Antwort Jak dlouho se vaří maso z Divocaka? Weitere Antworten – Jak dlouho se vaří maso z divočáka

Jak dlouho se vaří maso z Divocaka?
1Maso očistěte od zbytků blan, případně loje a nasolte, posypte kořením a to do něj dobře vetřete. 2Cibuli nasekejte na hrubo, dejte ji do pekáče i s masem a přikryjte víkem. 3Vložte do vyhřáté trouby na 180 stupňů a pečte asi dvě hodiny. 4V polovině doby pečení maso opatrně otočte a občas přelévejte výpekem.Postup přípravy receptu

Až se maso zatáhne a rozvoní, přihodíme protlak a hořčici. Pořádně promícháme a necháme malinko prosmažit. Přilijeme pivo a chvilku povaříme a trošku zredukujeme. Poté zalijeme vývarem a vaříme 25-30 minut v tlakáči (v hrnci cca 1,5 hodiny).Maso nakrájíme na větší kousky i s kostmi, osolíme a vložíme na sádlem vymazaný plech. Přidáme nahrubo nakrájenou cibuli, drcený česnek, nakrájenou mrkev, bobkový list, celý pepř a vložíme do rozehřáté trouby. Pečeme při teplotě 180°C, až je maso měkké a má zlatou barvu. Občas podlijeme zvěřinovým vývarem.

Jak naložit maso na guláš z divočáka : Na guláš je dobré maso ještě marinovat, a to cca 24 hodin. Použijte 150 ml oleje, 2 bobkové listy, 4 kuličky nového koření, čtyři jalovce, dva stroužky česneku, sůl a pepř. Pak už vařte a pečte podle chuti. Uvidíte, že nebudete vůbec litovat a pochutnáte si.

Kolik masa je z divočáka

Divočák nejvhodnější ke koupi má kolem 50 kilogramů živé hmotnosti, vyvržený pak váží kolem 30 kilogramů. Jeho cena se pohybuje zhruba okolo 1 500 korun. Po stažení a vykostění získá zákazník 15 až 20 kilogramů čistého masa. Zájemci si mohou nechat zpracovat i kůži zvířete.

Jak zpracovat maso z Divocaka : Maso můžete nakrájet na nudličky nebo medailonky a zprudka zatáhnout na rozpálené pánvi. Potom už jen stačí okořenit dle fantazie a přidat svou oblíbenou přísadu – lesní houby, červené víno, slaninu, brusinky. Z pečeně můžete připravit efektní roládu, naplnit ji bylinkami a anglickou slaninou nebo tradičnější nádivkou.

Maso můžete nakrájet na nudličky nebo medailonky a zprudka zatáhnout na rozpálené pánvi. Potom už jen stačí okořenit dle fantazie a přidat svou oblíbenou přísadu – lesní houby, červené víno, slaninu, brusinky. Z pečeně můžete připravit efektní roládu, naplnit ji bylinkami a anglickou slaninou nebo tradičnější nádivkou.

Zahuštěnou omáčku provaříme a dochutíme kořením, červeným vínem, česnekem a solí. Po dochucení a povaření omáčky vložíme maso a ještě krátce povaříme. Zdobíme červenou cibulí a špetkou tymiánu. Podáváme s chlebem nebo knedlíky.

Jak dlouho vařit maso na guláš

Doba přípravy vždy závisí na stáří a kvalitě masa. Pokud maso i po dvou hodinách nebude dost měkké, pokračujte další půl hodiny či hodinu. Nejdéle by však dušení mělo trvat 4 hodiny. Jestli bude i po takové době maso stále tuhé, evidentně se jedná o maso ze staršího kusu, které už nezměkne.Doporučujeme maso naložit na 1 – 2 dny do “mořidla”. Pod tímto strašidelným názvem se ukrývá směs červeného vína s kousky kořenové zeleniny a divokého koření (tymiánu, jalovčinek,…). Tradiční je úprava se šípkovou omáčkou, kterou připravíte z našeho šípkového džemu podle receptu na našem webu.Recepty z divočáka

  • Svíčková s fazolkami.
  • Plec z divokého prasete s hořčicovou omáčkou.
  • Koleno pečené na černém pivě
  • Svíčková se špenátem.
  • Kýta z divokého prasete s kořenovou zeleninou.
  • Svíčková na rozmarýnu.
  • Svíčková z divokého prasete s Chilli marinádou.
  • Kýta z divokého prasete s paprikou a rajčaty.


Z divokého prasete můžeme škvařit sádlo obdobně jako u domácího. Nejvhodnější jsou zasádlené kusy černé ulovené na podzim. Škvarky z divokého prasete jsou vynikající. Pozor ale na staré kusy černé a řijné kňoury.

Čím srazit pálivou chuť guláše : Pokud to pokrm unese, je možné neutralizovat takto překořeněné jídlo přidáním jakékoliv sladší ingredience. Typickým pohlcovačem pálivého je pak mléko, popřípadě brambory či mrkev, které jsou známé pro svoji schopnost absorbovat přebytečné množství některých typů koření.

Co vařit z divočáka : Recepty z divočáka

  1. Svíčková s fazolkami.
  2. Plec z divokého prasete s hořčicovou omáčkou.
  3. Koleno pečené na černém pivě
  4. Svíčková se špenátem.
  5. Kýta z divokého prasete s kořenovou zeleninou.
  6. Svíčková na rozmarýnu.
  7. Svíčková z divokého prasete s Chilli marinádou.
  8. Kýta z divokého prasete s paprikou a rajčaty.

Jak se vaří guláš z divočáka

Postup přípravy

  1. Cibuli a česnek oloupeme a nakrájíme na plátky.
  2. V tlakovém hrnci rozehřejeme olej s kouskem másla.
  3. Do hrnce přidáme plátky česneku.
  4. Když se maso zatáhne a rozvoní, přidáme protlak a hořčici.
  5. Poté zalijeme vývarem a vaříme 25-30 minut v tlakovém hrnci, v klasickém hrnci cca 1,5 hodiny.


Čím to je a jak můžete barvu guláše ovlivnit, to si řekneme v tomto článku. Prozradíme, že viníkem je cibule. Barvu guláše ovlivňuje cibule, respektive to, jak moc je v začátku usmažená. Čím tmavší bude v základu, tím tmavší bude výsledný guláš.Odleželou kýtu v pekáčku zprudka ze všech stran osmahneme na rozpáleném oleji, podlijeme vínem a vývarem, zakryjeme a v troubě předehřáté na 200 ºC pečeme asi 1,5 hodiny doměkka. Během pečení přeléváme výpekem a podle potřeby mírně podlijeme. Ke konci pečení snížíme teplotu na 180 ºC.

Jak zpracovat sádlo z divočáka : Syrové sádlo nakrájíme na malé kostky a dáme do kastrolu vyškvařit. Škvaření není náročné, probíhá poměrně rychle. Průběžně sbíráme vyškvařené sádlo do skleniček, které po zatuhnutí dobře uzavřeme. Nakonec nabíráme do sklenic lahodné škvarky.