Antwort Jak funguje Vojtova metoda? Weitere Antworten – Jak vlastně funguje Vojtova metoda

Jak funguje Vojtova metoda?
V rámci Vojtovy metody je řízený tlak (či odpor) kombinován se specifickými výchozími polohami, často i s brzděním vedeného pohybu, případně až jeho „zadržením“, což dále přispívá k maximální aktivaci svalů.Obvykle se Vojtova metoda cvičí 4× denně v délce cca od 5 do 20 minut v závislosti na věku dítěte (určí terapeut). Dítě by nemělo jít po cvičení hned spát, ale mělo by nové dovednosti upevnit hrou a spontánní hybností. Pokud interval snížíte, nemusí se dostavit kýžený výsledek.Je to tak i přes to, že dítě a fyzioterapeut mají dobrý vztah. Na instruktážní hodině dítě u fyzioterapeuta cvičí rozhodně více, než je indikovaná dávka doma ve stanovené frekvenci. Matka s dítětem stráví v ordinaci u fyzioterapeuta většinou až 45 minut nebo dokonce i 60 minut.

Kdo vymyslel Vojtovu metodu : Objevitelem je prof. MUDr. Václav Vojta, který v 50. -70.

Proč se cvičí Vojtova metoda

Jeho hlavním cílem je: aktivace mechanismů potřebných k opoře, úchopu, vzpřímení a chůzi. aktivace dýchacího a břišního svalstva, svalstva pánevního dna, svěračů močového měchýře a konečníku. aktivace polykacích funkcí a žvýkacích svalů

Co je Bobathova metoda : Bobathova metoda spočívá v dosahování relaxace svalového vypětí pomocí polohových a pohybových reflexů, uvedením celého těla nebo jeho částí do poloh, které jsou zpravidla opačné než nesprávné polohy postiženého (tzv. reflexně-inhibiční polohy=RIP).

Cvičení je nutné na 3-4 dny přerušit po očkování, zvláště když se objeví negativní reakce (teploty, spavost, únava). Běžná onemocnění (nachlazení, virové onemocnění) vyžadují přerušení cvičení jen po dobu trvání teplot a únavy dítěte. Jinak lze cvičit bez omezení.

Cvičení je nutné na 3-4 dny přerušit po očkování, zvláště když se objeví negativní reakce (teploty, spavost, únava). Běžná onemocnění (nachlazení, virové onemocnění) vyžadují přerušení cvičení jen po dobu trvání teplot a únavy dítěte. Jinak lze cvičit bez omezení.

Jak odstranit Predilekci hlavicky

Na léčbě predilekce by se měl podílet dětský fyzioterapeut. Predilekce se dá velmi dobře odstranit, pokud se s vhodnou a správnou léčbou začne velmi brzy po prvních příznacích. "Na dětskou neurologii nebo na dětskou fyzioterapii pediatři obvykle odesílají jen miminka, u nichž vidí už opravdu vážnější vady ve vývoji.Základem úspěšné terapie je velmi podrobné vyšetření, během kterého se fyzioterapeut zaměřuje na denní aktivity, které dovede dítě provést bez pomoci, případně jak velkou míru dopomoci dítě potřebuje, či co vůbec samo nezvládne. Dále sleduje kvalitu svalového napětí a kvalitu provedení pohybu.Bobath, je terapeutický přístup pracující na neurovývojovém podkladě. Pomáhá všem, kteří mají omezenou schopnost účastnit se každodenního života z důvodů poruchy či poškození centrální nervové soustavy. Řeší individuálně konkrétní problém dítěte. Cílem je vždy funkční aktivita.

Břicho posilujte nejlépe každý den minimálně 5 až 10 minut. Nicméně pokud se budete třikrát týdně věnovat izolovanému cvičení na břicho, postačí to k jeho udržení ve správné kondici.

Jak často a jak dlouho cvičit : Doporučuji cvičit alespoň 30 minut v závislosti na tom, kolikrát týdně si tréninky nastavíte. Je lepší cvičit vícekrát a kratší čas, než jednou týdně zničit tělo dvouhodinovým tréninkem. Pokud chcete cvičit 3x týdně, nastavte si 40 – 60 minutové cvičení. Pokud chcete cvičit 4 – 5x, 30 – 40 minut bude stačit.

Kdy dítě drží samo hlavičku : Pediatři doporučují podpírat hlavičku do tří měsíců, fyzioterapeuti do pěti až šesti měsíců, a to v závislosti na plynulosti vývoje a případných odchylkách. Jediným pravidlem je podpírat hlavičku, dokud ji dítě samo neudrží. Je třeba, aby miminko držení hlavičky trénovalo, nesmí se ovšem přetěžovat.

Proč se miminku drží hlavička

Ta se vyznačuje: asymetrickým zploštěním hlavičky. Hlavička miminka váží jednu třetinu celé váhy tělíčka miminka a kam se otočí hlavička, tam se také nakloní celé těžiště těla. Což pak vede k asymetrickému vývoji tělíčka, což znamená, že jedna polovina těla bude více zapojována a aktivní, než ta druhá.

Bobath koncept je funkčně orientovaný přístup. Terapie je zaměřená na řešení konkrétního problému dítěte („problem solving therapy“). Při vyšetření sledujeme, co dítě zvládne samo, jaké jsou jeho možnosti s dopomocí, co nezvládne vůbec. Samozřejmě nás zajímá i kvalita prováděného pohybu.nadbytek syrové zeleniny nebo ovoce. kombinace obilí a ovoce (typicky kaše na sladko místo jídla nebo příliš mnoho “zdravých” dezertů z obilí a ovoce) velké množství luštěnin (pozor na správně uvařené luštěniny) a nedostatek tepelně upravené zeleniny k nim.

Co se stane když budu cvičit každý den : Pravidelný pohyb není skvělý jen z hlediska budování vysněné postavy a zlepšování kondice. Dodá ti energii, podpoří krevní oběh a celkově se díky němu budeš cítit lépe. Rozhodnutí cvičit každý den alespoň chvíli je lepší než jednou týdně dvě hodiny.