Antwort Jak hnojit živý plot? Weitere Antworten – Jak oživit živý plot
Volně rostoucí živý plot ponechejte a odstřihávejte pouze suché větve. Tvarované živé ploty stříhejte i třikrát ročně. První tvarování plotu je nutné provést před prvním rašením. Opadavé ploty zkraťte v prvním roce na třetinu.Zejména po výsadbě nových rostlin musíme dbát na pravidelnou zálivku (půda musí zůstat stále vlhká). I v dalších letech je potřeba živý plot zalévat, pokud nastane delší sucho. Dřeviny vhodně přihnojujeme, výborné je především tzv. mulčování například prostřednictvím mulčovací kůry, která dodá rostlinám dostatek živin.Opět připomínámě, že povolená výška plotu (nejen) mezi sousedy je 2 metry. Pokud stavíte vyšší plot, je potřeba získat územní souhlas a k němu i souhlas souseda.
Jak daleko od plotu vysadit živý plot : V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.
Jaký zvolit živý plot
Jaké rostliny zvolit pro živý plot
- Cesmína (Ilex Meservae) – existuje v mnoha odrůdách. Cesmína je většinou ideální pro stálezelené živé ploty.
- Zerav (Thuja) – roste rychle a je odolný vůči mrazu. Účinně zadržuje vítr.
- Tis obecný (Taxus baccata) – je vhodný pro ty, kteří nechtějí trávit hodiny zastřiháváním.
Jak ostříhat živý plot : Stačí vzít vždy jen okrajové části větví. Takto zastřihávat můžete na jaře a v létě i každý měsíc. Pokud je plot odspodu málo hustý a rezne či opadává, na vině je špatný tvar plotu. V tom případě se snažte tvarovat rostliny do jehlanu (dole širší, nahoře užší), aby všechna patra měla dostatek světla.
Živý plot by se měl stříhat každý rok, jelikož delší vyčkávání a poté radikální střih škodí zdraví vegetace. V horkých dnech není stříhání živého plotu vhodné, jelikož čerstvě ořezané výhonky mohou jinak zaschnout. Pravidelná péče spočívá v tom, že vyříznete poškozené části a tím dojde i k omlazení postižených míst.
Řez provádíme jednou až dvakrát ročně. Poprvé řežeme koncem června. Druhý řez je možný na podzim. Habr velmi dobře snáší i hluboké zmlazení, popřípadě řez až na pařez, provede-li se začátkem vegetačního klidu.
Jak daleko sázet živý plot od hranice pozemků
Založení živého plotu
Pokud sázíte podél klasického plotu, dodržujte od něj vzdálenost minimálně 1,5 m. Pamatujte, že živý plot by neměl po čase zasahovat na pozemek vašeho souseda, mohly by tím vzniknout nepříjemné spory. Důležité jsou i podklady pro živý plot.Kdy stříhat živý plot
V prvních letech života po výsadbě je řez častý, aby se keře zahustily, rozdělily. Listnaté druhy se stříhají i 3x do roka v období vegetačního klidu, v červnu a jednou koncem července nebo začátkem srpna. Na jaře kvetoucí listnaté keře se stříhají po odkvětu, to je zhruba v květnu až červnu.Mladé živé ploty hnojíme méně a opatrněji než starší živé ploty, aby nemohlo by dojít k poškození rostlin. S hnojením začínáme teprve ve druhém roce, když už jsou rostliny dostatečně zakořeněné. Živé ploty z habrů stačí hnojit 2x ročně.
Stínící tkaniny na plot patří k nejrozšířenějšímu typu stínění. Výhodou umělé tkaniny je nízká pořizovací cena a dobrý efekt zastínění. K dostání jsou tkaniny různé hustoty a gramáže – čím je vyšší gramáž, tím má tkanina vyšší procento zastínění.
Jakou rostlinu na živý plot : Mezi nejpopulárnější rostliny, které se hodí na živý plot, patří:
- ptačí zob.
- zimostráz.
- brslen.
- blýskavka.
- cypřiš
- vavřínovec.
- cesmína.
- jalovec.
Kdy na jaře stříhat živý plot : Kdy stříhat živý plot
V prvních letech života po výsadbě je řez častý, aby se keře zahustily, rozdělily. Listnaté druhy se stříhají i 3x do roka v období vegetačního klidu, v červnu a jednou koncem července nebo začátkem srpna. Na jaře kvetoucí listnaté keře se stříhají po odkvětu, to je zhruba v květnu až červnu.
Kdy stříhat živý plot z tisu
Kdy stříhat tis
Díky tomu je lze prakticky neomezeně tvarovat. Základní řez provádíme jednou ročně, nejlépe koncem června. V tomto období odstraníme všechny větve a výhony, které narušují kompaktní tvar rostliny. Tis můžeme také zaštipovat a tvarovat jako bonsaj nebo pěstovat jako tvarovaný solitér.
Stačí vzít vždy jen okrajové části větví. Takto zastřihávat můžete na jaře a v létě i každý měsíc. Pokud je plot odspodu málo hustý a rezne či opadává, na vině je špatný tvar plotu. V tom případě se snažte tvarovat rostliny do jehlanu (dole širší, nahoře užší), aby všechna patra měla dostatek světla.Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim.
Jak často se stříhá živý plot : Živý plot by se měl stříhat každý rok, jelikož delší vyčkávání a poté radikální střih škodí zdraví vegetace. V horkých dnech není stříhání živého plotu vhodné, jelikož čerstvě ořezané výhonky mohou jinak zaschnout. Pravidelná péče spočívá v tom, že vyříznete poškozené části a tím dojde i k omlazení postižených míst.