Antwort Jak a kdy zasadit meruňku? Weitere Antworten – Jak správně zasadit meruňku

Jak a kdy zasadit meruňku?
Připravíme si proto kůl, který zatlučeme do již vyhloubené jámy. Poté svisle vložíme dřevinu a přihazujeme zeminu. Aby se půda dobře dostala i pod kořeny, stromek nadzvedneme a lehce s ním zatřeseme. Poté dohážeme, ušlapeme a nakonec připevníme strom ke kůlu.Nejlepší dobou pro výsadbu meruněk a broskvoní je jaro. Během sázení je dobré stromek zkrátit a rány po řezu zatřít štěpařským balzámem. Meruňce prospěje i přikrytí bílou textilií, aby ji neporanil ranní mrazík nebo nespálilo jarní slunce. Meruňkám vyhovuje vápno v půdě, dobře se jim daří v opukových půdách.Meruňky začínají plodit většinou druhý až třetí rok po výsadbě. Vůbec nejvyšší plodnosti stromy zpravidla dosahují mezi desátým až dvanáctým rokem. Meruňky se nejčastěji pěstují do třicátého roku života.

Kdy můžeme přesadit meruňku : Meruňky se mohou vysazovat koncem dubna nebo v květnu. Je možná i výsadba na podzim, ale nesmí být příliš chladno, proto odborníci doporučují spíše jarní sázení. Zpočátku nezapomínejte na časté zalévání, zejména v létě. Jakmile se stromek chytí, postará se o sebe prakticky sám.

Kdy je nejlepší sázet meruňky

Výsadba je vhodná na podzim (od poloviny října do poloviny listopadu), ale v drsnějších podmínkách s těžšími a vlhčími půdami je lépe sázet na jaře (konec dubna, začátek května). Ať tak nebo tak – seřízneme kořeny do zdravého. Zdají-li se nám stromky před sázením mírně zaschlé, klidně je namočíme přes noc do vody.

Jak zazimovat meruňky : Meruňky v tomto kritickém období můžeme částečně ochránit oddálením proudění mízy a kvetení tak, že zabráníme tomu, aby jarní sluníčko ohřívalo kmen a půdu v jeho bezprostřední blízkosti. Například izolujeme spodek kmene do výšky asi 1 m nad zemí bílou netkanou textilií a zastíníme ho kartonovou krabicí.

Výsadba je vhodná na podzim (od poloviny října do poloviny listopadu), ale v drsnějších podmínkách s těžšími a vlhčími půdami je lépe sázet na jaře (konec dubna, začátek května). Ať tak nebo tak – seřízneme kořeny do zdravého. Zdají-li se nám stromky před sázením mírně zaschlé, klidně je namočíme přes noc do vody.

U meruněk, které mívají zpravidla různě rozložené výhony s nepravidelnou délkou, zvolíme pro vytvoření koruny tři až čtyři výhony, aby odpovídaly rozložením budoucí korunce. Vybrané výhony zakrátíme asi o dvě třetiny a pouze vedoucí, tedy terminální výhon ponecháme asi o 15 cm delší. Zbývající výhony na kmeni odřežeme.

Jak se roubují meruňky

Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení). Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne). Nejjistější bude roubování kopulací – roub na výhon.Dobrým způsobem, jak ochránit květy a poupata, je také rosení. To spočívá v jejich postříkání kvalitním rozprašovačem. Voda na květech vytvoří jemný film, který je ochrání před přímým působením mrazu. Důležité je použít kvalitní rozprašovač, který vytvoří jemnou mlhu, voda by neměla z míst, kam ji nastříkáte, stékat.Naběhlé květy meruněk mohou odolávat teplotám do minus dvou stupňů, když je to méně, bývají už většinou bezbranné. „Takový mráz působí destruktivně na květy ovocných stromů. Na meruňkách je vidět, že mají hnědé okvětí. Květy se na stromech ještě drží, ale jakmile se zase oteplí, budou opadávat,“ doplnil.

Velmi citlivé jsou meruňky, jejich květy poškodí mráz -2°C, broskvoně -3°C, odolnější jsou jabloně a slivoně -4°C. Pro rozkvetlé květy je kritická teplota v rozmezí -1 až -2°C, ale jejich mladé nasazené plůdky po opadu okvětí může poškodit již -0,5°C pokud trvá několik hodin.

Čím zakrýt meruňku před mrazem : Ochranu před štiplavým mrazíkem poskytne obal z netkané textilie, kterým lze zakrýt menší ovocné stromky. Při větším chladu použijte více vrstev textilie. Účinek takového oblečku lze ještě zvýšit, pokud jej navíc narosíte vodou.