Antwort Jaké jsou kyslíkaté kyseliny? Weitere Antworten – Co jsou kyslíkaté kyseliny

Jaké jsou kyslíkaté kyseliny?
Kyslíkaté kyseliny, neboli oxokyseliny, jsou tříprvkové sloučeniny, které vždy obsahují vodík H, kyslík O a třetí, kyselinotvorný prvek (většinou nekov). Jejich obecný vzorec je HxMyOz, kde písmeno M označuje kyselinotvorný prvek.Kyseliny jsou z odborného hlediska látky, které jsou ve vodném prostředí schopny odštěpit proton H+. Kyseliny můžeme rozdělit na anorganické (např. kyselina chlorovodíková, fosforečná, sírová) a organické (např. kyselina octová, jablečná, vinná).Kyselina fluoroantimoničná

Co je zač: Nejsilnější kyselina na světě. Řadí se mezi tzv. superkyseliny.

Jaká je nejslabší kyselina : Síla kyslíkatých kyselin halogenů roste směrem od jodu ke chloru a také stoupá s rostoucím poměrem O:H. Takže mezi nejslabší kyseliny patří HXO a H5IO6, naopak nejsilnější je HClO4.

Co je to hno2

Kyselina dusitá HNO2 je nestálá, slabá jednosytná kyselina, která je stabilní jen ve studených, zředěných, slabě modře zbarvených vodných roztocích. jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Co obsahuje kyslík : Výskyt kyslíku

Nejrozšířenější prvek v zemské kůře (kolem 49%). Vázaný je obsažen ve vodě, v řadě anorganických a organických látek. Je biogenním prvkem – je obsažen v živých organismech a rostlinách.

Za kyseliny jsou podle této teorie považovány látky, které ve svých roztocích jeví měřitelnou snahu odštěpovat své protony H+. V protikladu k tomu jsou za zásady označovány látky, které ve svých roztocích jeví měřitelnou snahu protony H+ přijímat.

Jako silné kyseliny a zásady označujeme takové molekuly, které v roztoku zcela disociují (tzn. rozloží se na ionty). Oproti tomu se slabé kyseliny a zásady rozkládají jen částečně a reakce rozkladu na ionty je vratná.

Jak poznat která kyselina je silnější

u kyslíkatých kyselin obecně platí, že nejslabší jsou ty, v jejichž molekulách se shoduje počet atomů H a O. Čím více je atomů O ve srovnání s H, tím je kyselina silnější (lze vysvětlit i indukčním efektem atomů kyslíku, který způsobuje kyselost vodíku).Kyselina citronová je přirozenou organickou sloučeninou, která se nachází v citronu a jiném citrusovém ovoci. Je známá především pro své silné kyselé vlastnosti a specifickou chutí.silné kyseliny: HnXOn+2, například H2SO4, HClO3, HNO3, velmi silné kyseliny: HnXOn+3, například HClO4, HMnO4.

Za kyseliny jsou podle této teorie považovány látky, které ve svých roztocích jeví měřitelnou snahu odštěpovat své protony H+. V protikladu k tomu jsou za zásady označovány látky, které ve svých roztocích jeví měřitelnou snahu protony H+ přijímat.

Co je to hno3 : Kyselina dusičná je významná silná minerální kyselina. Její vzorec je HNO3.

Co je kyselina dusičná : Vzhled: Bezbarvá kapalina, která se používá při výrobě anorganických a organických dusičnanů a nitrosloučenin pro hnojiva, meziprodukty barviv, výbušniny a mnoho různých organických chemikálií.

Co produkuje nejvíce kyslíku

Produkce kyslíku

  • Cca 50 až 85 % kyslíku ve skutečnosti produkuje fytoplankton, tedy řasy a sinice v mořích a oceánech. více.
  • Pralesy (Amazonie, Sibiř atd.) produkují cca 5 – 20% světového kyslíku a společně s oceány zajišťují stabilitu ekosystému.
  • Fotosyntéza.


1.1.

Kyslík byl připraven C. W. Scheelem (1773, termickým rozkladem ně kterých dusičnanů nebo oxidu stříbrného) a současně i J. Priestleym (rozkladem oxidu rtuťnatého; je pravděpodobné, že byl izolován již dříve, ale nebyl identifikován).u kyslíkatých kyselin obecně platí, že nejslabší jsou ty, v jejichž molekulách se shoduje počet atomů H a O. Čím více je atomů O ve srovnání s H, tím je kyselina silnější (lze vysvětlit i indukčním efektem atomů kyslíku, který způsobuje kyselost vodíku).

Jaké jsou silné zásady : Příklady silných zásad: KOH, NaOH, LiOH, Ba(OH)2,…. Příklady slabých zásad: NH3, organické aminy, Al(OH)3,…..