Antwort Jaká byla Libuše? Weitere Antworten – Kdo to byla Libuše

Jaká byla Libuše?
Libuše (lat. Lubossa) je jedna z dcer vojvody Kroka, mytická česká kněžna a manželka Přemysla Oráče, pramáti dynastie Přemyslovců. Proslula také jako věštkyně a předpověděla slávu města Prahy, které založila.Pověst o založení Prahy tvrdí, že vznik města předpověděla mýtická kněžna Libuše svým slavným proroctvím: „Vidím město veliké, jehož sláva se bude dotýkat hvězd. Tak daleko, kam se dojde za jeden den, je v lese místo, tam když přijdete, najdete muže, jak vyrábí ze dřeva práh.Libuše – první panovnice. Národu mj. vyvěštila vládce a sobě manžela Přemysla Oráče.

Kam Libuše vypravila poselstvo : Vypravila tedy slavné poselství k Přemyslovi, zemanu stadickému, podávajíc mu i ruky své, i panování nad Čechami. Poslové nalezli ho, an oral na roli, která až podnes rolí královskou sluje.

Co pronesla Libuše

Jedním z nejpamátnějších míst českého národa je pražský Vyšehrad. Pověst praví, že právě odtud pronesla kněžna Libuše svou slavnou věštbu – „Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká! “ –, a předpověděla tak Praze vskutku slibnou budoucnost.

Jaká byla Teta : Teta byla pohanskou kněžkou a prý mluvila s duchy. Některá data mohou pocházet z datové položky. Kosmas ve své kronice líčí tři Krokovy dcery, přičemž o té prostřední, Tetě (Tethka), píše, že „zavedla pověrečnou nauku a učila modloslužebným řádům“.

Dívčí válka je příběh o vzpouře českých žen proti mužům. Ženy se po smrti kněžny Libuše pod vedením dívky jménem Vlasta opevní na hradě Děvín proti Vyšehradu (Chrastenu). Součástí pověsti je i příběh o Ctiradovi a Šárce. Ctirad se stane obětí léčky, kterou Vlasta nastraží v podobě spoutané Šárky.

Libuše u vytržení, jako by manžela, družiny nebylo, vztáhla ruce k modravým stráním za řekou, a hledíc na les táhlého vrchu, mluvila prorockým duchem: „Město vidím veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat. Tam v lese je místo, třicet honů odtud vzdálí, Vltava řeka je obíhá.

Odkud Libuše věštila slávu

Od studánky měla Libuše pronést věštbu o Praze

“ Známá slova, jimiž věštila bájná kněžna Libuše slávu Prahy, zná díky Jiráskovi skoro každý. Odtud měla vyslat posly k Přemyslovi do Stadic.Kněžna Libuše převzala vládu po otci. Byla velice moudrá a nejen to: uměla věštit, předpovídat, co se stane. Vyšla si třeba k řece Vltavě, jen tak se rozhlédla po blátivých březích a hned spustila:,,Vidím město veliké, jeho sláva se bude hvězd dotýkat…!"Dne 16. ledna 1969 se zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze. S rozsáhlými popáleninami byl převezen do nemocnice, kde po třech dnech zemřel.

Kazi je postava z českých pověstí, dcera Kroka, sestra Tety a Libuše, známá je především jako kouzelnice a léčitelka. První zmínka o ní pochází z Kosmovy kroniky z počátku 12.

Kolik měl Krok dcer : Krok měl tři dcery. Nejstarší Kazi, kterou od malička lákaly kytičky a bylinky a jejich léčivá moc. Rozumbrada Teta dumala a přemýšlela o moci božstev. A nejmladší byla Libuška.

Co to je Teta : Slovo teta ve svém základním významu označuje příbuznou ženského pohlaví, zejména sestru otce nebo matky anebo manželku, či partnerku otcova nebo matčina bratra.

Jak skončila Dívčí válka

Ctirad se stane obětí léčky, kterou Vlasta nastraží v podobě spoutané Šárky. Podle varianty pověsti pak nešťastná Šárka skončí svůj život v Divoké Šárce skokem ze skály, nazývané od té doby Dívčí skok.

Libuše
Původ slovanský
Jméno v Česku
Četnost v Česku 53 586
Pořadí podle četnosti 28.

Najdete zde třicetpět pověstí: O Čechovi, O Krokovi a jeho dcerách, O Bivojovi, O Libuši, O Přemyslovi, Libušina proroctví, Dívčí válka, O Křesomyslu a Horymírovi, Lucká válka, Durynk a Neklan, O králi Svatoplukovi, O králi Ječmínkovi, Praporec sv. Václava, O Bruncvíkovi a další.

Kdy zemřel Krok : Krok (vojvoda)

Krok
Úmrtí 709
Předchůdce Praotec Čech
Nástupce Přemysl Oráč a Libuše
Potomci Libuše, Teta a Kazi