Antwort Jaký je vztah mezi výchovy a vzdělávání? Weitere Antworten – Co to je výchovně vzdělávací proces

Jaký je vztah mezi výchovy a vzdělávání?
Výchovně vzdělávací proces nám odkrývá aktivity a interakce mezi učitelem a žákem, které vedou k osvojení dovedností a vědomostí žáka. Proces také ovlivňuje a formuje osobnostní stránku žáka, a právě proto se v názvu objevuje slovo výchova.Výchova (nebo též edukace) je cílevědomá, plánovitá a všestranná činnost směřující k přípravě člověka pro jeho společenské úkoly a osobní život. Výchova je celoživotní působení na procesy lidského učení a socializaci s cílem přeměny člověka po všech stránkách, tedy tělesné i duševní.Vzdělávání – cílevědomý proces kultivace člověka, řízený, vedený a podporovaný společností prostřednictvím osob, na něž je delegována role vzdělavatelů, zpravidla realizovaný ve specializovaných institucích. Vzdělání – výsledek procesu vzdělávání.

Jaké jsou podmínky výchovy : podmínky výchovy, které rozdělujeme na vnitřní a vnější. vyplývají ze specifiky lidského organismu vychovávaného jedince. Jsou to například dědičné faktory, základní lidské potřeby, zdravotní a psychický stav člověka, biorytmus, úroveň poznání a intelektu, temperament, zájmy, hodnotová orientace a další.

Co je výchovně vzdělávací cíl

Výchovně-vzdělávací cíle jsou slovní popisy toho, co se mají děti naučit, jaké znalosti, vědomosti, dovednosti, postoje budou mít jako výsledek jejich učení. Jedná se tedy o vyjádření výsledku procesu učení, cílový stav, očekávaný výstup, účinek vzdělávání / naší činnosti na dítě.

Co je vzdělávací proces : Vymezení pojmu výchovně vzdělávací proces není jednoduché. Je to složitý protikladný, cílově orientovaný děj, který zahrnuje na jedné straně vyučovací činnost učitele a učební činnost žáků na straně druhé. Tento proces se vyznačuje vzájemným působením čtyř činitelů (Maňák, 2003, s. 71).

Pedagogika je věda zabývající se výchovou a vzděláváním dětí a mládeže. Mezi její základní disciplíny patří obecná pedagogika, obecná didaktika, dějiny pedagogiky a dále také teorie výchovy, srovnávací pedagogika nebo speciální pedagogika.

Stylů výchovy existuje několik – liberální, autokratický a demokratický. Tyto styly jsou uplatňovány jak v rodině, tak právě ve škole.

Co je to výchova

„ Výchova je proces záměrného a cílevědomého vytváření a ovlivňování podmínek umožňujících optimální rozvoj každého jedince v souladu s individuálními dispozicemi a stimulujících jeho vlastní snahu stát se autentickou, vnitřně integrovanou a socializovanou osobností.Vzdělávání je proces, který podporuje a napomáhá učení. V češtině se v návaznosti na mezinárodně obvyklé vymezení pojmů zpravidla odlišuje formální a neformální vzdělávání jako záměrné, strukturované a organizované aktivity od informálního učení, které organizovanou formu, strukturu a leckdy i záměr postrádá.všech tří hlavních forem výchovy: školní, mimoškolní, rodinné výchovy a sebevýchovy.

– Obsah výchovy – je to to, co je výchovou ovlivňováno. Obsah výchovy může být různé, například znalosti, dovednosti, hodnoty, postoje, návyky, ale i způsob chování. – Metody výchovy – jsou to způsoby, jak výchovu realizovat.

Co je cílem vzdělávání : umožnit žákům osvojit si strategie učení a motivovat je pro celoživotní učení podněcovat žáky k tvořivému myšlení, logickému uvažování a k řešení problémů vést žáky k všestranné, účinné a otevřené komunikaci. rozvíjet u žáků schopnost spolupracovat a respektovat práci a úspěchy vlastní i druhých.

Co jsou vzdělávací cíle : Vzdělávací cíle mají charakter dlouhodobých cílů a ve vztahu ke každodenní práci učitele je můžeme považovat za významné orientační body. V případě, že jsou vzdělávací cíle závazné, „omezuje“ se práce učitele s nimi na jejich konkretizaci.

Co je to výchovný proces

125) definuje výchovný proces takto: „výchovný proces vyjadřuje časovou rozprostřenost výchovy, kdy dochází k vzájemnému působení, ovlivňování, napodobování, spolupráci, vciťování se, přenášení nálad, postojů, názorů a motivačních faktorů (interakci) dvou nebo více subjektů ve směru výchovného cíle v průběhu času.

Další vzdělávání probíhá po dosažení určitého stupně vzdělání, resp. po prvním vstupu vzdělávajícího se na trh práce. Další vzdělávání může být zaměřeno na různorodé spektrum vědomostí, dovedností a kompetencí důležitých pro uplatnění v pracovním, občanském i osobním životě.Výchova je charakteristická těmito sedmi základními vlastnostmi. Jedná se o záměrnost, rozvojetvornost, dlouhodobost, systematičnosti, bipolárnost, cykličnost a univerzálnost (Janiš, Loudová, 2011, Kantorová, 2008).

Co ovlivnuje výchovu : Faktorů, které ovlivňují vývoj dítěte, je celá řada. Jako základní dělení bychom mohli považovat vnější a vnitřní příčiny vývoje dítěte. Mezi vnitřní můžeme zařadit genetickou výbavu, pohlaví, věk, temperament a zdravotní stav.