Antwort Jak dlouho skladovat kompoty? Weitere Antworten – Jak poznat zkažený kompot
Zkažený kompot poznáme nejen čichem, kdy může zapáchat, ale také pohledem. Víčko sklenice může být nafouklé a obsah často perlí a je kalný.Jak skladovat zavařeniny a kompoty
Ideální je samozřejmě sklep, ale vhodným místem pro zavařeniny je i spíž. Je důležité, aby sklenice nebyly na přímém slunci a byly chráněny před mrazem.Jak dlouho zavařenina vydrží Kvalitně připravené zavařeniny vydrží při správném skladování více než rok. U nás se většinou do dvou let spotřebují. Musím ale upozornit, že postupem času například kompoty ztrácí barvu a už nevypadají tak vábně, ale jinak jsou zcela v pořádku.
Co se starými kompoty : Staré kompoty a zavařeniny taktéž patří do směsného odpadu, sklenice můžeme použít na další zavařování nebo vytřídit do kontejneru na sklo, kam rovněž patří lahve od vína a sirupů. Obsahy prošlých konzerv opět patří do směsného odpadu a plechovky do kontejneru na kov.
Jak dlouho vydrží kompot
U kompotů a sterilované zeleniny je vhodné spotřebovat je asi do dvou let.
Co se Zkvašeným kompotem : Pro lidi, kteří se pálením zabývají, není využití kompotů ničím výjimečným. Když je slabý rok, staré kompoty se skvěle hodí. Do švestkového kvasu přidají několik švestkových kompotů, do meruňkového pár sklenic zavařených meruněk a tak podobně. Musí jít ale o domácí kompot.
Jak zavařeniny skladovat
Zavařeniny skladujte v suchém sklepě nebo ve spíži, kde je ideálně sucho, temno a celoročně + – stejná teplota. Zbytečně zavařeniny neprotřepávejte, neťukejte s nimi apod. Tak vám vydrží i několik let, jen časem už třeba nebudou mít okurky tak hezkou barvu.
U kompotů a sterilované zeleniny je vhodné spotřebovat je asi do dvou let.
Jak poznat špatné Zavařenou sklenici
Při zavařování je potřeba udělat test, abyste si mohli být jistí, že je správně zavařená. Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit.Vložíme je do rendlíku, zakapeme citronovou šťávou a zalijeme 700 ml vody. Přidáme cukr, skořici, badyán, hřebíček, citronovou kůru a plátek citronu. Vaříme na mírném ohni přibližně 20 minut, dokud nejsou jablka měkká. Kompot podáváme nejlépe ještě vlažný.Dnes se ke sterilizaci používá také trouba (vyhřátá asi na 175 °C). Kompoty se postaví do dvoucentimetrové vrstvy vody na plech a zavařují se, dokud se v nálevu neobjeví bublinky stoupající k víčku. Potom se trouba vypne a sklenice v ní postojí dalších 30 minut. Mimochodem zavařovat se dá i v myčce při mytí nádobí.
Sklenice plňte cca 1 cm pod okraj. Šroubovací víčka nedotahujte! Během sterilizace musí unikat vzduch, aby sklenice nepopraskaly. Víčka utáhněte až po zavaření.
Proč kvasí zavařená jablka : Ve většině případů se zavařenina začne kazit/kvasit do 10 dnů od zavaření, a to nejčastěji proto, že nebyla dodržena teplota zavařování, čistota sklenic a víček nebo samotné suroviny.
Jak dlouho sterilovat ovoce : Na nejvyšší teplotu (95 °C) zavařujte po dobu cca 10 minut brusinky, ostatnímu ovoci nastavte 85 °C a ve sklenicích o objemu 0,4 l zavařujte: angrešt, borůvky, jablka, jahody, maliny, švestky 15 minut; broskve, hrušky, třešně, višně 20 minut a meruňky 25 minut.
Jak poznám že se víčko chytlo
Vždy proveďte test, jestli dobře chytlo víčko – po vyjmutí z hrnce otočte zavařeninu dnem vzhůru a nechejte stát asi 2 minuty. Pokud tekutina neuniká zpod víčka, je vše v pořádku. Sklenice otočte zpět a po vychladnutí můžete zavařeninu dát do spíže.
S víčky souvisí i otáčení sklenic po zavařování dnem vzhůru, aby se v nádobách vytvořil správný podtlak a byly tak skutečně dobře utěsněny. U marmelád a povidel je vhodné sklenice otáčet dnem vzhůru hned po zavaření. Například u okurek se však tento postup doporučuje až po jejich vychladnutí.Jablka oloupejte, nastrouhejte, vymačkejte z nich šťávu a napěchujte je do sklenic. Zavřete a sterilizujte při 80 °C přibližně 20 minut.
Co dělat když se nechytne víčko : Dá se to „zavařit“ ještě jednou, znova. Ideálně s novým výčkem – ne tím, co nechytl. Ale pokud není, tak umýt jarem (odmastit) a vařit znova.