Antwort Jaké jsou druhy flétny? Weitere Antworten – Jaké jsou druhy fléten
Odkazy
- Panova flétna.
- Příčná flétna.
- Zobcová flétna.
- Čínské flétny.
- Irská whistle.
- Irská příčná flétna.
- Koncovka (hudební nástroj)
DECHOVÉ NÁSTROJE / flétny
Dnes se nejvíce používají zobcové a příčné flétny. Příčná flétna je zvukově dřevěný hudební nástroj i když se vyrábí většinou již z kovu. Využívá se v mnoha stylech jako je klasická hudba, folk, nebo i jazz. Příčné flétny rozdělujeme na pikolu, laděnou v C, altovou a basovou flétnu.Jak již bylo řečeno výše, pořiďte dětem sopránovou flétnu s anglickým prstokladem. Rozhodně neuděláte chybu s flétnami značek Smart nebo Aulos v cenovém rozmezí 300 – 600 Kč. Vybírejte flétny, které jsou složené ze tří dílů (tuto informaci zjistíte u každé flétny v popisku – dole v sekci „Parametry“).
Jak si vybrat flétnu : Pro zobcovou flétnu jděte vždy do obchodu s hudebnami, ne do hračkářství, zde koupíte hračku, ne hudební nástroj. Při nákupu vybírejte zásadně mezi nástroji trojdílné konstrukce. Flétnu pečlivě prohlédněte, nesmí mít žádné praskliny. Všechny tři díly by měly patřičně těsnit, aby mezi nimi neprofukoval vzduch.
Jak vypadá Panova flétna
Panova flétna nebo také syrinx je dechový hudební nástroj, který se skládá se z rákosových, třtinových, bambusových nebo dřevěných píšťalek sestavených do jedné řady. Zvuky z tohoto nástroje se vyluzují pomocí foukání na okraje otvorů píšťalek. Podle řecké mytologie hrává na flétnu bůh pastýřů a stád Pan.
Co je to příčná flétna : Příčná flétna je dechový nástroj, který se dnes vyrábí téměř výhradně z kovu. Nejčastěji příčné flétny naleznete v symfonických, komorních a dechových orchestrech, nicméně čím dál tím častěji pronikají i do jiných žánrů. Nejčastěji se setkáte s takzvanou pikolou, altovou a basovou příčnou flétnou.
Flétna je dechový nástroj s širokým využitím napříč žánry, nejčastěji využíván pro středověkou nebo folkovou hudbu. Příčná flétna, kterou nejčastěji potkáte v kovovém provedení, nalezne využití v orchestrech, jazzu ale i v rocku, především v podání skupiny Jethro Tull. Zobcová flétna má dřevěné nebo plastové provedení.
Pro malé začátečníky je zobcová flétna vhodná již mezi 4. a 5. rokem, kdy je dítě schopné tento nástroj ovládat a především se na hru soustředit. Velmi výjimečně lze s flétnou začít i dříve, dítě by však mělo být schopné alespoň 15 – 20 minut udržet pozornost a vnímat rady pedagoga a mít dobrou motoriku prstů i úst.
Co je Sopránová flétna
Sopránová flétna je hudební dechový nástroj patřící do skupiny dřevěných hudebních nástrojů. Její rozsah je od c2 do g4, ale do not se zapisuje o oktávu níž (tedy od c1 do g3). Je snadné se na tento typ zobcové flétny naučit hrát, tudíž se využívá pro pedagogické i terapeutické účely.Je všeobecně známo, že hra na zobcovou flétnu má pozitivní vliv na zdraví dítěte, respektive na dýchací ústrojí. Pomocí hry na tento hudební nástroj si dítě osvojí správnou techniku dýchání, posiluje svaly bránice. Hraním dochází k pročištění dýchacích cest a zvyšuje se kapacita plic.Panova flétna nebo také syrinx je dechový hudební nástroj – aerofon. Skládá se z rákosových, třtinových, bambusových či dřevěných píšťalek sestavených do jedné řady. Zvuky z tohoto nástroje se vyluzují pomocí foukání na okraje otvorů píšťalek. Podle řecké mytologie hrává na flétnu bůh pastýřů a stád Pan.
Přestože se příčná flétna vyrábí výhradně z kovu, řadí se mezi dřevěné dechové nástroje.
Jak se ladí příčná flétna : Příčné flétny:
Nástroje se ladí na požadovanou výšku plynulým povytažením hlavice z korpusu. (U nás je při běžném ladění cca 442 Hz hlavice povytažená zhruba o 1-2 mm. Pozor – zahřátím nástroje jeho ladění stoupá.)
Jak funguje flétna : Moderní flétna je příčný nástroj, což znamená, že ji hudebník při hře drží ve vodorovné poloze. Má otevřenou trubku s řadou otvorů pro prsty a náustek. Hudebník fouká do náustku a zakrýváním a odkrýváním prstových otvorů vytváří různé tóny.
Jak se naučit hrát na zobcovou flétnu
Flétny s klíčem (zobcové flétny)
Hráč drží flétnu jednou rukou, obvykle pravou, a prsty pokládá na otvory podél těla flétny, aby měnil výšku tónů. Náustky, do kterých hráč vhání vzduch, jsou umístěny na konci nástroje.
Boční (příčné) flétny se drží ve vodorovné poloze a hraje se na ně foukáním vzduchu otvorem (náustkem) umístěným po straně nástroje. Hráč drží flétnu oběma rukama, zatímco levá ruka drží tělo flétny v blízkosti otvorů a pravá ruka drží flétnu nahoře.3. Otcem flétny tak, jak ji dnes známe, je Theobald Boehm, německý zlatník a flétnista.
Jak vznikla Pánová Fletna : Pan přišel k řece, právě v okamžiku, kdy se nymfa proměnila a kdy náhlý poryv větru rákosí zlomil. Ze zlomeného konce se proudem zvuku ozval tón a Panovi připomněl ztracenou lásku. Proto si natrhal i ostatní stvoly a vyrobil si z nich flétnu, která mu svým zvukem připomínala ztracenou nymfu.