Antwort Jak hluboko zasadit ořešák? Weitere Antworten – Jak hluboko zasadit ořech

Jak hluboko zasadit ořešák?
Pokud je ořech neoloupaný, namočíme ho do vody a poté rukama sundáme slupku. Plody uklidíme do ledničky na 3–4 měsíce. Poté je můžeme zasadit do zvlhlé země do hloubky 30–60 cm. Tam ořechy necháme vyklíčit pod vrstvami mulče, listí a písku.Ořešáky standardně vysazujeme ve formě mladých stromů (běžně dostupných od 50 cm do 150 cm), koupených ze školky. Mezi jednotlivými stromy ponecháváme rozestup 8 – 14 metrů (dle velikosti konkrétní odrůdy) a vysazujeme je do jámy o rozměru ideálně 60 x 70 cm.Ořešáky nejčastěji poprvé plodí 10 až 15 let po výsadbě. Dnes se už však setkáme se odrůdami, které plodí velmi brzy, a to i 4 roky od výsadby.

Co zasadit pod ořešák : Ze zeleniny můžete bez problémů pod ořechem pěstovat cibuli, řepu, mrkev, petržel, fazole i kukuřici. Co se týká ovoce, tak blízkosti ořechů tolerují třešeň, nektarinka, švestka, broskev, rybíz, ostružiny, melouny.

Kolik místa potřebuje ořešák

Vysazujeme je do hlubokých, písčito-hlinitých půd, s dostatkem humusu a vláhy, bohatých na vápník. Půda by neměla být ani suchá, ani přemokřená. Klasické ořešáky vysazujeme s rozestupy nejméně 14m, roubovaným stačí spon 8×10-12m.

Jaký ořešák je nejlepší : Mezi oblíbené polopapíráky patří raný a mohutný Apollo, Bohumil a Victoria, vynikající velkými plody, či pozdnější Saturn s plody jemné chuti. Odrůdy Jupiter a především Mars díky pozdnímu rašení neohrožují jarní mrazíky. Zvláště voňavé plody nese odrůda Vilém a Seifersdorfský, vhodný i pro menší zahrady.

Ořešák královský se množí semeny, a pro zachování charakteristických vlastností odrůd je časté roubování na semenáče ořešáku vlašského nebo i ořešáku černého.

Okurky se rády kamarádí se zelím, celerem, červenou řepou, kedlubnami, hráškem a fazolemi. Když mezi ně zasadíme kopr, bude je chránit před housenkami a podpoří jejich růst.

Co škodí ořešáku

Ořešák trpí houbovými či bakteriálními chorobami. Pokud napadne strom houbovka, jakou je antraknóza nebo bílá skvrnitost ořešáku, není to tak strašné. Poškodí listy, antraknóza i rubinu ořechů. Ale do nitra ořechu už se netlačí.Ořešák lze sice snadno vypěstovat i ze semene, ale bude plodit až za deset i více let, a to ořechy kameňáky, zatímco roubovaný nás prvními plody obdaruje již za dva či tři roky. Také vzrůst roubovaných ořešáků je o něco menší, nevyžadují ani tolik prostoru.Řez vždy proveďte, až když má strom listí, nejvhodnější doba je ke konci května. Pokud byste větve řezali v zimě nebo v předjaří, strom by velmi oslabila ztráta mízy, která by na jaře v době rašení vytekla z ran. A prořezanému stromu by neprospěl ani mráz, rány by se nezhojily a staly se branou pro vstup infekcí.

Roubujeme vždy od konce listopadu do konce února, avšak rouby je nutno dodat NEJPOZDĚJI do konce ledna. Ideálně začátkem prosince. Pokud nespěcháte na naroubování Vašeho stromu, je vhodné Váš strom připravit na samotné odebrání roubů.

Co nesnáší okurky : V sousedství okurek pozor na rajčata, ředkve a brambory, které okurky moc rády nemají. Nesázejme vedle nich také plodiny, které nemají rády vydatnou zálivku, jako je třeba česnek a cibule. Hrášek se příliš nekamarádí s fazolemi, cibulí, bramborami, česnekem, pórkem a rajčaty.

Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe : Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Jak se stříhá ořešák

Nejprve odřízněte větev asi metr nad místem, kde ji chcete odstranit. Při tomto řezu pila větev většinou nedořízne v celém průměru a část větve se vahou vylomí. Větev pod vylomením pak už snadno odříznete. Vylomení také zamezíte, když větev nejprve naříznete blíž ke kmeni a pak ji odříznete směrem od kmene.

Ze zelenin se v posledních letech nejčastěji roubují okurky, melouny, nověji i papriky a rajčata. Roubování okurek však není novinka. Tento způsob pěstování se používá hlavně jako ochrana rostlin před půdními houbovými chorobami. Roubováním zamezíme fusariovému vadnutí a jiným nemocem kořenového krčku a kořenů.Řez vždy proveďte, až když má strom listí, nejvhodnější doba je ke konci května. Pokud byste větve řezali v zimě nebo v předjaří, strom by velmi oslabila ztráta mízy, která by na jaře v době rašení vytekla z ran. A prořezanému stromu by neprospěl ani mráz, rány by se nezhojily a staly se branou pro vstup infekcí.

Co potřebují okurky : Okurky mají rádi teplé a vlhké počasí a spoustu slunečního světla. Vyberte místo s plným sluncem. Také potřebují teplo a hodně světla. Půda by měla být neutrální nebo slabě kyselá s pH kolem 6,5 až 7,0.