Antwort Jaké údaje se zapisují do živnostenského rejstříku? Weitere Antworten – Jaké osoby se zapisují do živnostenského rejstříku

Jaké údaje se zapisují do živnostenského rejstříku?
Do tohoto rejstříku se povinně zapisují všichni noví živnostníci, resp. zápis je součástí celého procesu zahájení podnikatelské činnosti. Toto pravidlo platí pro fyzické i právnické osoby, z čehož vyplývá, že v rejstříku naleznete všechny držitele živnostenského oprávnění.Právnická osoba nemusí ustanovovat odpovědného zástupce. Jak ohlásit živnost Ohlášení je možné podat osobně u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu – centrálního registračního místa (CRM), zaslat tomuto úřadu poštou nebo elektronicky (se zaručeným elektronickým podpisem nebo do datové schránky tohoto úřadu).Obchodní rejstřík je veřejný rejstřík, do kterého se zapisují zákonem stanovené údaje o podnikatelích, jako je např. firma, sídlo, předmět podnikání nebo společníci. Každý do něj může nahlížet a pořizovat si z něj výpisy.

Co najdu v živnostenském rejstříku : *Živnostenský rejstřík je informačním systémem veřejné správy, ve kterém jsou evidovány údaje statistického a evidenčního charakteru související s provozováním živnosti. Velká část údajů je veřejná, obsahuje ale také údaje neveřejné (například údaje o bydlišti, místě pobytu na území ČR, rodných číslech apod.).

Co obsahuje živnostenský list fyzické osoby

Do živnostenského listu bylo nutné uvést své jméno a příjmení, rodné číslo, IČ, předmět podnikání, bydliště (u zahraniční fyzické osoby místo pobytu v České republice, pokud byl povolen, příp. umístění organizační složky, byla-li zřízena), místo podnikání, sídlo a umístění organizační složky podniku.

Co je potřeba k zápisu do obchodního rejstříku : K zápisu potřebujete:

  1. vyplněný formulář „Návrh na zápis do obchodního rejstříku“,
  2. doklady o založení (společenská smlouva / zakladatelská listina),
  3. doklady o splacení základního kapitálu, pokud je vyšší než 20 000 Kč (prohlášení správce vkladu / potvrzení banky).

Jak získat živnostenský list

  • vyplněný jednotný registrační formulář,
  • občanský průkaz,
  • jednorázový správní poplatek ve výši 1 000 Kč,
  • případné doklady prokazující vaši kvalifikaci,
  • výpis z katastru nemovitostí nebo nájemní smlouvu (pokud sídlo podnikání není shodné s vaší adresou trvalého bydliště).


Do obchodního rejstříku se zapisují podnikatelské subjekty – obchodní společnosti a družstva, podnikající fyzické osoby, které o to požádají, nebo ze zákona ty, které mají podle výše příjmů tuto povinnost.

Co se posílá na obchodní rejstřík

V souladu s § 21 zákona o účetnictví jsou osoby zapsané v obchodním rejstříku povinny zveřejnit účetní závěrku. Pokud to vyžaduje zákon o účetnictví nebo zvláštní právní předpis také výroční zprávu.Zápis do veřejného rejstříku je nutný ke vzniku právnické osoby různých forem, tak aby mohla tato osoba uzavírat právní jednání a aby mohla nabývat práv a povinností. Bez zápisu do veřejného rejstříku to není možné. Rejstříkovými soudy jsou krajské soudy (s výjimkou Krajského soudu v Praze) a Městský soud v Praze.Svoje údaje v Registru živnostenského podnikání si můžete zkontrolovat na www.rzp.cz. Obecně platí, že lze obnovit živnostenské oprávnění přes datovou schránku. Postačí vyplnit formulář změnový list a doručit jej na jakýkoliv živnostenský úřad v ČR. Formulář a více informací naleznete na www.praha4.cz.

Vydat se můžete na kterýkoliv živnostenský úřad, bez ohledu na to, kde bydlíte. S sebou si nezapomeňte: doklad totožnosti (občanský průkaz), 1 000 Kč na poplatek za založení živnosti.

Jaký je rozdíl mezi živnosti volnou a vázanou : Živnosti ohlašovací jsou rozděleny do tří skupin, patří sem živnosti řemeslné, živnosti vázané a živnost volná. Pro prvé dvě, tedy živnost řemeslnou a vázanou, je kromě všeobecných podmínek ještě stanovena podmínka odborné způsobilosti, u živnosti volné odborná způsobilost vyžadována není.

Co se zapisuje do veřejného rejstříku : Veřejnými rejstříky jsou spolkový rejstřík, nadační rejstřík, rejstřík ústavů, rejstřík společenství vlastníků jednotek, obchodní rejstřík a rejstřík obecně prospěšných společností. Do veřejného rejstříku se zapisují zákonem stanovené údaje o právnických a fyzických osobách.

Co se musí zveřejnit v obchodním rejstříku

Jedná se o veřejný seznam, do kterého se zapisují zákonem stanovené údaje o subjektech, kterým to ukládá zákon. Obchodní rejstřík vede rejstříkový soud podřízený ministerstvu spravedlnosti. Uvádí se zde základní identifikační údaje o subjektu, předmět jeho činnosti, statutární orgány a další informace.

Začínáte s živností Na tyto věci si dejte pozor

  1. Nepodceňte účetnictví Po přechodu na „volnou nohu“ už nad vámi nebude držet ochrannou ruku účetní vašeho dosavadního zaměstnavatele.
  2. Mějte faktury v absolutním pořádku.
  3. Zajděte do zdravotní pojišťovny.
  4. Nezapomeňte na sociální pojištění
  5. Nenaleťte podvodníkům.

Živnostenský list obsahuje jméno a příjmení (resp. název firmy), rodné číslo, trvalé bydliště, identifikační číslo a údaje o živnostenském oprávnění, tedy předmět podnikání a datum vzniku. Pokud v průběhu podnikání změníte například adresu nebo příjmení, stačí změnu nahlásit pouze na živnostenském úřadě.

Co je zápis v rejstříku : Zápis do veřejného rejstříku je nutný ke vzniku právnické osoby různých forem, tak aby mohla tato osoba uzavírat právní jednání a aby mohla nabývat práv a povinností. Bez zápisu do veřejného rejstříku to není možné. Rejstříkovými soudy jsou krajské soudy (s výjimkou Krajského soudu v Praze) a Městský soud v Praze.