Antwort Jaké bylinky jsou vhodné na balkon? Weitere Antworten – Jaké bylinky pěstovat na balkoně

Jaké bylinky jsou vhodné na balkon?
Pěstování bylinek na balkoně

Pokud máte balkon orientovaný na jih, bude se tam skvěle dařit středomořským bylinkám, jako jsou oregano, tymián, šalvěj, bazalka a rozmarýn. Potřebují totiž přímé sluníčko. Balkon na východ či západ ocení rostlinky, které mají raději polostín. Například meduňka, máta a stévie.Co lze pěstovat na balkoně

Dobře se na balkónech daří ředkvičkám, hrášku, fazolkám, mrkvi i kedlubnám. Nenáročný na pěstování je salát, převislé jahody, měsíční jahody, kanadská borůvka nebo cukety. Větší nádoba na balkóně umožní i pěstování speciálně upravených druhů ovocných stromů.Máta v květináči potřebuje pravidelnou a přiměřenou zálivku a během léta ji několikrát přihnojíme organickým hnojivem. Máta bude prospívat na jednom místě minimálně 3 roky. Poté je vhodné ji přesadit. Čas od času je třeba trs razantně sestřihnout, aby máta znovu obrazila.

Jak zazimovat bylinky na balkoně : Jestli nemáte zahradu, ale bylinky jste pěstovali na balkoně nebo parapetu svého bytu, s prvními mrazíky je přeneste domů. Vyberte jim chladnější místnost, kam jde dostatek světla. Ideální teplota je kolem 10 až 20 °C. Bylinky v květináči pravidelně zalévejte, stačí jednou za týden.

Kdy dát na balkon bylinky

Na předpěstování teplomilných bylinek doma v teple za oknem je v dubnu již nejvyšší čas, ty méně choulostivé můžete zasít i později a květináče dát rovnou ven. Zakoupené sazeničky umístěte trvale na balkon raději až po 15. květnu, kdy již obvykle nehrozí přízemní mrazy.

Které byliny se nesmí kombinovat : Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.

Které rostliny mohou zůstat na balkoně přes zimu

  • vřes, vřesovec, jehličnany.
  • kapradiny máta, rozmarýn, mateřídouška.
  • břečťan většina skalniček.


Vysazujte je od března do října. Zvídaví a zkušení vyzkouší pěstování ze semínka. Je ale nutné obrnit se trpělivostí, rostou pomalu a seje se už v lednu nebo v únoru. Když si obstaráte nakvétající silné sazenice, letošní úrodu nezmeškáte.

Jak zazimovat mátu v květináči

Květináče můžete před zimou zapustit do země, pokud máte tu možnost – v opačném případě izolujte jak dno, tak stěny nádob polystyrenem nebo bublinkovou fólií. Pro dodatečnou izolaci a estetičtější vzhled můžete jako svrchní vrstvu přidat jutový pytel nebo rákosovou rohož.Maliny balkon milují, protože na balkonu jsou chráněny proti silným větrům a tím nehrozí jejich poškození. Malina potřebuje slunce a vzduch, proto umístěte květináč na slunné nebo polo slunné místo (naší malině vyhovuje poloslunné místo nejvíce), kde bude rostlina dostávat alespoň 5 hodin denního slunečního svitu.Mezi mrazuvzdorné bylinky patří například máta, šalvěj, meduňka, levandule, libeček, tymián nebo pažitka.

Bylinky, které nesnáší zimu, si můžete přenést do květináčů za okno a pěstovat podobně jako pokojovky. Umístíte-li je do chladnější místnosti (okolo 15 °C), nebudou přes zimu růst, ale na jaře budou silnější.

Které bylinky mohou být spolu : Mezi bylinky, které preferují sucho a plno slunce, patří tymián, šalvěj, rozmarýn, oregano, estragon a bazalka. Tyto bylinky můžete pěstovat vedle sebe bez obav. Mají podobné nároky na pěstování a skvěle se doplňují jak ve vůni, tak v použití v kuchyni.

Jaké bylinky zasadit spolu : Mezi bylinky, které preferují sucho a plno slunce, patří tymián, šalvěj, rozmarýn, oregano, estragon a bazalka. Tyto bylinky můžete pěstovat vedle sebe bez obav. Mají podobné nároky na pěstování a skvěle se doplňují jak ve vůni, tak v použití v kuchyni.

Jak správně kombinovat bylinky

Směs důkladně promícháme. Není pravidlem, že hlavní byliny musíme do směsi dát největší množství. Právě v případě pelyňku by směs asi nebyla k pití, proto použijeme raději menší množství. Do jedné směsi nedáváme bylinky, které se musí například vařit (kořeny), spolu s bylinkami, ze kterých se připravuje nálev.

Byliny vyžadují 4 až 5 hodin přímého slunečního svitu.

Bylinám a zelenému koření pěstovaným v zimě za oknem svědčí teplota od 16 do 18 °C. Byliny zalévejte až tehdy, když je povrch substrátu suchý. Při pěstování v květináčích jsou nároky na výživu vyšší než na záhonu.Krásně se na zimní truhlíkovou výsadbu hodí např. hebe, brsleny, libavky (krásné červené kuličky si drží až do jara), břečťan, barvínek, cesmíny, zakrslé jehličnany či vřesy a vřesovce. Rostlinky najdete ve fotogalerii. Všem těmto rostlinám nevadí mráz, ale je nutné je přes zimu zalévat.

Jakou Odrudu jahod na balkon : Které odrůdy jahodníku se osvědčily na balkoně

Jak už jsme zmínili, je nejlepší vybírat mezi stáleplodícími převislými odrůdami. Pak můžete volit buď velkoplodé odrůdy, nebo lesní jahody. Mezi kvalitní velkoplodé patří Mara de Bois, která je oblíbená pro menší až střední kulaté červené plody, které jsou velmi sladké.