení. Jahodám z dovozu často chybí typická chuť, protože musí vydržet mnohakilometrový transport, ke kterému jsou speciálně šlechtěny pevné a manipulaci odolné odrůdy," vysvětlil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm.
Jahodníky nejvíce uhnívají, pokud jsou vysazeny na volné záhony. Proto se doporučuje sadba jahod na vyvýšené hrůbky do černé fólie, která zakrývá zeminu. Černá barva přitahuje světlo a půda se pod ní pěkně prohřívá a brání tak výkyvům teplot a rychlému vysoušení.
Jak poznat zralou jahodu : Proto se vyplatí podívat před utržením také na spodní stranu plodu. Při sklizni nepoškoďte ostatní plody – abychom nepoškodili nezralé plody, je ideální zralou jahodu uštípnout i s kališními lístky a krátkou stopkou.
Jak dlouho zrají jahody : Jahodníky plodí zhruba tři týdny, v závislosti na počasí. Když je horko, vyrostou jahody rychleji než za chladnějších dnů. O něco déle zraje také ovoce schované pod listy.
Proč usychají listy jahodníků
Příčinou vadnutí a zasychání je poškození kořenů, které postupuje od krčku rostliny směrem dolů. Choroba také napadá řapíky a květní či plodové stopky. Napadá také nezralé plody, plody nerostou, postupně zahnědávají, mají gumovitou (kožovitou) konzistenci a zasychají.
Lalokonosec je nelétavý brouk, který se živí okusem listů, vznikají typické obloukovité zářezy. Tyto škody jsou malé, spíše estetické. Škodí především larvy lalokonosce, které okusují kořeny jahodníku a kořenový krček. Rostliny jsou zpomaleny v růstu, náhle vadnou a jsou nevratně zničeny.Období výsadby jahod
Příhodné podmínky k sázení bývají koncem března a během dubna. Ideálním časem k sadbě jahodníků je podzim, konkrétně září. V nížinách můžete sázet až do poloviny října. Přiměřené teploty, ranní rosa a občasné přeháňky zajistí, že se sazenice jahod ujmou snáze.
Jak dlouho vydrží sazenice jahod : Frigo sazenice jahod
Umístěte do lednice a takto Vám vydrží týden.