Antwort Jak žije vydra? Weitere Antworten – Jak zije vydra

Jak žije vydra?
Vydra říční obývá čisté řeky, potoky a někdy i rybníky. Na březích vyhrabává nory s vchodem pod hladinou, vystýlá je trávou, větvičkami a rákosím. Aktivní je převážně v noci, v zimě o něco více ve dne. Teritorium si „značkuje“ pomocí hromádek trusu na viditelných místech.Dožít se může i více než 20 let (vyššího věku hlavně v zajetí). V přírodě asi 12–16 let.VYDRA HLADKOSRSTÁ: má štíhlé, protáhlé a nesmírně ohebné tělo, jehož vlněním je poháněna ve vodě, zatímco ocas slouží jako kormidlo. Malá plochá hlava s drobnými boltci a téměř neznatelný krk zajišťují co nejmenší odpor vody při rychlém plavání.

Čím se živí vydra říční : V potocích a říčkách jsou jejich kořistí především okouni, plotice a jelci, v horských potocích pstruzi, lipani nebo i drobní savci. Je prokázáno, že v rybnících loví vydry ve stejné míře nejprve okouny a kapry, až potom následují plotice. Denní spotřeba potravy těchto šelem představuje asi 12 % hmotnosti těla.

Co platí na vydru

Pachový ohradník PACHO-LEK® proti vydrám

Vydra se pohybuje kolem rybníků, kde se živí lovem ryb a způsobuje tak rybářům velké škody. Proto je potřeba odpudit vydru ještě před vstupem do rybníka. Speciálně vyvinutý koncentrát pachové látky vydry účinně odpuzuje a spolehlivě jim tak brání v lovu ryb.

Jak chytit vydru : Není možné, aby někdo odchytil divoce žijící vydru a umístil ji do zajetí. Existují však jiná řešení. V případě již vzniklých škod můžete požádat o náhrady škod. Ale důležitá je hlavně prevence a způsob chovu ryb v rybníce.

Ochraňte rybníky a ryby v nich a vyžeňte vydru říční pomocí pachového či elektrického ohradníku proti vydrám. Doporučujeme vyzkoušet set elektrického ohradníku k jezírku a rybníku se sítí proti vydrám, set elektrického ohradníku s dálkovým ovládáním nebo sadu pachového ohradníku proti vydrám s nosičem.

V zimním období, kdy je tma delší dobu, je aktivita vyder více rozložena do celé části dne mezi soumrakem a svítáním a častěji během noci krátce spí. Celkově jsou jedinci vydry říční vzhůru zhruba 8,2 hodin denně. Během nočních hodin je okolo 65 % lokací vydra aktivní.

Jak vydry spí

Vydra říční je v našich krajích noční zvíře. Přes den spí v úkrytu, po západu slunce vstává a při rozednívání jde opět spát. Ale i v průběhu noci si jednou či vícekrát krátce odpočine.Pachový ohradník PACHO-LEK® proti vydrám

Vydra se pohybuje kolem rybníků, kde se živí lovem ryb a způsobuje tak rybářům velké škody. Proto je potřeba odpudit vydru ještě před vstupem do rybníka. Speciálně vyvinutý koncentrát pachové látky vydry účinně odpuzuje a spolehlivě jim tak brání v lovu ryb.Vydra přitom sežere od 350 do 500 kilogramů ryb ročně, což na pstruhových vodách znamená několik tisíc pstruhů a lipanů.

Vydra je známa především jako vynikající plavec a potápěč, ale nešikovná není ani na zemi. Běžně se pohybuje rychlostí kolem 3 km/h, ale v případě potřeby běží i trojnásobným tempem. Jestliže jí hrozí skutečné nebezpečí, dokáže dělat až jeden a půl metru dlouhé skoky, při nichž upaluje až 15 km/h rychle.

Kolik je vyder v ČR : století přežívalo na území České republiky okolo 170 vyder. V roce 2000 už šlo odhadem o 700 až 800 vyder. K roku 2010 žilo v Česku pravděpodobně více než 2000 jedinců a počet stále stoupal. Od roku 2017 se na našem území vyskytovalo více než 4000 vyder, v roce 2020 pak odhadem 7000–8000 jedinců.

Jak spí vydra : Všechny vydry skvěle plavou a potápějí se, přičemž jim ocas slouží jako kormidlo. Jeden druh – vydra mořská – se dokonce životu ve vodě přizpůsobil natolik, že ji neopouští ani kvůli spánku a odpočívá jednoduše v pozici naznak přímo na hladině.