Antwort Jak a kdy stříhat mateřídoušku? Weitere Antworten – Kdy se stříhá Mateřídouška

Jak a kdy stříhat mateřídoušku?
Mateřídoušku vysévejte v březnu a dubnu. Mateřídouška kvete od května do září.Mateřídoušku sbíráme během června až srpna za slunečného dne, nejsilnější je mezi polednem a druhou hodinou odpolední. Rostlinky sušíme nejlépe na sítech, zavěšených v prostoru a v nepříliš vysoké vrstvě, čím dříve se rostlinky usuší, tím kvalitnější budou. Nesmí se však sušit při teplotě vyšší než 40 °C.Q:Jak sklízet mateřídoušku obecnou A:Mateřídouška obecná se sklízí v období května až září, když jsou květy plně otevřené a aromatické. Lze ji sklízet ručně nebo použít strojový sběr. Sklizené rostliny je třeba sušit v dobře větraném prostoru.

Na co je dobrá Mateřídouška : Mateřídouška obsahuje silice s dezinfekčním účinkem (zejména thymol a cymol), má antibakteriální a protiplísňové účinky a pomáhá s celou řadou potíží. Sáhněte po ní při zánětu dutin, dráždivém kašli nebo při chronickém ranním zahlenění.

Jak se rozmnožuje Mateřídouška

Efektivně je lze množit dělením trsů, množí se také výsevem semen nebo řízkováním. Vhodné jsou také pro pěstování v květináči za oknem nebo na balkóně.

Co kdy na zahradě stříhat : Prořežte časně zjara, před začátkem vegetačního období přibližně třetinu nejstarších větví. Pokud rostlina kvete na nových přírůstcích, počkejte s prořezem až po odkvětu. Únor–Březen: Prořezávejte časně zjara. Červen–Srpen: Pokud keř časně zjara kvete, prořezávejte po odkvětu.

Nálev z mateřídoušky obecné je lékem na nadýmání nebo koliky. Zvyšuje vylučování žaludečních šťáv. Čaj z mateřídoušky se používá při nemocích horních cest dýchacích jako je kašel, zánět průdušek nebo chřipka. Mateřídouškový čaj je také účinným prostředkem pro klidnější spánek, navozuje klid a zmírňuje bolesti hlavy.

Roste i u nás na loukách a slunných stráních. Mateřídouška je aromatická rostlina s plazivým stonkem. Dorůstá do výšky 5 cm a její listy jsou různě tvarované, většinou ale mají vejčitý tvar. Květy vykvétají v období června až srpna a jsou fialové.

Jak připravit čaj z mateřídoušky

Jak si ho připravit: 1-2 lžičky mateřídoušky na 1,5 dl vody – zalejeme 100 °C vodou a ponecháme 5-8 minut louhovat. Poté přecedíme do vyhřátých šálků. Na co ještě zabírá: Suchý, dráždivý kašel především u dětí, skvěle rozpouští hleny.Obě rostliny se tedy odlišují vzrůstem a dobou kvetení. Zatímco mateřídouška je nízká a plazivá rostlina s výškou do 10 cm, tymián může měřit i 30 cm a vytváří rozložitější keřík. Tymián také kvete už od května a mateřídouška ho následuje až o měsíc později. Kulinářsky se uplatňuje jen tymián.Doba klíčení je několik dní. Mateřidouška je nenáročná rostlina. Vyžaduje slunečné stanoviště se suchou půdou. Pravidelnou zálivku ji dopřejte pouze během klíčení a poté, když chcete nechat zakořenit nové výhony rostliny.

Jaro na zahradě obvykle začíná v průběhu března a dubna. Je to vhodné období k vysazování stromů, keřů, sázení některých druhů zeleniny, bylinek i květin. A k tomu samozřejmě patří i další práce, jako je zalévání, hnojení, prořezávání a odstraňování plevele.

Kdy stříhat Rudbekie : Rudbekie stříhání

Trvalky se mohou po odkvětu ponechat na záhonu a ostříhat až na jaře. Někteří však odstříhávají odkvetlá soukvětí průběžně po odkvětu. Trvalky vyséváme do studeného pařeniště začátkem jara. Po vyklíčení je jednotíme a přesadíme jednotlivě.

Jak dlouho louhovat mateřídoušku : Jak připravit mateřídouškový nálev

Jednu čajovou lžičku zalijeme 250 ml vařící vody, necháme přibližně 3 minuty louhovat a poté scedíme.

Kolik lístků meduňky do čaje

Meduňkový čaj

Stačí vzít 10 lístků čerstvé meduňky (nebo 1-2 čajové lžičky sušené meduňky), zalít vroucí vodou a nechat 10 minut louhovat. Osladit je meduňkový čaj možné medem nebo třtinovým cukrem a nic nezkazíte ani pár kapkami citronu.

Mateřídouška se sbírá seřezáváním horní části natě. Netrhá se ručně, jelikož by to rostlinu ničilo a také špinilo. Sbírá se v období krátce před rozkvětem a i v květu. Nať se dále suší ve stínu, nebo v sušárně.Pozitivní účinky pocítíte např. při nervových poruchách, problémech se spánkem, při duševní i fyzické vyčerpanosti a přispívá k duševnímu komfortu a relaxaci. Extrakt Vám podpoří trávení a chuť. Má protikřečové působení při bolestech břicha a nadýmání.

Kdy se stříhá tymián : Tymián je nejlepší usušit, protože čerstvý dlouho nevydrží. Během roku můžeme tymián stříhat průběžně a používat jako čerstvé koření. Po odkvětu keřík tymiánu zkrátíme zhruba na třetinu. Pravidelným sestřihováním rostlinka zesílí a keř zhoustne a bude mít pěkný kompaktní vzrůst.