Antwort Jak dlouho lze vrátit zboží bez udani duvodu? Weitere Antworten – Kdy můžu vrátit zboží bez udání důvodu

Jak dlouho lze vrátit zboží bez udani duvodu?
Dle § 1829 odst. 1 občanského zákoníku je možné do 14 dnů zakoupené zboží vrátit, a to bez udání důvodu. Nárok na využití této lhůty mají ale pouze spotřebitelé, nikoliv ti, kdo nakupují v rámci své obchodní činnosti.Odstoupí-li spotřebitel od smlouvy, musí mu prodejce vrátit veškeré peněžní prostředky, včetně nákladů na dodání zboží (typicky poštovné), které od něho na základě smlouvy obdržel. Nejzazší lhůta je 14 dnů po odstoupení. Zákon dokonce určuje způsob vracení.Je vaším právem od smlouvy uzavřené mimo obchodní prostory odstoupit do 14 dnů od převzetí zboží. Nesmí se však jednat o situaci, kdy je to zákonem vyloučeno. Odstoupení od smlouvy je možné i předtím, než si zboží převezmete. V žádném případě prodávající nesmí spojit toto právo s jakoukoli sankcí.

Kdy má zákazník právo na vrácení peněz : Prodejce odpovídá za vady, které byly na věci při převzetí a má se za to, že vada, která se vyskytne do 6 měsíců, byla na věci už v době převzetí. Nárok na výměnu věci (nebo její součásti), pokud to není povaze vady nepřiměřené nebo neúměrné (např. vadu lze snadno odstranit ihned), jinak oprava (odstranění vady).

Které zboží nelze vrátit

Odstoupení od smlouvy není možné například v případě:

  • zboží vytvořeného na míru (šperky s gravírováním, fotokalendář apod.),
  • zboží, které podléhá rychlé zkáze (jídlo apod.),
  • zboží v uzavřeném obale, které bylo z obalu vyndané a z hygienických důvodů už ho není možné vrátit (zubní kartáček apod.),

Kdy je možné odstoupit od kupní smlouvy : Spotřebitel má právo od smlouvy odstoupit bez jakékoliv sankce a bez udání důvodu do 14 dnů od převzetí zboží. V souladu s evropskou směrnicí o právech spotřebitelů tak může učinit i před převzetím zboží (pozor ale na výjimky z tohoto práva).

Odstoupení od smlouvy není možné například v případě:

  • zboží vytvořeného na míru (šperky s gravírováním, fotokalendář apod.),
  • zboží, které podléhá rychlé zkáze (jídlo apod.),
  • zboží v uzavřeném obale, které bylo z obalu vyndané a z hygienických důvodů už ho není možné vrátit (zubní kartáček apod.),


Čeští spotřebitelé již dávno vědí, že pokud nakupují v e-shopu, mohou od uzavřené smlouvy odstoupit bez uvedení důvodu, a to do 14 dnů od převzetí zboží.

Kdy není možné odstoupit od smlouvy do 14 dnů

Odstoupit ve lhůtě 14 dnů nelze ani v případě, kdy dodané zboží bylo nenávratně smíseno s jiným zbožím. Tak tomu může být například, pokud již před malováním smícháte dodanou bílou pokojovou barvu s jiným odstínem.Pokud se jakákoliv vada zboží projeví v průběhu záruční doby, má zákazník ze zákona právo jej reklamovat. Reklamace zboží je možná ve lhůtě do dvou let od nákupu v obchodě nebo od převzetí v případě nákupu na internetu. Záruka se ovšem vztahuje jen na problémy, které jsou způsobeny výrobcem.Jakmile dojde k uzavření smlouvy mezi prodávajícím a kupujícím, lze od ní odstoupit pouze ve dvou případech. V občanském zákoníku § 2002 je stanoveno, že od smlouvy lze odstoupit v případě, že si to obě strany ujednaly, nebo pokud se jedná o porušení smlouvy podstatným způsobem.

Za podstatné porušení KS se považuje takové, že kdyby druhá strana znala tuto skutečnost před podepsáním KS, nedošlo by k uzavření KS. V případě podstatného porušení KS, má druhá strana právo odstoupit od KS a požadovat náhradu, v některých případech i ušlý zisk.

Kdy je kupní smlouva neplatná : Relativní neplatnost nelze namítat kdykoli, zákon tradičně stanovuje promlčecí lhůtu, která činí 3 roky. Právní jednání je absolutně neplatné, pokud se zjevně příčí dobrým mravům, anebo odporuje zákonu a zjevně narušuje veřejný pořádek. To platí i tehdy, pokud právní jednání zavazuje k plnění od počátku nemožným.

Kdy je možné odstoupit od smlouvy : Spotřebitel má právo od smlouvy odstoupit bez jakékoliv sankce a bez udání důvodu do 14 dnů od převzetí zboží. V souladu s evropskou směrnicí o právech spotřebitelů tak může učinit i před převzetím zboží (pozor ale na výjimky z tohoto práva).

Jak dlouho mám na vrácení zboží Zalando

Díky našim podmínkám je vrácení zboží zdarma, na vrácení položek máte 100 dnů ode dne doručení. Pokud chcete zboží například v jiné velikosti, střihu nebo barvě, jednoduše vraťte původní položku (peníze vám vyplatíme zpět) a objednejte si ji znovu. Pro více informací o tom, jak vrátit objednávku, klikněte sem.

V případě, že chce zákazník zboží vrátit, musí obchodníkovi jasně oznámit, že využívá své právo na odstoupení od smlouvy. To může udělat například zasláním e-mailu nebo vyplněním online formuláře na webu obchodníka. Zákazník musí odstoupení od smlouvy obchodníkovi oznámit do 14 dnů poté, co zboží převezme.Zboží můžete reklamovat zpravidla u prodávajícího, a to jak osobně, tak poštou. Pokud v záručním listě nebo v potvrzení o povinnostech prodávajícího z vad zboží najdete uveden konkrétní servis a zboží chcete opravit, můžete se s reklamací obrátit i na něj.

Na co má nárok kupující při podstatném porušení smlouvy : Nároky kupujícího při podstatném porušení smlouvy jsou:

odstranění vady dodáním nové věci bez vady nebo dodáním chybějící věci, odstranění vady opravou věci, přiměřená sleva z kupní ceny, odstoupení od smlouvy.