Antwort Jak řadit v autě? Weitere Antworten – Jak poznat kdy podřadit

Jak řadit v autě?
Když máte nízké otáčky, jedete do kopce, přidáte plyn a auto vůbec nezačne akcelerovat, znamená to, že se motor trápí a je třeba podřadit. "Samozřejmě na rovině není třeba motor vytáčet a nižší otáčky stačí," uzavírá Chvála.

  • – otáčky motoru dosáhnou <2.500ot/min, rychlost jízdy cca 35 – 40 km/h – řadit 3. rychlostní
  • – otáčky motoru dosáhnou <2.500ot/min, rychlost jízdy cca 50 – 55 km/h – řadit 4. rychlostní
  • – otáčky motoru dosáhnou <2.500ot/min, rychlost jízdy cca 65-70 km/h – řadit 5. rychlostní
  • Pravidlo č.

Včas řaďte výš: Hlavní zásada úsporné jízdy. Motor není třeba skoro vůbec vytáčet, dobře seřízené auto se rozjede téměř z volnoběžných otáček. A okamžitě po rozjetí auta řaďte dvojku a pak pořád nahoru. Čím vyšší zařazená rychlost, tím nižší potřeba.

Jak řadit před křižovatkou : Před křižovatkou vždy musíme podřazovat.

První je na neutrál – nejčastější způsob, druhý je na rychlost, kterou máte zařazenou a před zastavením jen zmáčknout spojku-nejjednodušší způsob. Třetí – nejsložitější je podřazování /zařazování nižších rychlostí, tzv. brzdění motorem/.

Kdy pustit spojku

Spojku pomalu pouštějte, dokud neuslyšíte, že otáčky motoru začaly klesat. Poté začněte přidávat plyn, právě ve chvíli kdy spojka začne “zabírat”. V tuto chvíli je lepší přidat ještě trochu plynu, abyste předešli zhasnutí motoru.

Kdy davat meziplyn : Při sportovní jízdě, nebo ideálně kdykoliv, chcete ale ideálně už do zatáčky vjíždět se zařazeným rychlostním stupněm, na který budete ze zatáčky zrychlovat. A právě proto se vám bude meziplyn hodit.

Optimální otáčky

Vyšší převodové stupně řaďte co nejdříve, a to mezi 2 000 a 2 500 otáčkami za minutu. Volte vždy takový převod, na kterém motor při citlivém sešlápnutí plynu ještě zareaguje mírným zrychlením. Jakmile dokončíte přeřazení a přidáte plyn, sundejte vaše chodidlo zcela ze spojkového pedálu.

Meziplyn

  1. krok – sešlápnutí spojky, vyřazení do polohy neutrálu a následné uvolnění spojky.
  2. krok – sešlápnutí plynového pedálu (u starších typů bylo důležité dávkování)
  3. krok – sešlápnutí spojky a zařazení příslušné rychlosti (při správném provedení si převodovka vezme sama)
  4. krok – uvolnění spojky a pokračování v jízdě

Na kolika Otackach jezdit

Ve většině zážehových motorů bývá rozpětí optimálních otáček ohraničena hodnotami 2-3 tis. otáček za minutu. V případě vznětových motorů je toto rozpětí zpravidla nižší, např. od 1,5 tis.Úplně běžně a pravidelně s 1.0TSI 81kW řadím při rozjezdech u 4500-5000ot někdy i 5500ot na potřebnou rychlost a pak volím rychlostní stupeň takový, aby otáčky byly mezi 2000-2500 pro volnou jízdu.Spojka slouží jen pro rozjezd, přeřazení a zastavení, maximálně se používá třeba ještě za situace, když rovnáte smyk nebo jste chytli aquaplaning.

Se zařazením dalšího převodu je to těžší, ale opět nic nemožného. Když na neutrál roztočíme motor (spojení s hnací hřídelí) na otáčky, jimiž by se při dané rychlosti točil na jiný převod, můžeme jej opět úplně bez odporu zařadit.

Jak se brzdí s autem : Ideální je zpomalit na kýženou rychlost předtím, než vjedete do zatáčky. A pokud potřebujete rychle zastavit, je nejlepší tak učinit v přímce. Každé pravidlo však má své výjimky. Závodní jezdci často brzdí i v zatáčce – větší část brzdění si odbudou před ní a potom, s tím jak začínají zatáčet, zvolna uvolňují brzdu.

Proč dávat meziplyn : Při sportovní jízdě, nebo ideálně kdykoliv, chcete ale ideálně už do zatáčky vjíždět se zařazeným rychlostním stupněm, na který budete ze zatáčky zrychlovat. A právě proto se vám bude meziplyn hodit.

Jak jezdit s meziplynem

Jakmile pustíte spojku, nízké otáčky motoru okamžitě začnou brzdit zadní kolo, což způsobí, že se smýká ze strany na stranu. Klíčem je krátké vrknutí plynem, když je spojka vymáčklá. Tím zvýšíte otáčky motoru tak, aby byly v souladu s rychlostí zadního kola a zvoleným převodem, když spojku pouštíte.

Úplně běžně a pravidelně s 1.0TSI 81kW řadím při rozjezdech u 4500-5000ot někdy i 5500ot na potřebnou rychlost a pak volím rychlostní stupeň takový, aby otáčky byly mezi 2000-2500 pro volnou jízdu.Například chceme-li svižně předjíždět, hodí se za předjížděným autem podřadit o dva stupně, aby se motor dostal pořádně do otáček. Přeřazování o více stupňů nahoru můžeme použít třeba hned po předjíždění, kdy z vysokých otáček přeřadíme opět o dva stupně a necháme motor běžet v „cestovním režimu“.

Jak řadit bez Synchronu : Pokud není převodovka synchronizována, musí tomu řidič předejít použitím meziplynu. Při řazení nahoru se meziplyn zpravidla nepoužívá, používalo se jen dvojité vymáčknutí spojkového pedálu. Při řazení nahoru (na vyšší rychlostní stupeň) se postupuje stejně vyjma 2. kroku.