Antwort Jak Dosévat trávník? Weitere Antworten – Jak doplnit trávník
Ideální je na jaře provést vertikutaci, která nám trávník vyčistí a zároveň rozruší vrchní vrstvičku substrátu. Na holá místa rozprostřeme trávníkový substrát, osejeme a lehce zaválcujeme. Následuje přihnojení a závlaha. U menších míst můžeme v průběhu sezony holá místa rozrušit hráběmi a aplikovat postup opravy.Obnovu trávníku můžeme provádět od dubna do konce října. Měli bychom však vždy přihlédnout k půdně klimatickým podmínkám (letní výsevy vyžadují vydatnou závlahu). Trávník obnovujeme vyhrabaný v pokoseném stavu, při výšce cca 20 až 40 mm. Z dosévaných míst v trávníku odstraníme veškeré organické zbytky a kameny.Na začátku května doporučujeme udělat přesev celého trávníku dávkou cca 3 kg/100 m2. Tím se oživí původní směs trav v trávníku. Bez dosevu začnou postupem času převládat jenom silnější druhy, které nám ale nemusí vždy vyhovovat. Dosev je dobré udělat opět po vertikutaci a spolu s další dávkou hnojení.
Kolik kg osiva na m2 : Doporučený výsevek osiva se u většiny směsí pohybuje okolo 2,5 kg/100 m2. Množství určené pro celou plochu trávníku rozdělíme na dva či více dílů a každý z nich vysejeme ručně nebo secím strojkem po celé ploše pozemku a vždy hned mělce přehrábneme, aby se osivo smísilo s půdou do hloubky asi 1 cm.
Jak obnovit poškozený trávník
Nevzhledný trávník, poškozený z více jak 50 %, zakládáme buď zcela nový, nebo jej můžeme obnovit »bez rytí« vysetím speciální travní směsi obnova®, jejíž složení nám umožní rychlé oživení okrasných, ale i zátěžových trávníků.
Jak srovnat trávník do roviny : Pokud chcete, vyrovnat trávník do maximální roviny, použijte k tomu křemičitý písek (ten, který se používá při plážovém volejbale), zrnitost by měla být 0-2 mm. Použijte klidně 4 litry písku na 1 m2 a důkladně ho rozprostřete.
Klíčem je vertikutace
Proveďte proto vertikutaci a trávník provzdušněte. Budete k tomu potřebovat nástroj zvaný vertikutátor. Nože vertikutátoru proříznou travní drny a zbaví trávník plevele, mechu, plsti z trávy a odumřelých rostlin. Díky tomu se pak ke kořenům dostanou živiny a pažit může dýchat.
Mnohé prohlubně se dají jednoduše vyrovnat zasypáním. Malé hrbolky rozhrabeme hráběmi a rozhrneme je do ztracena anebo do sousedních důlků. Máme-li na zahradě větší nerovnosti je nutné rozhrabávání několikrát opakovat.
Proč Vápnit trávník
Vápnění trávníku se používá pro odstranění mechu. Ten se tvoří na ostíněných místech s kyselou půdou. Hašené vápno z českého nebo dolomitického vápence snižuje kyselost půdy a vytváří optimální pH.Písek dobře drží tvar, nesesedá a snadno se urovná. Kořeny trávy pískem snadno prorostou do velké hloubky a plevelu se v něm moc nedaří. Z písčitého podloží se trávě také lépe čerpají živiny a voda. Na začátku je tedy dobré připravit plochu zhruba 20 cm pod budoucí úrovní trávníku.První stébla můžete očekávat po 7 dnech, to bude pravděpodobně jílek vytrvalý, nejpomalejší odrůda (lipnice luční) vyroste za 4 týdny. Někteří výrobci však osivo ošetřují látkami urychlujícími klíčení travního semene, taková lipnice pak vyraší již během 14 dnů.
Před výsevem trávníku použijeme startovací dlouhodobě působící hnojivo. Tím dojde k podpoře počátečního růstu nových rostlinek a k rychlejšímu vývoji trávníku. Tak se může celý proces urychlit a nový trávník pak lze dříve zatěžovat.
Čím srovnat trávník : Substrát můžete rozhrnout obrácenou stranou dřevěných nebo plastových hrábí anebo si můžete pořídit hrablo nebo síť. Pokud chcete, vyrovnat trávník do maximální roviny, použijte k tomu křemičitý písek (ten, který se používá při plážovém volejbale), zrnitost by měla být 0-2 mm.
Jak nejlepe srovnat pozemek : Pro dočištění prostoru použijeme opět zeminu s travním osivem či přímo travní substrát, kterým celý prostor posypeme tak, abychom zakryly případné sváry a nedostatky, a zároveň vyrovnaný svah upravili po stranách do ztracena, aby působil přirozeně a nijak nenarušoval pohyb a působil přirozeně.
Jak obnovit starý trávník
V závislosti na intenzitě výskytu je zapotřebí učinit různá opatření. Okamžité hnojení hnojivem s obsahem dusičnanů (tekuté hnojivo a hnojivo s dlouhodobým účinkem), zlepšení struktury půdy aktivací půdních kultur, urychlení tvorby humusu jakož i odstranění zhutnělé půdy.
Kořínkům trávy mnohdy škodí larvy hmyzu, jako jsou chrousti, chroustkové a kovaříci. Horní vrstva trávníku se pak uvolňuje z půdy a žloutne. Přirozenými nepřáteli těchto druhů hmyzu jsou krtci, rejskové, ježci a částečně i kosi, ale zahrádkáře většinou zlobí to, že jim rozrývají půdu.Před vlastním založením trávníku je nutné plochy pečlivě urovnat. Nyní je vhodná doba pro aplikaci tzv. startovacího hnojiva, které již může obsahovat více dusíku než v případě zásobního hnojení. Při použití kombinovaného hnojiva NPK je aplikační dávka 1,5 – 2 kg/ 100 m2.
Jak často Vápnit trávník : Pro vápnění půdy je vhodné období podzimu, zimy a časného jara, optimální interval vápnění je 1x za 3 – 4 roky, v sadech 1x za 8 let. Vápnění neprovádíme v kombinaci s chlévským hnojem (vyprchal by dusík ve formě čpavku), superfosfátem a dusíkatými hnojivy.