Antwort Jaký je vzor strojvedoucí? Weitere Antworten – Jak se skloňuje stroj

Jaký je vzor strojvedoucí?
skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ stroj stroje
vokativ stroji stroje
lokál stroji strojích
instrumentál strojem stroji

skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ vedoucí vedoucí
vokativ vedoucí vedoucí
lokál vedoucí vedoucích
instrumentál vedoucí vedoucími

Některé učebnice a příručky pro tato slova uvádějí vzor Jiří, tento vzor se ale zcela shoduje se vzorem jarní, podle kterého skloňujeme přídavná jména. Častěji se tedy setkáte spíše s tím, že se tato podstatná jména mají skloňovat podle vzoru jarní pro přídavná jména mužského životného rodu.

Jaký je vzor chvíle : slova skloňovaná podle vzoru ulice nemají v 2. pádě množného čísla žádnou koncovku (bez ulic) tímto způsobem skloňujeme domácí slova zakončená na -ice. a slova chvíle, míle, lžíce, plíce, košile.

Jaké i se píše ve vzoru stroj

Vzor stroj je vzor měkký, v koncovkách se píše měkké –i.

Jak poznat vzor stroj : Vzor stroj: stroj bez strojE – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na souhlásku a pokud je ve 2. pádě -E (např. cíL bez cílE).

skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ hrad hrady
vokativ hrade hrady
lokál hradě / hradu hradech
instrumentál hradem hrady


Podle vzoru „kost“ se skloňují především jména zakončená na ‑slav, ‑clav, ‑im, ‑am, ‑om (Čáslav, Břeclav, Vlašim, Příbram, Polom –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 2. p.

Jaký je vzor hřiště

č. j. na -e (-ě): hřiště, pole, nebe. Podle vzoru kuře se skloňují podstatná jména rodu středního zakončená v 1.kuře! kuřata! Vzor kuře je vzor smíšený, to znamená, že v jeho koncovkách může být tvrdé y/ý nebo měkké i/í.Vzor růže: růže bez růžE – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na samohlásku E a pokud je ve 2. pádě -E (např. konvicE bez konvicE).

Vzory tvrdé mají v zakončení tvrdou souhlásku (pán, hrad, předseda; žena; město). Vzory měkké mají v zakončení měkkou souhlásku (muž, stroj, soudce; růže; moře). Vzory bez koncovky nemají v 1. pádě čísla jednotného koncovku (pán, hrad, muž, stroj; píseň, kost).

Jak poznat vzor : Jak poznáme, který vzor použít

  1. Určíme rod podstatného jména.
  2. Podíváme se, zda jméno končí na souhlásku/samohlásku.
  3. Pokud končí např. na souhlásku, vybíráme ze vzorů, které končí také na souhlásku.
  4. Řekneme si jméno ve 2. pádě. Podle něj pak vybereme vzor, jehož 2. pád končí stejně.

Jaký vzor je Bratislava : Předchází‑li koncovému ‑a ve výslovnosti tvrdá či obojetná souhláska, řadí se dané zeměpisné jméno ke vzoru žena (Praha, Bratislava, Ankara, Hirošima, Malaga (lze i Málaga), Mekka, Madeira –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 2. p.

Jaký vzor je Olomouc

Ve spisovné češtině je Olomouc zásadně rodu ženského a skloňuje se podle vzoru píseň (stejně jako jiná místní jména zakončená na měkkou souhlásku – Bystrc, Třeboň, Třebíč, Dobříš), v místním úzu je ale často používán původní a v nářečích zachovaný rod mužský a skloňování podle vzoru stroj.

u slova koupaliště – koupališť, smetiště – smetišť. Vyber, která podstatná jména se skloňují podle vzoru moře: Dědeček mi kladl na srdce, že musím být hodný.Děti také musí podle slyšeného najít odpovídající obrázek. Vybrané ovoce a zelenina je v daném rodě vždy stejného vzoru, aby skloňování bylo pro děti snazší (u ženského rodu – vidím hrušku, jahodu, papriku podle vzoru žena, u mužského rodu – vidím hrášek, meloun podle vzoru hrad).

Jak určit vzor píseň : Vzor píseň: píseň bez písnĚ – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na souhlásku a pokud je ve 2. pádě -E/Ě (např. třešeŇ bez třešnĚ).