Antwort Jak dlouho se ceka na MR? Weitere Antworten – Jak dlouho se čeká na MR
Nejdéle se čeká na magnetickou rezonanci, a to 30 dnů. Dva až tři týdny si počkáte na CT, do 15 dnů jsou lékaři schopni provést sono a do pěti dnů vyšetření mamografem. V sušické nemocnici, která má k dispozici pouze sonograf a rentgen, se podle mluvčího Pavla Pechouška na vyšetření čekat nemusí.Zhotovení jednotlivých obrazů a zhodnocení nálezu magnetické rezonance je však časově náročné. Proto obvykle není možné obdržet ihned výsledek. Vyšetřující pracoviště informuje Vašeho ošetřujícího lékaře během několika dnů (1 až 3) písemně nebo telefonicky.Čekací doba na vyšetření magnetickou rezonancí nebo CT může být jeden týden, ale také až půlrok. Doba se většinou odvíjí od počtu takových přístrojů v kraji.
Co si obléct na magnetickou rezonancí : Výrazný problém mohou působit kovové předměty v kapsách nebo na těle včetně šperků a dále pak syntetické látky, ze kterých je vyrobeno oblečení. Doporučujeme, abyste si na MR vyšetření vzali nejlépe bavlněné tričko, dámy podprsenku bez kovových háčků. Šperky zanechte doma, ev. je odložíte v uzamykatelné kabince.
Jaká je čekací doba na magnetickou rezonancí
Typická čekací doba je 3–5 pracovních dnů. Vyšetření v běžném režimu jsou objednávána dle provozních možností pro daný typ vyšetření.
Kolik stojí magnetická rezonance pro Samoplatce : Pro pojištěnce i samoplátce:
Pro samoplátce je cena vyšetření 5 000 Kč.
Napijte se před vyšetřením tak, abyste v žádném případě před vyšetřením neměli pocit žízně. Výjimkou je vyšetření v oblasti břicha – např. vyšetření jater, slinivky břišní a zejména žlučových cest (MR cholangiografie – MRCP), kdy byste neměli pít ani jíst alespoň 2 hodiny před vyšetřením.
Pacienti, kteří mají implantovaný kardiostimulátor, kochleární implantát (elektronické naslouchadlo voperované ve vnitřním uchu), neurostimulátor, pacienti s kovovými úlomky v oku a s ferromagnetickým materiálem v těle a taktéž pacientky v 1. trimestru těhotenství nesmí podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí.
Jak dlouho trvá vyšetření magnetickou rezonancí
Celková doba vyšetření na magnetické rezonanci se může pohybovat od 15 min. až do 1 hod., záleží na tom, jaké vyšetřovací sekvence je nutné udělat a zda je potřeba použít kontrastní látku. Samotný přístroj je vlastně “tunel“, do kterého pacient musí být více či méně zavezen pohyblivým vyšetřovacím stolem.Magnetická rezonance je skvělá k zobrazení měkkých tkání, u jejichž vyšetření pak není ani potřeba kontrastní látka. U CT je naopak měkká tkáň spíš taková nevýrazně šedá, takže MR v tom bude vždy lepší. CT je zase lepší na kostěné struktury, plus má výhodu, že je to vyšetření kratší.Zobrazení svalů, kloubů a kostí. Lze tedy odhalit drobné léze – (poranění menisků, vazů, chrupavek), obtížně diagnostikovatelné zlomeniny, detekce zánětlivých i nádorových změn skeletu a v neposlední řadě i vyšetření kloubů – ramenního, loketního, zápěstního, kyčelního, kolenního, hlezenního a malých kloubů ruky.
Kontrastní látka je pomocná látka používaná při rentgenovém vyšetření, popř. i při vyšetření ultrasonografickém nebo při magnetické rezonanci. Kontrastní látka více zachycuje rentgenové paprsky nebo jinak odráží ultrazvuk a umožňuje tak zobrazení orgánů, které by jinak nebylo možno zobrazit.
Co Nedelat před magnetickou rezonancí : Před vyšetřením magnetickou rezonancí není nutná speciální příprava. Je vhodné, abyste nebyli přejedeni, protože při MR vyšetření budete muset ležet na vyšetřovacím stole bez pohybu po delší dobu – cca od 20 do 50 minut. Je to vhodné pro vaše pohodlí i pro výsledky vyšetření.
Co nesmim před magnetickou rezonancí : Napijte se před vyšetřením tak, abyste v žádném případě před vyšetřením neměli pocit žízně. Výjimkou je vyšetření v oblasti břicha – např. vyšetření jater, slinivky břišní a zejména žlučových cest (MR cholangiografie – MRCP), kdy byste neměli pít ani jíst alespoň 2 hodiny před vyšetřením.
Jak dlouho je kontrastní látka v těle
Jodová kontrastní látka se vylučuje z 98% ledvinami a ze 2% žlučí, při normálně fungujících ledvinách vyloučíte z těla přibližně 60% této látky do 3 hodin po vyšetření a cca 94% této látky do 24 hod.
Nežádoucí účinky kontrastních látek
- anafylaxe, bronchospasmus, hypotenze, vazovagální reakce, nevolnost, zvracení, erytém,
- kontrastní nefropatie:
- Biguanidy: riziko laktátové acidózy, doporučeno dočasně vysadit.
- Nekorigovaná hypertyreóza: kontrastní látka může vyvolat tyreotoxickou krizi.
Kontrastní látka se může aplikovat přímo do tělesné dutiny (zažívací trakt, močový měchýř, ale např. i vývody různých žláz). Při podání do žíly se kontrastní látka kumuluje (hromadí) ve specifickém orgánu (např. v ledvině), při podání do tepny (angiografie) se zobrazí tepenné cévní řečiště a příslušné kapiláry.
Kdy se pije kontrastní látka : Před CT vyšetřením břicha a pánve je někdy třeba naplnit trávicí trubici vodou či ředěnou kontrastní látkou, aby byla dobře odlišitelná od ostatních struktur. Podává se voda, event. s přídavkem kontrastní látky, kterou pacient pije, dle vyšetřované oblasti, průběžně po dobu obvykle 30 až 60minut před vyšetřením.