Antwort Jak Delime pravni skutecnosti? Weitere Antworten – Jak dělíme právní jednání
Právní úkony se rozlišují na jednostranné, které mohou být založeny autonomním jednáním jedné osoby (např. výpověď smlouvy nebo závěť), a vícestranné, které vznikají až souhlasným projevem vůle několika účastníků právního úkonu (typicky smlouva).Subjektivní právní skutečnosti jsou tedy takové, které závisí na vůli člověka: ten může buď jednat v souladu s právem (pak o jeho jednání hovoříme jako o právním jednání), nebo může jednat rozporu s právem (protiprávní jednání).Protiprávní jednání (delikt) je porušení práva, které způsobuje bez ohledu na vůli delikventa (a zpravidla proti ní) určité sankční důsledky, např. právo poškozeného na náhradu škody nebo odpovědnost za přestupek.
Co jsou prvky právního vztahu : Prvky právního vztahu
Základním prvkem každého právního vztahu jsou jeho subjekty, tedy osoby zavázané vzájemnými povinnostmi a oprávněné k vzájemným právům. Subjektem může být jak fyzická osoba, tak osoba právnická, ale i stát. Aby šlo o subjekt způsobilý, musí mít právní osobnost.
Na co se dělí právo
Právní odvětví
V soukromém právu jsou nejdůležitějšími právními odvětvími občanské právo, rodinné právo, obchodní právo a lze sem zařadit i pracovní právo. V oblasti veřejného práva pak jde zejména o ústavní právo, trestní právo, správní právo a finanční právo.
Jak dělíme právní normy : Podle povahy regulace (či podle povahy dispozice) můžeme rozlišit právní normy dovolující, zakazující a přikazující. Ty se odlišují podle normativní modality a důležité uvědomit si, že byť je ustanovení často důležitým kritériem pro takové určení, někdy samo nestačí a je nutné použít další informace.
Občanský zákoník č. 89/2012 Sb. [11] používá výrazu „právní jednání“ samozřejmě ve stejném významu jako byl v OZ 1964 užíván výraz „právní úkon“. Totiž tak, že právním jednáním se rozumí takové chování subjektu práva (osoby), které je – podle ustanovení objektivního práva – schopno (mocno) vyvolat právní následky.
Každé jednání, které je v rozporu se zákonem, jiným právním předpisem. Může jít rovněž o porušení povinnosti vyplývající ze závazkového právního poměru.
Kdy se jedná o přestupek a kdy o trestný čin
Pro posouzení, zda se v konkrétním případě jednání posoudí jako přestupek nebo jako trestný čin, je rozhodující výše způsobené škody na cizím majetku. Pokud je škoda vyšší než 10 000 Kč, bude se jednat o trestný čin. V ostatních případech jde zpravidla o přestupek.Deliktní způsobilost je způsobilost nést následky chování, které je v rozporu s právním řádem. Deliktní způsobilost mají všechny právnické osoby a ty osoby fyzické, jejichž mentální schopnosti a momentální duševní stav dovolují, aby fyzická osoba rozpoznala protiprávnost svého jednání a mohla je ovládnout.vlastnictví působí vůči všem (erga omnes), je tedy (absolutním subjektivním) právem, nikoli právním vztahem. Právní vztah s orgánem veřejné moci možný není, např. daňový dluh nebo dluh na sociálním pojištění právním vztahem není.
Materiální znaky: normativnost (regulativnost), všeobecná závaznost, obecnost, vynutitelnost státem. Formální znaky odrážejí zejména proces tvorby právní normy a její vnější podobu. Výrazná a silná pozice právní normy vyžaduje, aby bylo možné zjistit, že dané pravidlo skutečně vydala a/nebo garantuje státní moc.
Kdo má právní osobnost : Osoby jsou fyzické (lidé) a právnické. Každý, kdo je osobou, je způsobilý mít soukromá práva a povinnosti, má právní osobnost.
Co je to právní skutečnost : Právní skutečnost je podmínka, se kterou zákon spojuje vznik, změnu či zánik subjektivních práv a povinností. Právní skutečnosti se dělí : (1) ty, které spočívají v lidském chování (subjektivní právní skutečnosti) a (2) ty, které v lidském chování nespočívají (objektivní právní skutečnosti).
Jak se dělí právo
Za základní právní odvětví našeho právního řádu jsou považována odvětví práva ústavního, občanského, obchodního, trestního a správního. Právo se člení podle dalších kritérií na právo vnitrostátní (národní), právo mezinárodní a v souvislosti s procesem evropské integrace také právo evropské.
Materiální znaky: normativnost (regulativnost), všeobecná závaznost, obecnost, vynutitelnost státem. Formální znaky odrážejí zejména proces tvorby právní normy a její vnější podobu. Výrazná a silná pozice právní normy vyžaduje, aby bylo možné zjistit, že dané pravidlo skutečně vydala a/nebo garantuje státní moc.Absolutní neplatnost znamená, že právní jednání sice existuje, ale je pro vady neplatné. K této neplatnosti přitom soud v případě soudního řízení přihlédne i bez návrhu, tedy aniž by zaměstnanec či zaměstnavatel museli aktivně tvrdit, že právní jednání je neplatné.
Kdy clovek ziskava právní osobnost : U fyzických osob vzniká jejich právní osobnost narozením a zaniká smrtí (§ 23 OZ). Jiným způsobem nemůže být nikdo své právní osobnosti zbaven, nelze se jí ani vzdát (§ 16 OZ). Má ji i počaté dítě, narodí-li se živé (tzv. nasciturus).