Antwort Jak izolovat opěrnou zeď? Weitere Antworten – Jak izolovat základy opěrné zdi

Jak izolovat opěrnou zeď?
Před zhotovením svislé hydroizolace udělejte injektáž zdiva a to s pokrácením vrtů 20 mm a v osových vzdálenostech 60-70 mm max. a ve výšce nad základovým pásem ve vodorovném navrtání. Toto zkrácení roztečí je z důvodu, že se jedná o ztracené bednění s malou porézností své struktury.Jaký použít materiál na zásyp opěrné zdi Stavoblock a do základů Na zásyp tvarovek Stavoblock se používá tříděné a vymývané kamenivo, které vyhovuje svým zrnitostním složením. Ideální zásypový materiál je kamenivo /štěrk/ frakce 4-8 či 8 -16 mm.Proveďte výkop do hloubky asi 80 cm o šířce cca 20 cm (odpovídá předpokládané šířce zdi). Měl by tedy být stejně široký jako plánovaná zahradní zídka.

Jak hluboké základy na zeď : V mírném podnebním pásu, kam spadá i Česká republika, je nezámrzná hloubka stanovena na 80 až 140 centimetrů. Přesnější číslo nám určí složení substrátu. Hloubka 80 cm obvykle postačí u běžných hlinitopísčitých a písčitohlinitých půd, v případě jílovitohlinitých půd musíme jít do hloubky zhruba jednoho metru.

Jak správně izolovat základy

Izolace svislých stěn lze ochránit přilepenými deskami z extrudovaného polystyrenu (poslouží zároveň jako tepelná izolace). Jsou nenasákavé a lze je tedy zahrnout zeminou. Alternativou je též ochrana nopovou fólií, nebo přizdívkou z cihel.

Jak izolovat zeď : Zdivo můžeme odizolovat příkopem (obr. A), který vykopeme vně, ale jehož dno by mělo být tak vysoko, aby chránilo základy před promrzáním. Dno takového příkopu musí být vyspádováno jak podélně, tak i příčně. Doporučuje se samotné dno upravit tak, aby voda co nejsnáze odtékala.

Beton třídy C 25/30 je vhodný na všechny betonářské práce v domě i na zahradě, jako je například podklad pod dlažbu, základy, schody, překlady, stropy a opěrné zdi.

Vodu odvádíme vždy pod první řádkou kamenů do volného terénu před zídkou. Odvod vody je velmi důležitý především u jílovité půdy, kde hrozí hromadění vody a při špatném odvodnění by v zimních měsících mohlo dojít k posunu celé opěrné zdi.

Jak hluboký základ

Základové pasy musí být založené do nezámrzné hloubky (alespoň 80 cm), skutečnou hloubku však určí projektant či statik. Běžně to může být i 1,2 metru. Běžná šířka základových pasů činí 40 cm.Nízké zídky můžeme zakládat pouze na štěrkopískovém podsypu. U opěrných zdí vyšších než 1,5 metru je nutný betonový základ. Svahovky ukládáme na hotový, vyzrálý základ a zasypáváme zeminou po každé položené vrstvě tak, aby zásyp svahovku zcela vyplnil. Je třeba rovněž dokonale vyplnit mezery mezi sousedními svahovkami.Hloubka základů – nezámrzná hloubka

Hloubka základů se odvíjí od nezámrzné hloubky upraveného terénu. Dle místa umístění domu a typu zeminy činí nezámrzná hloubka 0,6 – 1,6 m pod upravený terén. Pro vnitřní stěny lze použít hloubku základů menší, ale rozhodně ne méně než 0,5 m.

Příklady tepelných izolantů

Z pevných látek jsou dobrými tepelnými izolanty především ty látky, které obsahují hodně plynu (vzduchu), např. minerální vlna (kamenná nebo skelná), peří, srst, papír, dále např. sklo, dřevo, polystyren, ap. Ve stavebnictví se kvůli lepší tepelné izolaci používají cihly s dutinami.

Jak izolovat dům proti vlhkosti : V závislosti na původní vrstvě je možné vysypat podlahu štěrkem, ten přikrýt armaturou a následně jej zalít vrstvou betonu. Alternativou může být použití cementové stěrky a následně aplikovat asfaltovou izolaci. Pak už je na řadě izolace, například v podobě polystyrénu.

Jak nejlépe odhlučnit místnost : K odhlučnění jsou nejvhodnější akustické lisované desky. Jedná se o materiál z polyuretanové drti o gramáži 180 kg/m3, který je sice poměrně těžký, snadno ho ale pomocí našeho lepidla přilepíte i na strop.

Čím izolovat

Pro izolaci se používají izolační hadice nebo izolační pouzdra z různých materiálů, jako je plast, minerální vlna a kaučuk. Ten se na základě své elasticity hodí zejména pro potrubní systémy s častými odbočkami. Protože je nutné zařízení pro projekt dočasně deaktivovat, doporučujeme potrubí izolovat v létě.

Pokud přemýšlíte, čím tedy podklad vyrovnat, když ne betonem, pak vězte, že místo něj můžete použít vyrovnávací podsyp z lehkého keramického kameniva. Jsou to vlastně malá keramická zrna s průměrem 1-4 mm, která perfektně vyplní každou skulinu či nerovnost.Jako minimální dávku cementu na 1 m3 směsi lze doporučit 300 kg, horní mez cca 400 kg. Pro přepočet čistého písku frakce 0/8 mm (max. zrno 8 mm) by hmotnost kameniva na 300 kg cementu měla být orientačně 1850 kg/m3. S touto „recepturou“ lze při rozumné dávce vody a pečlivém hutnění dosáhnout pevnosti na úrovni 20 MPa.

Jak odvodnit zeď : Stěnu je třeba utěsnit vodotěsnými materiály, aby byla chráněna před vlhkostí a vodou, která se v ní shromažďuje a tlačí na ni. Proti vzlínající vlhkosti musí být do zdi nastříkána nepropustná hydrofobní bariéra. Vodu, která se na stěně neustále shromažďuje, je třeba odvádět pomocí drenážního systému.