Antwort Jak hluboké základy pro opěrnou zeď? Weitere Antworten – Jak hluboky základ pro ztracene bednění

Jak hluboké základy pro opěrnou zeď?
Základové pasy musí být založené do nezámrzné hloubky (alespoň 80 cm), skutečnou hloubku však určí projektant či statik. Běžně to může být i 1,2 metru.Pokud chcete zídku využít jako opěrnou zeď, použijte stabilní betonové tvárnice a betonový základ. Opěrná zeď kromě toho vyžaduje ještě vyplnění na zadní straně štěrkem. Zídku lze postavit také jako suchou zídku – pak nepotřebujete žádné lepidlo. Kameny se jednoduše skládají na sebe.Před zhotovením svislé hydroizolace udělejte injektáž zdiva a to s pokrácením vrtů 20 mm a v osových vzdálenostech 60-70 mm max. a ve výšce nad základovým pásem ve vodorovném navrtání. Toto zkrácení roztečí je z důvodu, že se jedná o ztracené bednění s malou porézností své struktury.

Co dát na opěrnou zeď : 2. Opěrná zeď – přizdívka – slouží jako nosný prvek pro zpevnění svahu a vyrovnání terénu. Zapotřebí je ztracené bednění s použitím betonu.

Jak hluboko musí být základy

V mírném podnebním pásu, kam spadá i Česká republika, je nezámrzná hloubka stanovena na 80 až 140 centimetrů. Přesnější číslo nám určí složení substrátu. Hloubka 80 cm obvykle postačí u běžných hlinitopísčitých a písčitohlinitých půd, v případě jílovitohlinitých půd musíme jít do hloubky zhruba jednoho metru.

Kolik cm betonu pod ztracené bednění : Nejdříve pevný základ, až potom ztracené bednění

V našich podmínkách se jako nezámrzná hloubka udává 80 cm, kde už nehrozí ani v nejsilnějších mrazech nebezpečí narušení konstrukce mrznoucí spodní vodou. Do základových pasů je vhodné, a většinou i nutné, vložit svislou ocelovou výztuž.

Beton třídy C 25/30 je vhodný na všechny betonářské práce v domě i na zahradě, jako je například podklad pod dlažbu, základy, schody, překlady, stropy a opěrné zdi.

Korunu zídky lze realizovat nepravidelně, anebo s pomocí plochých kamenů či kamenných desek. Zároveň můžete celou zídku zpevnit tím, že ji osadíte rostlinami. K tomuto účelu se nejlépe hodí sukulenty, kterým nevadí sucho. U jiných rostlin je zapotřebí do spár přidat společně s rostlinou i trochu substrátu.

Jak správně izolovat základy

Izolace svislých stěn lze ochránit přilepenými deskami z extrudovaného polystyrenu (poslouží zároveň jako tepelná izolace). Jsou nenasákavé a lze je tedy zahrnout zeminou. Alternativou je též ochrana nopovou fólií, nebo přizdívkou z cihel.Zdivo můžeme odizolovat příkopem (obr. A), který vykopeme vně, ale jehož dno by mělo být tak vysoko, aby chránilo základy před promrzáním. Dno takového příkopu musí být vyspádováno jak podélně, tak i příčně. Doporučuje se samotné dno upravit tak, aby voda co nejsnáze odtékala.Opěrné zdi mohou stát 65.000 až 175.000 Kč. Profesionálně provedená zeď vám umožní vytvořit rovný terén v požadovaném místě bez nutnosti pozdějších oprav. Používají se také v případě problémů s odvodněním a pro vytváření vodních úrovní.

V ideálním případě byste se měli prokopat do nezámrzné hloubky, tedy kolem 70 až 80 cm.

Jaký štěrk do základů : Ideální je použít štěrkové materiály, frakce 8-16, 16-32 atd. Jsou to materiály, které jdou hodně zhutnit a nemají tendenci tolik sedat. V místě výstavby je podkladním terénem písek kombinovaný se štěrkem, takže relativně vhodný podklad.

Jak hluboké základy : Základ musí ležet v nezámrzné hloubce, protože zamrzání a rozmrzání zeminy způsobuje nadměrné sedání. V našich podmínkách je tato hloubka 500 mm pod povrchem terénu pro skalnaté horniny, 800 mm pro písky a štěrkopísky a 1 200 až 1 600 mm pro jíl.

Proč betonovat do nezámrzné hloubky

Betonování by mělo probíhat až do nezámrzné hloubky, jinak hrozí, že přes zimu promrzne zemina kolem betonu. Určitě jste již viděli různě vychýlené nebo nakloněné sloupky. Abyste tomu zabránili, doporučujeme jít do hloubky 80 cm pod terén u standardních zemin, u jílovitých čím hlouběji, tím lépe.

Pro namíchání betonu ve většině případů postačí cement CEM II / B – S 32,5 R. Směsný cement CEM V využijete při jednoduchých konstrukcích, nebo pro podlahy, které musejí snést větší zátěž (například v garážích).Jako minimální dávku cementu na 1 m3 směsi lze doporučit 300 kg, horní mez cca 400 kg. Pro přepočet čistého písku frakce 0/8 mm (max. zrno 8 mm) by hmotnost kameniva na 300 kg cementu měla být orientačně 1850 kg/m3. S touto „recepturou“ lze při rozumné dávce vody a pečlivém hutnění dosáhnout pevnosti na úrovni 20 MPa.

Jak polozit přírodní kámen : Následná pokládka pomocí malty na přírodní kámen se provádí systémem mokré na mokré. Správně rozmíchaná malta na přírodní kámen má tuhou konzistenci. Pokud se namíchá příliš řídká, mohly by se sousední desky vyplavit. Naneste maltu pouze na tak velkou plochu, kterou budete moci obložit, dokud bude malta „otevřená“.