Antwort Jak funguje mýdlo chemie? Weitere Antworten – Jak funguje mýdlo

Jak funguje mýdlo chemie?
Mýdlo rozpuštěné ve vodě rozbije lipidové dvojvrstvy bakterií a virů (nebo patogenů), které se drží na vašich rukou: když tato lipidová dvojvrstva přijde do styku s mýdlem, hydrofobní část mýdla ulpívá na oleji ze stěny lipidové dvojvrstvy a rozbije ji.Mýdlo tak jak ho známe dnes, se v průmyslu vyrábí procesem saponifikace přírodních nebo chemicky upravených tuků za působení hydroxidu sodného. Zahříváním směsi při teplotě až 100 °C vzniká hmota, která musí ještě nějakou dobu zrát a poté se tvaruje obvykle do kostky, tedy podoby, která je určena k prodeji.Mýdlo na praní lze používat nejenom pro ruční praní, ale také nastrouhané nebo v podobě tzv. mýdlového slizu přímo do bubnu pračky. Praní je ekologické, přičemž mýdlo prádlo vypere a zjemní, soda v mýdlovém slizu zase rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny a desinfikuje.

Proč používáme mýdlo : Mýdlo nezabíji bakterie na našich rukou, ale odstraňuje je. Bakterie se drží oleje a mastnoty na rukách. Voda sama o sobě neodstraní mnoho bakterií, protože se s olejem odpuzuje (takže nepřicházeji do kontaktu). Mýdlo zbožňuje kombinaci oleje a vody, působí jako mediátor mezi nimi a po opláchnutí vodou odnáší bakterie.

Co je chemický mýdlo

Mýdlo je z chemického hlediska směsí hydratovaných alkalických solí (sodných nebo draselných) vyšších karboxylových kyselin (mastných kyselin) přírodního původu. Charakteristickým znakem je přítomnost dlouhého uhlovodíkového řetězce, přičemž každá molekula má tzv. nepolární hydrofobní a polární hydrofilní část.

Jak využít mýdlo : Jak lze doma zužitkovat obyčejné mýdlo. Jeho využití v domácnosti je široké

  1. Provoní skříň i boty. Už naše babičky dávaly vždy do skříně kousek mýdla, aby s ním provoněly prádlo a vyhnaly z šatníků moly.
  2. Zbaví vás vrzání i drhnutí
  3. Skryje oděrky na stěně
  4. Odradí domácí mazlíčky.
  5. Konec mlžení
  6. Do dílny i do zahrady.

První Řekové se koupali z estetických důvodů a evidentně nepoužívali mýdlo – těla si čistili kusy hlíny, písku, popela, poté se namazali olejem a seškrábali tuto směs kovovým nástrojem – strigilem. Také používali olej s popelem. Šaty se praly bez mýdla v potocích. Je možné, že se naučili vyrábět mýdlo od Keltů.

Chemicky tedy mýdla patří mezi aniontické tenzidy, mají hydrofilní část (aniont od karboxylové skupiny) a hydrofobní část (uhlovodíkový řetězec). Hydrofobní část interaguje s nečistotou a hydrofilní s vodou. Tím výrazně usnadní rozpuštění nečistot ve vodě, která je následně odplaví.

Jak dlouho tuhne mýdlo

Doba tuhnutí mýdla je velmi individuální a závisí jednak na velikosti formičky a také na okolní teplotě. Obecně lze říct, že cca po 15 minutách se dá s mýdlem manipulovat a zhruba po 30 minutách lze z formy vyjmout. Pokud chcete tuhnutí urychlit, vložte formičku s hmotou na dlažbu, do špajzu apod.Jak lze doma zužitkovat obyčejné mýdlo. Jeho využití v domácnosti je široké

  1. Provoní skříň i boty. Už naše babičky dávaly vždy do skříně kousek mýdla, aby s ním provoněly prádlo a vyhnaly z šatníků moly.
  2. Zbaví vás vrzání i drhnutí
  3. Skryje oděrky na stěně
  4. Odradí domácí mazlíčky.
  5. Konec mlžení
  6. Do dílny i do zahrady.

Na začátku ještě připomenu, že mýdlo tvoří sodné (nebo draselné) soli mastných kyselin těch tuků, které jsme ke zmýdelnění vybrali. Povaha těchto solí je zásaditá. Proto je ze své podstaty zásadité i mýdlo.

Přírodní tuhé mýdlo můžete použít nejen na mytí rukou, ale i na celé tělo a obličej. Některá jsou vhodná dokonce i na vlasy, ale v tomto případě je pak nutný kyselý oplach. Jsou skvělá na cestování, protože vám stačí jen jeden malý produkt, který se všude vejde.

Jak skladovat mýdlo : Doporučujeme mýdlo skladovat na suchém a temném místě, kde vlhkost vzduchu nepřesáhne 50%. V případě, že je vlhkost vyšší, tak glycerin v mýdle přitáhne vlhkost ze vzduchu, která se objeví na povrchu mýdla v podobě kapek vody a mýdlo pak vypadá jakoby se „potilo“.

Jak vzniká mýdlo : Odborně řečeno mýdlo vzniká reakcí mastných kyselin z tuků a silné zásady. To znamená reakcí olejů s hydroxidem sodným. Takovéto mýdlo známe pod názvem „jádrové“. Lze použít také oxid draselný, to však při výrobě mýdla tekutého.

Co je potřeba k výrobě mýdla

Co budete potřebovat:

  1. Mýdlovou hmotu dle Vašeho výběru.
  2. Kosmetické barvivo (dle uvážení)
  3. Aroma (dle uvážení)
  4. Bylinky a koření (dle uvážení)
  5. Formu na odlití (ideální jsou silikonové formičky na led či pečení, ale můžete použít třeba i kelímky od jogurtu, pribiňáků, lučiny apod.)


Jak dlouho vydrží mýdlo Kostka přírodního mýdla 100g by měla vydržet přibližně 3-5 týdnů při každodenním používání ve sprše. Je důležité mýdlo správně skladovat na suchém místě mezi použitím, aby se minimalizovalo jeho rozpouštění a prodloužila se jeho životnost.Mydlinka nechává svá nejjemnější mýdla (heřmánkové a s kozím mlékem) zrát 60 dnů. Tedy zhruba 2 měsíce. Dlouhé zrání je důležité, protože jejich mýdla procházejí zmýdelněním při nízké teplotě, z důvodu zachování výživných přírodních látek.

Co dělat když sním mýdlo : Hana Středová: „Mýdlo nebývá jedovaté. Větší množství je dobré konzultovat s lékařem a vyvarovat se zvracení, díky možnosti vdechnutí pěny. Když si mýdlo jen olízne, tak se nic neděje. “