Antwort Jak často chodit k urologovi? Weitere Antworten – Kdy se chodí k urologovi
Odborníci ale i tak doporučují urologa navštívit, ideálně po 50. roce věku poprvé, pokud do té doby nemáš žádné potíže. Dále pokračují návštěvy jednou ročně nebo dle doporučení lékaře.Lékař provede vstupní pohovor (anamnéza), vyšetří tě pohledem, poklepe na močový měchýř a do oblasti bederní páteře. Provede vyšetření prostaty přes konečník (tzv. per rektum). Obvykle také provede vyšetření moče a krve (marker PSA) jako prevence nádorů ledvin, močových cest a prostaty, popř.rodinný výskyt,“ říká Abdulbaset Hafuda, který doporučuje vyšetření prostaty u mužů ve věku od 50 let, u zmíněného rodinného výskytu rakoviny prostaty pak začít s prevencí i dříve, a to třeba od 45 let věku. Preventivní vyšetření prostaty včetně odběru krve na tzv. nádorový marker primář doporučuje jedenkrát do roka.
Co se řeší na urologii : Urologie je medicínský obor specializující se na poruchy a nemoci močopohlavního ústrojí, tudíž zahrnuje onemocnění ledvin, močového měchýře, močové trubice. Urolog se zabývá péči jak o mužské, tak i o ženské močové ustrojí. Navíc u mužů diagnostikuje a léčí onemocnění prostaty, penisu a varlat.
Jak často chodit na kontrolu prostaty
Z pohledu urologa je nejčastějším zhoubným onemocněním karcinom prostaty a tak by měl každý muž starší 50 let nejméně jednou za rok absolvovat preventivní prohlídku u svého praktického lékaře.
Jak se pripravit na urologii : Podmínkou vyšetření je, aby moč pacienta byla sterilní, proto při prokázané infekci musí být pacient(ka) nejprve přeléčen(a) antibiotiky. Dále je před vyšetřením nutné dodržovat dostatečnou hygienu oblasti genitálu a vyprázdnit konečník.
Ze vzorku moči lze poznat například zánět močových cest, cukrovku, onemocnění ledvin, žloutenku, těhotenství či užívání drog. Při mnoha dalších onemocněních se v moči objevují odchylky od normálních hodnot a výsledek testu je jedním z vodítek ke správné diagnóze.
Karcinom prostaty má často velice pomalý vývoj, někdy se dlouhá léta neprojevuje a nevyvolává žádné potíže, čímž se stává těžko zjistitelnou nemocí. Karcinom prostaty může později působit poruchy sexuálních funkcí, zejména poruchy erekce nebo bolavou ejakulaci. Hlavními příznaky onemocnění jsou potíže při močení.
Jak poznat že mám prostatu
Mezi typické příznaky patří mj.:
- opožděný začátek při močení,
- slabý a přerušovaný proud moči,
- neustálé odkapávání moči a s tím spojený vznik zápachu,
- pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře,
- nutkání na močení, časté močení během dne a zejména v noci,
- retence moči.
Patří mezi ně:
- časté a naléhavé nucení na močení (močení je možné oddálit jen s velkými obtížemi, někdy dojde k nechtěnému úniku moči), močení v noci.
- obtížné zahájení močení – na začátek močení musíte čekat nebo si sednout.
- slabý a pomalý proud při močení
- bolestivé, namáhavé nebo přerušované močení
Pokud vznikne podezření na onemocnění prostaty, je jednou z diagnostických možností laboratorní rozbor krve, z něhož se stanoví hladina tzv. PSA (prostatický specifický antigen). Vyšetření může zajistit všeobecný praktický lékař, internista i urolog na základě klinického nálezu u pacienta.
bolest vycházející z močové trubice nebo jejího okolí při močení, časté močení s malými porcemi moči, časté záněty močových cest, bolesti v bederní krajině způsobené poruchou odtoku moči z ledvin u pokročilého onemocnění.
Co by nemělo být v moči : Moč nesmí obsahovat – bílkoviny, krev, cukry. Za 24 h se vytvoří asi 150 litrů prvotní moči, ze kterých vznikne 1,5 – 2 litry definitivní moči. Začínají ledvinovými kalichy, rozšiřují se do ledvinové pánvičky. Z pánvičky vystupuje močovod.
Jak zacina rakovina prostaty : Jaké jsou příznaky karcinomu prostaty Hlavní příznaky: potřeba nočního močení, • časté nucení na močení, • slabý proud moči, • obtížný začátek močení, • zdlouhavé močení, • přerušované močení, • nechtěný únik moči, • nedokonalé vyprázdnění močového měchýře, • krev v moči (hematurie), • krev v ejakulátu (hemospermie) .
Jak si sám vyšetřit prostatu
Při samovyšetření prostaty si všímejte šourku a varlat. Měly by mít stále stejnou velikost a barvu. Jakékoliv atypické hrbolky mohou být známkou problému. Protože prostatu sami dobře nenahmatáte, provádí se také samovyšetření pozorováním ejakulace.
V počátečních fázích BPH růst prostaty začíná přímo v místě průběhu močové trubice prostatou. Další růst prostaty vede k utlačování močové trubice, čímž dochází k zúžení proudu moči a vzniku typických projevů BPH, jako je např. zpomalený start močení nebo častější močení ve dne i v noci.Nicméně platí, že výskyt zvětšené prostaty se zvyšuje s přibývajícím věkem a první příznaky se nejčastěji objevují mezi 50. -60. rokem. Jedná se především o časté močení, probuzení z nočního spánku pocitem nucení na močení a slabý proud moče.
Jak poznam problemy s prostatou : Mezi typické příznaky patří mj.:
- opožděný začátek při močení,
- slabý a přerušovaný proud moči,
- neustálé odkapávání moči a s tím spojený vznik zápachu,
- pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře,
- nutkání na močení, časté močení během dne a zejména v noci,
- retence moči.