Antwort Jak a čím utírat prach? Weitere Antworten – Jak správně utírat prach
„Nám se nejlépe osvědčila důkladně vyždímaná švédská utěrka, navlhčená v emulzi s čisticím prostředkem,“ radí Irena Snížková z úklidové firmy Polygon. Často prý dokonce sáhnou po obyčejné houbové utěrce, která na povrchu nezanechává vlákna.Utírání prachu
Velice vhodné je používání prachovek z mikrovlákna vzhledem k jejich antistatickému účinku. Částice prachu na nich ulpívají i bez vlhkosti. Jsou proto velice vhodné zejména u nábytku citlivého na vodu. Pozor je však nutno dát u nábytku s vysokým leskem.Pokud chcete udržet svůj domov bez prachu, je důležité utírat prach pravidelně. Ideální je věnovat se této činnosti alespoň jednou týdně.
Proč utírat prach : Prach je složeninou mnoha částic, jsou v něm přítomny roztoči a jejich výkaly, bakterie a viry, plísně či odumřelé zbytky kožních buněk, samozřejmě může obsahovat různé zbytky potravin a vlasy (tedy zejména prach v koberci či na podlaze) a mnoho dalších nečistot.
Jak snížit prašnost v bytě
Omezte textilie v bytě – pokud se jich nevzdáte, pravidelně je vysávejte nebo perte. Kusové koberce často vyklepávejte, ideálně vyperte nebo dejte vyčistit. Volte nábytek s uzavřenými policemi. Vysajte i prach z radiátoru – proudění tepla ho roznáší do místnosti.
Co dřív luxovat nebo utírat prach : Správně je nejdříve setřít prach z nábytku a až poté vysát podlahu. Proč Protože, prach napadá i na zem při stírání, a tak byste ho museli znovu zametat,“ vysvětluje Monika Kralovanská z úklidové firmy Pretty úklid.
Osvědčený postup je jen jeden. Nejdříve utřeme prach z nábytku a až poté můžeme vyluxovat podlahu. Děláme to jednoduše proto, abychom potom utřený prach, který padá přirozeně dolů, nemuseli znovu z jednou už vysáté země znovu uklízet. Prach nejlépe odstráníme mokrým hadříkem.
Prach představuje shluk velmi drobných částic ve velikosti menší než 500 mikrometrů. Velká část prachu, který proudí atmosférou, pochází zejména z půdy, pouštního písku, sopečných erupcí, ale také ze znečištění, které má na svědomí člověk. V období kvetení bývá jeho součástí i pyl.
Kdy utírat prach
Zeptali jsme se proto odbornice na úklid: „Mnoho lidí si mylně myslí, že když vyluxují, nastává vhodná doba na utírání prachu. Omyl! Správně je nejdříve setřít prach z nábytku a až poté vysát podlahu.Omezte textilie v bytě – pokud se jich nevzdáte, pravidelně je vysávejte nebo perte. Kusové koberce často vyklepávejte, ideálně vyperte nebo dejte vyčistit. Volte nábytek s uzavřenými policemi. Vysajte i prach z radiátoru – proudění tepla ho roznáší do místnosti.Při odstraňování prachu z nábytku si pomozte buď utěrkou z mikrovlákna, která je antistatická, nebo vlhkým hadříkem, který snadněji naváže prachové částice, a tak vás zbaví nečistot až o 90 % účinněji.
Mělo by probíhat alespoň dvakrát do týden, u namáhaných prostor, jako je koupelna, kuchyně nebo třeba vstupní chodba je třeba pečlivě vytřít. Umyvadlo, dřez i vanu myjte častěji. Nezapomeňte otřít ani kliky nebo madlo zábradlí.
Co uklízet každý den : Denně
- Kuchyně: mytí nádobí a čištění povrchů Po každém jídle je třeba umýt nádobí.
- Koupelna: osobní hygiena.
- Ložnice a šatník: všechny věci na svém místě
- Zbavte se prachu.
- Čištění podlah.
- Ložnice: výměna ložního prádla.
- Kuchyně: kontrola potravin.
- Koupelna: od praní prádla po čištění povrchů
Jak se vytváří prach : Částice domácího prachu jsou vytvářeny především domácími obyvateli odpadáváním kožních buněk; část domácího prachu pochází z atmosférického prachu zvenčí. Pozorování prachových částic v přímém slunečním světle může odhalit tvar háčku. Většina prachových částeček v našich domácnostech pochází z mrtvé kůže.
Jak eliminovat prach v bytě
Nejlépe s vysavačem s HEPA filtrem, který prach zachytí a již dále nerozfouká po místnosti. Jednou týdně také měňte povlečení, protože nejvíce prachu je uloženo právě v posteli a lůžkovinách. Perte ho alespoň na 60 °C, abyste se zbavili také roztočů. Prach samozřejmě nezapomeňte utírat.
Čistěte pravidelně klávesnici počítače, monitor a obrazovku televize, stejně jako povrch všech elektrospotřebičů. Omezte textilie v bytě – pokud se jich nevzdáte, pravidelně je vysávejte nebo perte. Kusové koberce často vyklepávejte, ideálně vyperte nebo dejte vyčistit. Volte nábytek s uzavřenými policemi.V případě lokálního poškození je tak nejvýhodnější spáleninu odstranit nožíkem a prázdné místo vyplnit tmelem na dřevo. Po zaschnutí je nutné místo zbrousit a nabarvit na odstín odpovídající vašemu nábytku. Nejjemnější spáleniny lze řešit také pomocí zubní pasty či abrazivních past.
Jak správně vysávat : Nejdříve projděte koberec jedním směrem a pohybujte hubicí dopředu a dozadu, jak jste zvyklí. Pak na koberec nastupte v kolmém směru. Fajnšmekři volí navíc i luxování po úhlopříčkách. Vysávejte vždy všemi směry, jen tak se dostanete do hloubky struktury koberce a vyluxujete i schovanou špínu.