Antwort Jak často se musí kontrolovat hasicí přístroj? Weitere Antworten – Jak často se kontroluji hasicí přístroje

Jak často se musí kontrolovat hasicí přístroj?
246/2001 Sb. o požární prevenci každé tři roky absolvovat dílenský servis (údržbu), při které se provádí periodická tlaková zkouška nádob a další úkony k zajištění jejich bezvadné funkčnosti pro další období. U ostatních druhů hasicích přístrojů se servisní údržba provádí každých 5 let.Aby se hasivo dostalo ven z přístroje, je jeho nádoba naplněna výtlačným plynem, který způsobí, že po otevření ventilu je hasivo vytlačeno ven. U některých přístrojů je hasivem sám plyn (viz dále). Je třeba si uvědomit, že běžné hasící přístroje, které známe, hasí zhruba 30-40 vteřin.Ceník provedených výkonů:

Hasicí přístroje
Revize hasicího přístroje dle typu přístroje/ks 35-49,- Kč
Tlaková zkouška 3letá – vodní 349,- Kč
Tlaková zkouška 3letá – vzduchopěnový 349,- Kč
Tlaková zkouška 5letá – práškový 428,- Kč

Po jakou minimální dobu vydrží hasit hasicí přístroj práškový PG GS 6kg prášku : VAROVÁNÍ

Hasební schopnost 34A, 183B, C
Hasivo ABC 6 kg
Hmotnost [kg] 9,8 kg
Minimální doba činnosti [s] 12 s
Průměr lahve [mm] 162 mm

Jak často se provádí kontrola provozuschopnosti hasicích přístrojů

Majitel hasicích přístrojů je povinen zajistit 1x ročně jejich kontrolu provozuschopnosti (revize). Kontrola provozuschopnosti musí být provedena odbornou firmou.

Jak často se provádí kontrola provozuschopnosti u hasicích přístrojů 1x ročně a po každém použití : a) vyhlášky č. 246/2001 Sb. o požární prevenci jsou hasicí přístroje považovány za požárně bezpečnostní zařízení pro omezení šíření požáru. Podle této vyhlášky je nutné provádět na těchto zařízeních pravidelné kontroly provozuschopnosti ve lhůtě 1x ročně nebo při pochybnosti o jeho provozuschopnosti.

1x za 3 roky v případě vodních a pěnových hasicích přístrojů 1x za 5 let v případě ostatních hasicích přístrojů (např. práškový, sněhový CO2)

Kontrola hasicích přístrojů se provádí dle předpisů o požární ochraně nejméně jednou za rok. Výrobce však může v dokumentaci (návodu) k hasicímu přístroji roční lhůtu zkrátit, ale nikdy ne prodloužit. Kontrolu je dle předpisů o požární ochraně nutno provést rovněž po každém použití hasicího přístroje.

Kdo může dělat revize hasicích přístrojů

Kontrolu, údržbu a opravu může provádět pouze oprávněná osoba, která opatří hasicí přístroj plombou spouštěcí armatury, trvale čitelným štítkem a v souladu s § 9 odst. (8) vyhlášky č. 246/2001 Sb. vystavý doklad o provedené kontrole, údržbě nebo opravě.1x za 3 roky v případě vodních a pěnových hasicích přístrojů 1x za 5 let v případě ostatních hasicích přístrojů (např. práškový, sněhový CO2)Revize elektroinstalace – jak často

Typ prostoru Pravidelná revize
kancelář každých 5 let
škola, školka, hotel každé 3 roky
divadlo, obchodní dům (budovy s více než 250 lidmi) každé 2 roky
bytové domy každých 5 let


V běžném prostředí se revize opakují co pět let. V okolí, které je zatížené chladem, horkem nebo vlhkem se revize opakují co tři roky. V mokrém prostředí či v místě, ve kterém hrozí extrémní koroze, se revize vyžadují každoročně.

Kdy se provádí mimořádná revize : Mimořádná revize elektroinstalace se provádí v případech, kdy nastává pochybnost o úplnosti nebo kvalitě revize výchozí či pravidelné, ale také tehdy, když došlo ke změnám v elektroinstalaci a je nutné tyto změny zkontrolovat, to platí například při rekonstrukcích.

Jaké revize jsou povinné : Povinné pravidelné revize v bytovém domě

  • Elektrická zařízení a rozvody elektřiny.
  • Hromosvod.
  • Komín a spalinové cesty.
  • Plyn a plynová zařízení
  • Kotel na tuhá paliva.
  • Požární bezpečnost.
  • Výtahy.
  • Tlaková zařízení

Jak často provádět revize

V běžném prostředí se revize opakují co pět let. V okolí, které je zatížené chladem, horkem nebo vlhkem se revize opakují co tři roky. V mokrém prostředí či v místě, ve kterém hrozí extrémní koroze, se revize vyžadují každoročně.

Provádění pravidelných revizí závisí na druhu prostředí a umístění elektrického zařízení. V případě ochrany před bleskem pak záleží na druhu objektu. V běžném prostředí se revize opakují co pět let. V okolí, které je zatížené chladem, horkem nebo vlhkem se revize opakují co tři roky.