Antwort Jaký je vzor slova průvodčí? Weitere Antworten – Jaký je vzor Jirka

Jaký je vzor slova průvodčí?
Některé učebnice a příručky pro tato slova uvádějí vzor Jiří, tento vzor se ale zcela shoduje se vzorem jarní, podle kterého skloňujeme přídavná jména. Častěji se tedy setkáte spíše s tím, že se tato podstatná jména mají skloňovat podle vzoru jarní pro přídavná jména mužského životného rodu.Vzor soudce: soudce bez soudcE – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na samohlásku E a pokud je ve 2. pádě -E (např. výrobcE bez výrobcE).U vzoru „muž“ má převážná většina jmen koncovku ‑i: učiteli, spisovateli, králi, muži, hvězdáři; jen jména utvořená slovotvornou příponou ‑ec mají koncovku ‑e, před kterou dochází pravidelně k alternaci: otec –⁠⁠ otče, lovec –⁠⁠ lovče, blbec –⁠⁠ blbče, horolezec –⁠⁠ horolezče, znalec –⁠⁠ znalče, chlapec –⁠⁠ chlapče, …

Jak se skloňuje vedoucí : skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ vedoucí vedoucí
vokativ vedoucí vedoucí
lokál vedoucí vedoucích
instrumentál vedoucí vedoucími

Jaký vzor je průvodčí

Průvodčí mužského životného rodu (tedy ten průvodčí) se skloňuje podle vzoru jarní pro mužský rod. Petr dělá průvodčího v mezinárodních vlacích.

Jaký je vzor Litomyšl : Jména skloňovaná podle vzoru „píseň“ (typ Paříž, Dobříš, Sibiř, Mokraď, Třeboň, Choceň, Mohuč, Třebíč, Florenc, Peruc, Náměšť, Číhošť, Litomyšl, Litovel, Neapol, Cerekev, Provence)

Jak poznáme, který vzor použít

  1. Určíme rod podstatného jména.
  2. Podíváme se, zda jméno končí na souhlásku/samohlásku.
  3. Pokud končí např. na souhlásku, vybíráme ze vzorů, které končí také na souhlásku.
  4. Řekneme si jméno ve 2. pádě. Podle něj pak vybereme vzor, jehož 2. pád končí stejně.


Urči mužský vzor

  1. VZOR PÁN: pán bez pána – podstatné jméno v 1. pádě končí na souhlásku a ve 2.
  2. VZOR MUŽ: muž bez muže – podstatné jméno v 1. pádě končí na souhlásku a ve 2.
  3. VZOR SOUDCE: soudce bez soudce – podstatné jméno v 1.
  4. VZOR PŘEDSEDA: předseda bez předsedy – podstatné jméno v 1.

Jaký je vzor Příbram

Podle vzoru „kost“ se skloňují především jména zakončená na ‑slav, ‑clav, ‑im, ‑am, ‑om (Čáslav, Břeclav, Vlašim, Příbram, Polom –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 2. p.kuře! kuřata! Vzor kuře je vzor smíšený, to znamená, že v jeho koncovkách může být tvrdé y/ý nebo měkké i/í.skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ jetel jetele
vokativ jeteli jetele
lokál jeteli jetelích / jetelech
instrumentál jetelem jeteli


Průvodčí má na starosti doprovázení daného dopravního prostředku po dobu jeho cesty. Jeho pracovní náplní je kontrola jízdních dokladů, jejich prodej a zajišťování pohodlí cestujících. Dbá také na bezpečnost cestujících, zejména při nástupu a výstupu z dopravního prostředku.

Co dělá průvodčí : Průvodčí se podílí na výpravě vlaku, obsluhuje zařízení vozu (například topení, klimatizaci, osvětlení vlaku, otevírání a zavírání dveří atd.). V rámci možností také sleduje stav vlaku během jeho jízdy a to zejména z hlediska všech platných bezpečnostních předpisů.

Jaký vzor je Olomouc : Ve spisovné češtině je Olomouc zásadně rodu ženského a skloňuje se podle vzoru píseň (stejně jako jiná místní jména zakončená na měkkou souhlásku – Bystrc, Třeboň, Třebíč, Dobříš), v místním úzu je ale často používán původní a v nářečích zachovaný rod mužský a skloňování podle vzoru stroj.

Jak poznat vzor píseň

Vzor píseň: píseň bez písnĚ – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na souhlásku a pokud je ve 2. pádě -E/Ě (např. třešeŇ bez třešnĚ).

Kromě podstatných jmen zakončených na -ost se podle vzoru kost skloňují i podstatná jména řeč a věc.Jak poznáme, který vzor použít

  • Určíme rod podstatného jména.
  • Podíváme se, zda jméno končí na souhlásku/samohlásku.
  • Pokud končí např. na souhlásku, vybíráme ze vzorů, které končí také na souhlásku.
  • Řekneme si jméno ve 2. pádě. Podle něj pak vybereme vzor, jehož 2. pád končí stejně.

Co se skloňuje podle vzoru muž : Podle vzoru muž se skloňují podstatná jména rodu mužského životného, která jsou v 1. pádě čísla jednotného zakončena na souhlásku měkkou nebo obojetnou a v 2.