Antwort Jak dýchali trilobiti? Weitere Antworten – Kam na trilobity skryje

Jak dýchali trilobiti?
Vemte své děti do jednoho z největších nalezišť trilobitů a jiných prvohorních fosílií, které se nachází v malé obci Skryje mezi Berounem a Rakovníkem. Na místě si můžete najít svého vlastního trilobita, zajít se podívat na zříceninu hradu Týřov nebo se toulat údolím Zbirožského potoka směrem ke Skryjským jezírkům.Trilobiti žili většinou při dně a spíše než plaváním se pohybovali kráčením. Měli článkované tělo pokryté exoskeletem, který v průběhu růstu svlékali. Zjednodušeně řečeno je jejich tělo tvořeno hlavou (cephalon), trupem (thorax) a zadečkem (pygidium). Měli mnoho dvouvětevných nohou se žábrami.Poslední trilobiti patrně vyhynuli na konci prvohor během katastrofy na rozhraní permu a triasu (před 252 miliony let).

Kde lze najít trilobity : trilobity, omezíme se pouze na horniny prvohorního stáří, konkrétně pak na horniny staré přibližně 525 až 250 milionů let. Z dřívější a ani pozdější doby žádné trilobity totiž neznáme. Jejich hledání v mladších či starších sedimentárních horninách by tedy nemělo smysl.

Jak je starý Trilobit

První trilobiti se objevili před 521 miliony let v nejstarším období prvohor kambriu, ti poslední zahynuli před 251 miliony let při hromadném vymírání na rozhraní prvohor a druhohor.

Kam na trilobity v Praze : K nejznámějším patří naleziště na území páté městské části, tedy lokality v Prokopském a Dalejském údolí, údolí mezi Velkou Chuchlí a Slivencem či Radotínské údolí. Opomenout nelze ani skalní defilé mezi Barrandovským mostem a Malou Chuchlí.

Ikoničtí pravěcí členovci trilobiti vyhynuli asi před 250 miliony lety během hromadného vymírání na rozhraní permu a triasu. Na fosilním záznamu se často nacházejí nejen osamocení jedinci, ale celé populace, které během jediného okamžiku zahubila nějaká místní pohroma – například vlna sedimentů hnaná bouří.

Za zkamenělinami se nemusíte vydávat do exotických zemí. Také u nás existují geologicky pestré oblasti, kde lze nalézt pozůstatky prehistorických organismů. K takovým místům patří okolí Koněpruských jeskyní v Českém krasu, zejména již nevyužívaný Houbův lom, kde je možné fosilie i sbírat.

Jak najít zkamenělinu

Nejlepší asi bude, pokud se s dotazem obrátíte například na nejbližší regionální muzeum, kde je k dispozici paleontolog případně geolog (či na jinou obdobnou regionální instituci). Dále se můžete obrátit na instituce zabývající se paleontologickým výzkumem.Trilobiti se pravděpodobně líhli z vajíček a nejmenší jedinci dosahovali velikosti sotva půl milimetru. V České republice nacházíme na některých místech dokonale zachované drobounké zkameněliny trilobitích larev (viz foto ze skenovacího elektronového mikroskopu), jejichž stáří se pohybuje okolo 500 milionů let.Amoniti jsou vyhynulí draví hlavonožci žijící v mořích od devonu do konce křídy, kdy je vyhubil stejně jako dinosaury pád meteoritu. V mořských usazeninách se do dnešních dnů dochovaly schránky amonitů tvořené z uhličitanu vápenatého (aragonitu).

K takovým místům patří okolí Koněpruských jeskyní v Českém krasu, zejména již nevyužívaný Houbův lom, kde je možné fosilie i sbírat. V místě prvohorního moře se dosud našlo na 500 druhů podobně dochovaných dávných tvorů, včetně lilijic, korálů, ramenonožců, mechovek, trilobitů a plžů.

Kde najít v Česku fosilie : Zkamenělý Radotín. Okolí Radotína a Lochkova je proslulé nálezy zkamenělin již od dob Joachima Barranda. Lochkov má dokonce ve znaku schránky stočených hlavonožců… ti jsou zde totiž všude.

Kde najít fosilie v ČR : K takovým místům patří okolí Koněpruských jeskyní v Českém krasu, zejména již nevyužívaný Houbův lom, kde je možné fosilie i sbírat. V místě prvohorního moře se dosud našlo na 500 druhů podobně dochovaných dávných tvorů, včetně lilijic, korálů, ramenonožců, mechovek, trilobitů a plžů.

Kde najit Amonit

Okolí Kouřimi je tak stále jediným místem v České republice, kde lze tyto výjimečné amonity nalézt a tvoří nejsevernější hranici rozšíření tohoto druhu ve střední Evropě.