Antwort Jaký je rozdíl mezi Štěpkovačem a drtičem? Weitere Antworten – Co je lepší drtič nebo štěpkovač

Jaký je rozdíl mezi Štěpkovačem a drtičem?
Pokud chcete větve využít k zátopu, potřebujete štěpkovač. Štěpkované větve představují větší kusy, které se hodí k vytápění. V kompostu by se naopak těžko a dlouho rozkládaly. Drtič naopak větve rozdrtí na miniaturní kousky, které se následně rychle rozkládají, a které nejsou vhodné k zátopu.Štěpkovač je zařízení nebo stroj určený k rozřezání dřevních částí stromů (větve, kmen) nebo zbytků z dřevovýroby a k výrobě štěpky. Štěpkovače se rozlišují na bubnové, diskové a na s gravitačním nebo s nuceným vkládáním štěpkovaného materiálu.Štěpkovač je vybaven zubovou hlavou, která se otáčí proti přítlačné desce. Větve jsou natahovány mezi zuby a desku, čímž dochází k jejich pořezání na 1–3 cm velké kousky. V porovnání s drtí z nožových drtičů je drť ze zubové hlavy o poznání větší.

Jaký štěpkovač na zahradu : Nejlepší štěpkovače a drtiče na trhu

Produkt Hodnocení
1. Makita UD2500 ⭐ 100 %
2. Riwall PRO RES 3044 B ⭐ 99 %
3. Fieldmann FZD 5015-E ⭐ 99 %
4. Bosch AXT 25 TC ⭐ 100 %

Na co je dobrá štěpka

Mulčování štěpkou (drtí) ochrání půdu proti vysoušení, a naopak proti přemokření a z části brání růstu plevelu. Mulč ze štěpky lze použít i do kompostu či podestýlku ke králíkům, morčatům, slepicím apod. Štěpkovače naopak rozřežou větve na trochu větší kousky, s nimiž můžete například zatopit v krbových kamnech.

Jak vybrat štěpkovač : Jak vybrat správný štěpkovač Při výběru stěpkovče větví je dobré se zaměřit na modely se zpětným chodem. V případě, že se vám zasekne větší větev, snadněji ji vytáhnete. Dalším tipem je vybrat štěpkovač s jemnou regulací přítlaku ozubeného kola k desce.

5 nejlepších drtičů větví

Pořadí Produkt Informace
1. BOSCH AXT 25 TC Nejlepší cena Více informací
2. BOSCH AXT Rapid 2000 Nejlepší cena Více informací
3. Fieldmann FZD 5015-E Nejlepší cena Více informací
4. Black&Decker BEGAS5800-QS Nejlepší cena Více informací


Konstrukce drtiče je velmi promyšlená, neobsahuje žádné nože ani jiné ostré prvky. Vhozené zbytky dopadají na dno komory drtiče, kde je rotující talíř roztočí a odstředivou silou tyto zbytky obíhají kolem nehybného perforovaného prstence, a tak se vlastně pouze strouhají, mísí s vodou a dále odtékají kanalizací.

Jak dlouho vydrží štěpka

Hrubost štěpky

Hrubost 1-3 mm je určená pro elektrické udírny a jedno balení vydrží na cCa 6 hodin uzení. Topíte-li v ohništi dřevem nebo pokud používáte externí vyvíječ kouře (Smokemeister), doporučuju použít frakci 6-12 mm.Dřevní štěpka na zahradu Místo

Štěpku nasekanou štěpkovačem s noži (drtičem) můžete elegantně použít jako hnojivo či základ do kompostu. Štěpka nasekaná pomocí štěpkovače s kotoučem je vhodná jako dekorační štěpka na zahradu. Na skalkách či záhonech vypadá velmi přirozeně a dodá přírodní vzhled celému prostoru.Nejlepší zahradní drtiče větví dle srovnání

Hodnocení Produkt Orientační cena
Top 2 Velmi dobré Nejlepší poměr cena/výkon Makita UD2500 Přečíst recenzi 9 000 Kč
Top 3 Dobré Pro nenáročné AL-KO Easy Crush LH 2810 Přečíst recenzi 7 000 Kč
Top 4 Velmi dobré Pro profesionály STIHL GH 460 C Přečíst recenzi 60 000 Kč


Čištění se provádí samotným drcením a následným propláchnutím drtiče proudem vody. Pokud je potřeba drtič vyčistit od usazenin a mastnoty, postačí delší štětka a Cif nebo podobný prostředek. Taky je možno použít kostky ledu, citrónovou kůru a sodu. Uvedená kombinace drtič vyčistí, odmastí a provoní.

Jak vyčistit drtič odpadu : Drtiče odpadu je bezúdržbový a obvykle jej nemusíte nijak čistit. Čas od času ale neuškodí drtič propláchnout octovou vodou, kusy ledu s citrónem nebo jedlou sodou.

Co dělat se štěpkou : Mulčování štěpkou (drtí) ochrání půdu proti vysoušení, a naopak proti přemokření a z části brání růstu plevelu. Mulč ze štěpky lze použít i do kompostu či podestýlku ke králíkům, morčatům, slepicím apod. Štěpkovače naopak rozřežou větve na trochu větší kousky, s nimiž můžete například zatopit v krbových kamnech.

Na co se používá štěpka

Štěpky, nejčastěji dřevní štěpka, vzniká jako odpad při zpracování dřeva či cíleným drcením dřevních částí. Řadí se k tuhé biomase, sloužící k výrobě tepla nebo kompostu. Dřevní štěpka je štěpené kusové dřevo pro lepší skladování, menší obsah vody a po spálení méně popelu.

Velkou štěpkou můžete topit v běžném kotli na tuhá paliva nebo ve zplynovacím kotli na dřevo, což jde s jemnou štěpkou obtížně. Ideální je štěpkovat větve bez listí a jehličí. Štěpkovač samozřejmě vezme větve i s listím nebo jehličím, ale to ve výsledné štěpce zabírá velký objem a na topení je štěpka vhodnější bez něj.Hodí se na venkovní ohniště, do krbu, ale i k uzení, pokud jde o vhodné dřevo ovocné. Menší (tenčí) větvičky je však pro pozdější spalování nejprve třeba štěpkovat, případně nadrtit. Můžeme jimi ale také prokládat kompost, respektive bychom i měli.

Co je nejlepší na ucpaný odpad : Použít můžete přírodní prostředky, které najdete ve spíži: Sůl, jedlá soda a horká voda: smíchejte 1/2 šálku soli a 1/2 šálku jedlé sody a nalijte směs do ucpaného odpadu. Poté nalijte horkou vodu a nechte směs působit alespoň 15 minut. Opláchněte studenou vodou.