Antwort Jaký čin na pájení měděných trubek? Weitere Antworten – Čím se páji měděné trubky

Jaký čin na pájení měděných trubek?
Tvrdé či měkké pájení Měděné rozvody se pájí do průměru trubek 28 mm na měkko, zde použijete pájky Sn97Cu3 nebo Sn97Ag3.Pájení na měkko je spojování kovů jiným kovem-pájkou- s nižší teplotou tavení než jakou mají spojované kovy. Pájka má teplotu pod 450°C, používá se ke spojování měkkých i tvrdých ocelí pozinkovaných i pocínovaných ocelových plechů, hliníku, slitin mědi atd. Jsou to slitiny cínu, olova a antimonu.Slitina S-Sn63PbP1,5 s intervalem tavení 183-190°C. Používá se jako přísada do pájecích lázní, kde omezuje tvorbu stěru, snižuje nebezpečí tvorby můstků a krápníků.

Čím se páji : Nejstarší způsob ohřevu páječky je ve výhni, ale z pochopitelných důvodů se dnes nejčastěji používá plynový nebo benzinový plamen. Jako tavidlo se používá salmiak, chlorid zinečnatý nebo borax. Jako pájka slouží kromě stříbra slitina mědi a zinku (mosaz).

Čím natřít měděné trubky

V případě měděných povrchů (trubky, spojky a pod) je nutno použít základovou barvu speciálně určenou pro tyto povrchy, jako například S2003 nebo Galvinol. Samozřejmostí je vhodná příprava pro základní nátěr. Povrch je nutno jemně obrousit a odmastit.

Čím řezat měděné trubky : Nejsnáze se vám měděné trubky budou řezat za pomoci řezačky. Umístěte trubku mezi čelisti řezačky a dotáhněte řezací válec. Točením řezačky okolo trubky dojde k rozříznutí.

Pájení spoje: Na spoj aplikujte současně pájedlo a pájku. Nechejte pájku roztéct po celém spoji, aby mohlo působit tavidlo. Do spoje naneste přiměřené (dostatečné) množství pájky, avšak ne mnoho; pájka nesmí přetéct kolem. Pájení nesmí trvat déle, než několik vteřin, jinak pájka zoxiduje a vytvoří studený spoj.

Pájecí kyselina vyráběná společností AG Termopasty je látka, která se používá při práci na poniklovaných površích. Láhev obsahuje 35, 50 nebo 100 mililitrů tekutiny, se kterou je třeba zacházet opatrně. Přípravek by měl být aplikován v malých množstvích a postupně opláchnut vodou.

Co to je Kalafuna

Kalafuna je destilačním zbytkem z pryskyřice borovic. V horkém stavu reaguje jako silná kyselina. Má schopnost rozrušit tenké vrstvy oxidů při teplotách okolo 200°C za 1–2 s.Silnější dráty nebo lanka je lepší pájet tak, že nejprve naneseme cín na oba spojované díly, přiložíme je k sobě a prohřejeme – pájka na obou koncích se roztaví a sleje dohromady. Elektronické součástky spojujeme buďto zkroucením vývodů (nožiček) a proletováním, nebo přiložením drátku k vývodu a proletováním.Pájení spoje: Na spoj aplikujte současně pájedlo a pájku. Nechejte pájku roztéct po celém spoji, aby mohlo působit tavidlo. Do spoje naneste přiměřené (dostatečné) množství pájky, avšak ne mnoho; pájka nesmí přetéct kolem. Pájení nesmí trvat déle, než několik vteřin, jinak pájka zoxiduje a vytvoří studený spoj.

AC 30 je vysoce koncentrovaná chemická čisticí kyselina, která se používá k odstranění vápenatých zbytků, oxidace a vodního kamene v obvodech. Přípravek se využívá speciálně pro měděné a hliníkové obvody. Využití: topná a chladicí zařízení

Jak ohýbat měděnou trubku : JAK OHÝBAT MĚDĚNOU TRUBKU Měděné trubky lze ohýbat za tepla rukou a nebo k jejich ohýbání můžete použít ohýbačku. Vždy je třeba ohýbat tu část trubky, na které bude vytvořen ohyb a trubku zahřát do tmavě červeného žáru. Trubku je v tomto případě třeba ohýbat s pískovou náplní, aby nedošlo ke změně průřezu trubky.

Jak opravit prasklou měděnou trubku : Rychlé řešení je použití vazelíny, kterou vtlačíte do trhliny a poté utěsníte instalatérskou lepicí páskou nebo pruhem látky. Pro podobné případy se vyplatí mít doma i epoxidovou pryskyřici nebo speciální dvousložkové epoxidové tmely.

Jak čistit plošné spoje

Po rozebrání je nutné důkladně omýt plošné spoje a kontakty čisticím roztokem. Vhodné je k tomu použít destilovanou vodu nebo izopropanolový sprej, který zbaví povrch nečistot a mastnoty. Tento přípravek je běžně dostupný v drogeriích zhruba za 100 Kč.

Teploty

Teplota Fyzikální efekt
200°C Kalafuna je žíravá
232°C Bezolovnatý cín taje
250°C Od této teploty se již pájet dá = teplota tání cínu + pár stupňů navíc na vyrovnání ztrát
303°C Teplota dostatečná na většinu pájení

Kyselé roztoky lze neutralizovat zásaditými roztoky a naopak. Silné kyseliny vytvářejí oxoniové ionty H3O+ zcela rozpuštěné ve vodě s pH < 7, silné báze vytvářejí zcela rozpuštěné hydroxidové ionty OH− s pH > 7. V průběhu této reakce dochází ke změnám pH roztoku a dokonale neutralizovaný roztok má výsledné pH = 7.

Jak se míchá kyselina s vodou : Kyseliny (i zásady) se zásadně ředí tak, že do kádinky, v níž chceme připravit zředěný roztok, nejprve nalijeme potřebné množství vody a teprve pak pomalu přidáváme kyselinu (zásadu). Ředění kyselin (zásad) je totiž doprovázeno uvolněním velkého množství tepla a obsah kádinky má tendenci „prskat“.