Antwort Co způsobuje vodivost typu N? Weitere Antworten – Jak vznikne vodivost typu N

Co způsobuje vodivost typu N?
POLOVODIČE. Polovodiče typu N jsou polovodiče s elektronovou vodivostí (s negativní vodivostí N). Vznikne vpravením vícevalenčního atomu do krystalové mříže polovodiče. Například nahradíme-li některý atom čtyřmocného křemíku pětimocným atomem fosforu (substituční atom).Při použití trojmocného prvku chybí jeden elektron k tomu, aby se mohla vytvořit kovalentní vazba vytvořená ze čtyř dvojic elektronů. Toto volné místo po chybějícím elektronu se chová jako díra (defektní elektron). Tyto díry cizího atomu způsobují děrovou vodivost polovodiče (nevlastní vodivost typu P).Výběrem příměsi můžeme dosáhnout toho, aby v polovodiči byl elektrický proud veden buď volnými elektrony (elektronová vodivost, vodivost typu N), nebo "děrami" (děrová vodivost, vodivost typu P).

Co je Příměsová vodivost polovodiče : Příměsové polovodiče mají větší vodivost než vlastní (mají více pohyblivých nosičů náboje, protože každý atom příměsi znamená jeden pohyblivý náboj). ⇒ Čím větší je množství příměsi, tím větší je vodivost materiálu. Rozdíl ve vodivosti mezi příměsovými a vlastními polovodiči se zmenšuje s rostoucí teplotou.

Čím je způsobena vodivost

Připomeňme, že elektrický proud je uspořádaný pohyb elektrických nábojů. Ve vodičích je to pohyb volných elektronů, v polovodičích – elektronů a tzv. děr, v elektrolytech – iontů a v ionizovaných plynech – iontů a elektronů. Elektrická vodivost v kovech je výsledkem pohybu elektricky nabitých částic.

Čím je způsobena vodivost u kovů : Klasická elektronová teorie vodivosti kovů vychází z toho, že v kovech je velké množství volných elektronů, které se odpoutaly od atomů (viz též kovová vazba v kap. 2.5.1). Z atomů vznikly po oddělení valenčních elektronů kladné ionty, které vytvářejí krystalovou mřížku kovu.

Typy polovodičů si lze pamatovat jednoduše: elektronová vodivost je způsobena elektrony se záporným (negativním) nábojem a vzniká polovodič typu N; vodivost děrová je způsobena dírami s kladným (pozitivním) nábojem – vzniká polovodič typ P.

Jestliže se zvyšuje teplota vodiče (kovu), kmitající částice mřížky víc překážejí pohybu elektronů a elektrický proud se zmenšuje. Jestliže se zvyšuje teplota některých polovodičů (např. křemíku nebo uhlíku), zvyšuje se počet volných elektronů a elektrický proud se zvětšuje.

Jakou známe vodivost polovodičů

Vodivost polovodičů známe vlastní a příměsovou.Vodivost kapaliny souvisí s množstvím iontů, které mohou přenášet elektrický náboj. Ionty vznikají například při rozpouštění některých látek.Elektrická vodivost závisí na obsahu iontů ve vodě. Čistá voda je velice málo elektricky vodivá. S přidáním iontů se elektrická vodivost vody výrazně zvyšuje.

Připomeňme, že elektrický proud je uspořádaný pohyb elektrických nábojů. Ve vodičích je to pohyb volných elektronů, v polovodičích – elektronů a tzv. děr, v elektrolytech – iontů a v ionizovaných plynech – iontů a elektronů. Elektrická vodivost v kovech je výsledkem pohybu elektricky nabitých částic.

Co může způsobit vodivost vzduchu : Může to být vliv silného elektrické pole, radioaktivní záření, vysoká teplota nebo nízký tlak plynu.

Co zpusobuje elektrickou vodivost : Připomeňme, že elektrický proud je uspořádaný pohyb elektrických nábojů. Ve vodičích je to pohyb volných elektronů, v polovodičích – elektronů a tzv. děr, v elektrolytech – iontů a v ionizovaných plynech – iontů a elektronů. Elektrická vodivost v kovech je výsledkem pohybu elektricky nabitých částic.

Co způsobuje tvrdost vody

Celkovou tvrdost vody způsobují všechny soli vápníku a hořčíku. Jednotkou tvrdosti je současnou normou stanovena hodnota, která vyjadřuje sumu vápníku a hořčíku v milimolech na litr (mmol/l).

Závisí na látkách, které jsou ve vodě rozpuštěné a na jejich množství. Tyto částice, obecně označované jako ionty, jsou elektricky nabité a vedou elektrický proud. Vysoký obsah iontů vede k vyšší vodivosti vody. Nízkou vodivost má dešťová voda, prakticky nulovou pak voda destilovaná.Je způsobena rozpadem a slučováním protonů H+ , ve vodě H3O+ a iontů OH−. Na rozpad vody má vliv například teplota nebo přítomnost oxidu uhličitého CO2 nebo přítomnost minerálních látek. Vysoké množství CO2 způsobuje kyselou vodu. Minerály naopak kyselost snižují a tím se voda stává zásaditou.

Co způsobuje kyselost : Příčinou kyselosti vodných roztoků kyselin je zvýšené množství kationtů H3O+. Příčinou zásaditosti roztoků hydroxidů je zvýšené množství hydroxidových aniontů OH-. Kyselost a zásaditost zjišťujeme indikátory, které v kyselých nebo zásaditých roztocích mění barvu.