Antwort Jaké jsou druhy proudových chráničů? Weitere Antworten – Jaké jsou proudové chrániče
Proudové chrániče jsou vyráběny pro různé jmenovité unikající (reziduální) proudy, například 10, 30, 100, 300, 500 mA i 1 A. Rozlišují se i maximálními jmenovitými proudy v intervalu 16 až 100 A a dále pak podmíněnou zkratovou odolností, zpravidla 6 kA (pro domácnost) nebo 10 kA (pro průmysl).Pro všechny zásuvkové a světelné obvody v bytech i domech jsou povinné proudové chrániče se jmenovitým rozdílovým proudem max. 30 mA. Dřevodům musíte ochránit i hlavním proudovým chráničem se jmenovitým proudem max. 300 mA.Proudové chrániče typu A se volí pro zátěže, jako jsou počítače, myčky, sušičky, pračky, spínaný zdroj LED osvětlení apod.), kde nelze vyloučit nenulovou střední hodnotu reziduálního proudu. Typ F jsou speciální variantou typu A s upravenou frekvenční charakteristikou, která zohledňuje citlivost na vysoké frekvence.
Jaký typ proudový chránič do koupelny : V koupelně musí být ochranné opatření tvořené proudovým chráničem s vybavovacím residuálním proudem nepřekračujícím 30 mA i pro svítidla, pokud nejsou na malé napětí 12V a odděleny bezpečnostním transformátorem s dvojitou izolací. Elektrická zařízení musí být vhodná do koupelny a musí mít odpovídající krytí.
Kolik proudových chráničů
Pro spotřebiče do 2 A je to maximálně 1 mA, pro spotřebiče do 20 A je to 0,5 mA/A (tedy kupříkladu pro 10 A zařízení je to 5 mA). Proudové chrániče mají dle výrobkových norem normalizovanou hodnotu nevybavovacího proudu 0,5 Idn (srov.
Jaký je princip proudového chrániče : Funguje tak, že porovnává elektrický proud vtékající do obvodu s proudem, který z ně vytéká. V případě, že se tyto hodnoty liší o víc než povolenou hodnotu (tj. proud teče někam „bokem“), chránič obvod okamžitě odpojí.
Proudový chránič je ochranný prvek elektrické instalace nejčastěji instalovaný jako modulární přístroj v rozvodnici či rozváděči. Slouží zejména k ochraně před úrazem elektrickým proudem v případě náhodného dotyku a pro hlídání izolačního stavu.
Chrániče typu B jsou vhodné pro ochranu v elektrických rozvodech nebo jejich částech, ve kterých se mohou vyskytnout jak střídavé nebo pulzující stejnosměrné reziduální proudy, tak i hladké stejnosměrné reziduální proudy.
Kdy se musí použít proudový chránič
Každý nový a nově zrekonstruovaný rodinný dům, byt či kancelář musí být vybaveny proudovými chrániči. Norma upravující ochranu před úrazem elektrickým proudem (ČSN 33 2000-4-41 ed. 2), která platí od února letošního roku, nařizuje instalovat tento ochranný prvek ke každému přístupnému elektrickému okruhu.Proudový chránič, anglickou zkratkou RCD (Residual Current Device), někdy slangově označován jako „fíčko“ (z německého „fehler I“) chrání proti zemním poruchovým proudům. Jeho smyslem je zabránit zásahu elektrickým proudem při porušení izolace nebo při náhodném přímém dotyku částí pod napětím.Pro spotřebiče do 2 A je to maximálně 1 mA, pro spotřebiče do 20 A je to 0,5 mA/A (tedy kupříkladu pro 10 A zařízení je to 5 mA). Proudové chrániče mají dle výrobkových norem normalizovanou hodnotu nevybavovacího proudu 0,5 Idn (srov. ČSN EN 61008-1 ed.
5. 2. 9 ČSN 33 2130 ed. 3:2014, kde je stanoveno, že je-li v prostorech občanské výstavby užito proudových chráničů, pak žádný proudový chránič nesmí chránit více než jeden světelný obvod.
Co musí být přes proudový chránič : Proudový chránič v žádném případě neslouží jako ochrana před zkratovými proudy. Musí být zapojen před elektrický jistič, případně pojistku. Ty ochrání elektrický okruh před zkratem nebo přetížením. Alespoň jeden z nich by v zapojení elektrického okruhu neměl chybět.
Kolik jističů na jeden proudový chránič : Pro spotřebiče do 2 A je to maximálně 1 mA, pro spotřebiče do 20 A je to 0,5 mA/A (tedy kupříkladu pro 10 A zařízení je to 5 mA). Proudové chrániče mají dle výrobkových norem normalizovanou hodnotu nevybavovacího proudu 0,5 Idn (srov.
Co musí být připojeno přes proudový chránič
Proudový chránič v žádném případě neslouží jako ochrana před zkratovými proudy. Musí být zapojen před elektrický jistič, případně pojistku.
OEZ doporučuje max. 4 ks jističů za 2pólový chránič – viz výše. V ČR se běžně pro zásuvkové obvody používají standardní 1pólové jističe LTE.Pro spotřebiče do 2 A je to maximálně 1 mA, pro spotřebiče do 20 A je to 0,5 mA/A (tedy kupříkladu pro 10 A zařízení je to 5 mA). Proudové chrániče mají dle výrobkových norem normalizovanou hodnotu nevybavovacího proudu 0,5 Idn (srov. ČSN EN 61008-1 ed.
Co všechno musí být na proudový chránič : Proudový chránič v žádném případě neslouží jako ochrana před zkratovými proudy. Musí být zapojen před elektrický jistič, případně pojistku.