Antwort Jaké dávat spropitné? Weitere Antworten – Jaké se dává spropitné

Jaké dávat spropitné?
Česko. V Česku je tradicí, že zákazník dává spropitné, zejména v restauracích. Jeho výše se odvíjí od spokojenosti a obvykle se pohybuje mezi 5 a 10 %. Dle dat z pokladních systémů bylo průměrné spropitné v polovině roku 2023 ve výši 6,18 %.Při placení v polské restauraci počítejte taky se spropitným – stejně jako u nás je zvykem nechávat kolem 10 %.Spropitné není vždy nutností, ale 5 až 15% dýška se cení. Ve špičkových restauracích již může být do účtu zahrnut poplatek za obsluhu. Obecně však platí, že spropitné ve výši 10 % je bezpečnou sázkou.

Kolik dát Pokojske : V těchto našich sousedských zemích se většinou očekává spropitné ve výši 5 – 10 %. V hotelu je vhodné pokojské a portýrovi nabídnout euro na den/kufr.

Jak si říct o dýško

Obyčejné „Děkuji,“ které napíšete na paragon, zvýší výšku spropitného o 2 %. Případně zkuste zákazníkům říct, na co dýško použijete.

Jak spočítat spropitné : Spropitné v restauraci se obvykle počítá jako 10–15 % z celkové útraty, ale není to pravidlem. Výška spropitného se přímo odvíjí od spokojenosti zákazníka, kterou může ovlivnit mnoho faktorů, přičemž samotné jídlo není zdaleka tím nejdůležitějším.

Podívejme se na ty nejdůležitější:

  • V Polsku je stejně jako u nás povinné denní svícení.
  • Všichni cestující musí být připoutáni bezpečnostními pásy.
  • Děti do 12 let a do 150 cm smí cestovat pouze v autosedačce.
  • Pozor na alkohol za volantem.
  • Zakázané jsou antiradary.


Dovoz z Polska pokrývá všechny druhy potravin, počínaje masem a výrobky z něj přes vejce, sýry, tvaroh, zeleninu, čokoládu a různé nápoje. Z Polska například loni pocházela čtvrtina rostlinných tuků a olejů spotřebovávaných v Česku.

Kolik se dává Dysko ve Spanelsku

Ve Španělsku se nechává jen symbolické spropitné kolem pěti procent.2) Hoteloví nosiči jsou zvyklí na 1 euro či dolar (popř. 5 TL) za zavazadlo. Pokojským se stejná částka nechává na den. Hotely a penziony mají na recepci nebo v restauraci umístěnou speciální kasičku na spropitné označenou jako „TIPS“.Pokojská bere v průměru 11 600 korun, číšníci jen o tisícovku více, obsluha čerpací stanice o další dvě stovky více.

Druhou možností, jak projevit svou spokojenost s obsluhou, je na platebním terminálu (který tuto volbu má) při platbě kartou a po potvrzení účtované částky vyplnit ještě navíc kolonku označenou jako Spropitné/Tips. Teprve pak tyto dvě hodnoty sečtete a platbu v celkové hodnotě potvrdíte.

Jak se daní spropitné : Když jde dýško přímo zaměstnanci, je to jeho příjem. Proto z něj neodvádíte DPH. Spropitné však podléhá dani z příjmu u zaměstnance a také odvodům na sociální a zdravotní. Je proto součástí zdanitelné mzdy a vyměřovacího základu.

Jak se účtuje spropitné : Platba spropitného hotově se účtuje na účet 211/333, platba kartou na 221/333 a platba stravenkou na 213/333. Výplata spropitného se účtuje na účet 333/211 nebo 333/221 podle způsobu platby. Pokud se spropitné vyplácí přímo spolu se mzdou, použijí se účty 333/331 a následně 331/221.

Jak si rict o spropitné

Spropitné jako výraz spokojenosti

„V Česku se spropitné hodně pojí se zpětnou vazbou, je to od klienta signál, že mu chutnalo a vše bylo v pořádku. To ale zároveň lidé berou jako něco, co je samozřejmé, a proto často nechávají obsluze spíše koruny či desetikoruny.

Podobná jako v Česku, ale…

Tou nejzajímavější je zřejmě hasicí přístroj, který je povinný pro všechna motorová vozidla, která jsou ovšem registrována v Polsku a nemají více, jak 3,5 tuny, takže se pokuty za tento chybějící bezpečnostní prvek bát nemusíte.10 typicky českých dárků, které potěší v zahraničí

  1. Becherovka, slivovice, pivo. Ruku na srdce.
  2. Suvenýry z vašeho města.
  3. Lázeňské oplatky.
  4. Pivní kosmetika.
  5. Krteček.
  6. Tvorba českých skladatelů a spisovatelů
  7. Modely autíček.
  8. Panenky v lidových krojích.

Co v Polsku ochutnat : Mezi typicky polská jídla patří bezesporu pirožky (pierogi) plněné kyselým zelím, houbami, tvarohem nebo masem. Dále jsou to palačinky, ovocné knedlíky, plněné těstoviny (pyzy) a varšavské dršťky (flaczki wolowe). Polským národním jídlem je bigos, který se připravuje z vařeného zelí, hub a různých druhů masa.