Antwort Jaký je rod kamna? Weitere Antworten – Jaký je vzor záda

Jaký je rod kamna?
Podle ní víme, že se slova skloňují podle vzoru město pro množné číslo, tedy města. Podle toho také snadno odvodíme, že záda, ústa a játra jsou středního rodu a správně bychom na ně měli ukazovat pomocí zájmene ta (ta záda, ta játra, ta ústa).Pozn.: Podstatné jméno dítě je v čísle jednotném rodu středního, v množném čísle však ženského, a v přísudku proto píšeme tvrdé ‑y: Děti seděly v koutě a ani nedutaly.Většina pomnožných jmen zakončených ve výslovnosti na [e] (v drtivé většině na ‑ice) se řadí k ženskému rodu. Výjimkou jsou jména zřetelně odvozená od obecných podstatných jmen rodu mužského jako Háje či Roháče a jména zakončená na ‑ce, pokud předchází souhláska (Lipence, Rohatce, Medzilaborce, Oravce).

Jak poznat Pomnožné : Jako jména pomnožná označujeme podstatná jména, která mají pouze nebo převážně tvary množného čísla, přičemž svými tvary mohou označovat jak množství, tak jednotlivinu (např. záda, plavky, nůžky).

Jaký je vzor kamna

U některých jmen je určení čísla a vzoru jednoduché. Patří sem všechna jména zakončená na -a (vrata, kamna, ústa a další). Všechna tato slova jsou středního rodu (ta kamna, ta vrata) a skloňujeme je podle vzoru město.

Jak se určuje rod a vzor : Jak poznáme, který vzor použít

  • Určíme rod podstatného jména.
  • Podíváme se, zda jméno končí na souhlásku/samohlásku.
  • Pokud končí např. na souhlásku, vybíráme ze vzorů, které končí také na souhlásku.
  • Řekneme si jméno ve 2. pádě. Podle něj pak vybereme vzor, jehož 2. pád končí stejně.

Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).

Pamatujte si tedy, že slova dítě, oko a ucho jsou v jednotném čísle středního rodu, zatímco v množném čísle jsou ženského rodu. A podle rodu jména se vždy řídí koncovka v přísudku. A právě proto dětem, očím a uším to tvrdé Y sluší.

Jak poznat Pomnozna a hromadna

Podstatná jména: jmenné číslo

  1. Jména pomnožná mohou svými tvary označovat jak množství, tak jednotlivinu: jedny nebo dvoje housle.
  2. Jména látková označují hmotu nebo látku, která se jeví jako nerozčleněný celek.
  3. Jména hromadná jsou názvy lidských a zvířecích kolektivů, rostlinných porostů, souborů věcí a přírodních jevů.

Ta jde praktikovat i na slovo nůžky, které je pomnožné (pro jednotné i množné číslo má stejný tvar) – ty nůžky jako ty ženy. Jedná se tedy o rod ženský. Stejně jako např. podstatné jméno ústa – ta ústa jako ta města – rod střední.Slovní druh: podstatné jméno (ženský rod)

jednotné číslo množné číslo
2. pád noviny novin
3. pád novině novinám
4. pád novinu noviny
5. pád novino noviny


V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Mužský rod se dělí na životný a neživotný. Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).

Jaký rod je hřídel : tvaroslovné varianty (např. u hesla hřídel, u nějž je v položce rod uveden rod mužský, je uvedeno hřídel ž., u hesla brambor m.

Jak poznat vzor růže : Vzor růže: růže bez růžE – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na samohlásku E a pokud je ve 2. pádě -E (např. konvicE bez konvicE).

Co to je jmenný rod

Jmenný rod (lat. genus nominis či jen genus) je mluvnická kategorie jmen (lat. nomina), tedy podstatných jmen, přídavných jmen, zájmen, číslovek a případně dalších slovních druhů, která ovlivňuje jejich skloňování a také tvary sloves, zejména příčestí.

Pokud je podmět složen z podstatných jmen různých rodů, rod mužský životný má přednost před ostatními rody, rod ženský a mužský neživotný mají přednost před rodem středním. Příklady: muži a ženy byli. kočky a koťata byly.Podstatná jména hromadná mají pouze tvary jednotného čísla, ale označují více věcí stejného druhu. Lze je počítat jen jako celky nebo pomocí číslovek „málo/hodně/trochu“ (dvojí cukroví, málo listí, rostlinstvo, žactvo, křoví).

Co jsou to slova hromadná : Jména hromadná

Podstatné jméno hromadné pojmenovává soubor (souhrn, celek) počitatelných jednotlivin téhož druhu, což se vyjadřuje i slovotvornými prostředky, příponami: ‑í, ‑oví, ‑stvo, ‑ctvo (listí, stromoví, panstvo, námořnictvo).